Wykłady na zajęciach prowadził dowcipnie i interesująco Daniel Sokołowski (informatyk z MBP w Gorlicach), a pomagały mu 2 inne osoby. Słuchacze otrzymywali materiały metodyczne po zajęciach (z czego wszyscy byli bardzo zadowoleni, jako że to nieoceniona pomoc przy indywidualnej pracy na komputerze w domu). Dla uczestników było też przewidziane "słodkie co nieco". Na zakończenie każdych zajęć seniorzy otrzymywali pamiątkowe dyplomy.
"Wirtualny Koncert Życzeń" odbył się 1marca, wzięło w nim udział 15 osób. Za pomocą rzutnika Daniel Sokołowski pokazał, jak wygląda strona YouTube, w jaki sposób można szukać żądanej melodii, w jaki sposób można zwiększać i pomniejszać wielkość filmu. Uczestnicy dowiedzieli się, co oznaczają poszczególne ikony znajdujące się przy filmiku. Następnie każdy z uczestników miał możliwość odszukania swojej ulubionej melodii. Padały różne propozycje, od muzyki klasycznej (Vivaldi), poprzez piosenki Marka Grechuty, aż po muzykę zagraniczną dawną (Edith Piaf) i bardzo współczesną.
Drugie spotkanie, "Wirtualna Poradnia Zdrowia", odbyło się w środę 2 marca. Na spotkanie został zaproszony Stanisław Mężyk – znany gorlicki optyk, który przeprowadził krótki wykład na temat budowy oka, najważniejszych jego wad i chorób oraz okularów korygujących wady wzroku. W drugiej części spotkania uczestnicy, odwiedzając różne strony internetowe, mogli przekonać się, jak zdobyć dokładniejsze informacje na temat chorób, leków, w jaki sposób uzyskać poradę lekarską przez Internet. Seniorzy odwiedzali też stronę, na której mogli zrobić sobie test wzroku on-line. W zajęciach wzięło udział 10 osób.
Tematem trzeciego spotkania, piątkowego (4marca) były komunikatory internetowe. Prowadzący przedstawił pokrótce, co to są komunikatory internetowe, pokazał za pomocą rzutnika, w jaki sposób instaluje się program skype, jak dodaje się kontakty, jak wygląda łączenie się z innym komputerem. W tym celu wykorzystał komputer znajdujący się w innym pomieszczeniu biblioteki. Grupa słuchaczy została podzielona na dwie części i te dwie grupy, przebywając przy dwóch różnych komputerach w oddzielnych pomieszczeniach, mogły porozumiewać się ze sobą za pomocą skypa. Potem były indywidualne próby poszczególnych uczestników. Tematem rozmów były aktualne osiągnięcia Adama Małysza i najnowsze afery polityczne. Druga część zajęć poświęcona była komunikatorowi Gadu-Gadu. Uczestnicy zobaczyli, jak wygląda instalacja programu i jego obsługa. Dowiedzieli się, że i w tym programie, oprócz wysyłania wiadomości tekstowych, jest możliwość rozmawiania za pomocą głosu oraz z wykorzystaniem wideo. Potem były indywidualne próby uczestników korzystania z Gadu-Gadu. Na tych zajęciach było bardzo wesoło i gwarnie.
Uczestnicy spotkań, dziękując za cykl spotkań, wyrażali zainteresowanie uczestnictwem w podobnych przedsięwzięciach w przyszłości.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach
Napisz komentarz
Komentarze