— Gry planszowe mają pozytywny wpływ na intelektualny rozwój młodego czytelnika. Powodują, że użytkownicy dostosowują się do ściśle ustalonych reguł, stwarzają okazję do przyswajania sobie umiejętności analizy i syntezy. Ćwiczą także refleks, uczą aktywności, samodzielności, cierpliwości, pracy zespołowej. Z moich obserwacji wynika, że zarówno dzieci, jak i starsza młodzież chętnie z nich korzystają. Doskonałe dla każdego przedziału wiekowego, dorosłych nie wyłączając. To trochę, jak ze słynną kolejką, którą tatusiowie kupują synom, by bawić się sami – żartuje Bożena Dykla z filii "Magdalena", która również będzie dysponowała pięcioma grami ekonomicznymi: Biznes po polsku, Days of Stream, Pola naftowe, Puerto Rico, Wysokie napięcie, dwiema strategicznymi: Boże Igrzysko, Rynek w Alturien.
Kilka słów o jednej z gier:
Zarabianie pieniędzy na elektryczności? Zbijanie kokosów na elektryczności? Co za świetny pomysł!!! Czy powinienem używać węgla lub oleju do wytwarzania prądu w tradycyjny sposób? A może te zasoby wyczerpią się w przyszłości? A może przyszłość leży w spalaniu śmieci? Z pewnością energia jądrowa jest bardzo zachęcająca. Jeśli tylko rząd zatroszczy się o składowanie odpadów atomowych przyniesie to spory zysk. Oczywiście możesz używać bardziej ekologicznych źródeł energii i być niezależnym od zasobów. Ale czy takie rozwiązanie będzie wystarczająco wydajne, aby zaspokoić wszystkich klientów? No i nie zapomnij o rywalach. Konkurencja nie śpi. Analizuj, jakie elektrownie budują, jakie miasta mają w zasięgu, od jakich zasobów zależy ich sukces i jakimi nowymi elektrowniami się interesują.
Takie emocje czekają graczy Wysokiego napięcia (Power Grid), gry znajdującej się na drugim miejscu w rankingu najlepszych gier na świecie, wg serwisu BoardGameGeek.com oraz na szóstym miejscu w rankingu najlepszych 100 gier planszowych wszech czasów wg serwisu FluffySnoop. [źródło:www.rebel.pl]
— Gry planszowe odgrywają kapitalną rolę w rozwoju społeczno-moralnym dzieci i młodzieży. Ich atutem jest przyjemność, radość i zadowolenie, jakie daje użytkownikom trud rozwiązywania oraz osiągnięty wynik. Gry dostarczają dzieciom przyjemności umysłowego wysiłku, kształtują myślenie, spostrzegawczość i pamięć, a także ułatwiają nawiązywanie kontaktów z rówieśnikami. Gracze zobowiązują się do współdziałania z innymi oraz liczenia się z cudzymi sprawami, a także doświadczają radości zwycięstwa i smaku porażki. Uczą się również przestrzegania zasad określonych regułami gry – tak zachęca do wspólnych zabaw w filii "Zawodzie" Ewelina Skrzypiec. Jej Biblioteka będzie dysponowała koleją siódemką gier – pięcioma ekonomicznymi: Genua, Industry, Magnum Sal, Portobello Market, Steam – Wyścig do bogactwa, jedną familijną: Polarity i jedną słowną: Mistrz Słowa.
Kilka słów o jednej z gier:
Grający w Wyścig do bogactwa (Steam) wcielają się w rolę wielkich przedsiębiorców z początków ery kolei żelaznych. Zadaniem graczy jest zbudowanie sieci linii kolejowych, dzięki którym będą mogli realizować zlecenia na przewóz towarów pomiędzy miastami. Oprócz rozwoju własnych linii kolejowych gracze mogą inwestować w jakość obsługującego je taboru szynowego, a także wspomagać rozwój miast, by te dostarczał ich przedsiębiorstwom dodatkowych zleceń. Za przewożone pomiędzy miastami towary gracze otrzymują pieniądze lub punkty zwycięstwa. Muszą zatem bilansować pomiędzy koniecznością dalszych inwestycji i rozwoju, a potrzebą zdobywania punktów zwycięstwa, które umożliwią wygranie gry.
Zapraszamy do śledzenia ofert Biblioteki z zastosowaniem gier planszowych i korzystania z nich! Szlifujcie formę! Tegoroczne "Wakacje w Bibliotece" będą czasem Turniejów!!!
Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach
Napisz komentarz
Komentarze