Jej rodzina często musi zmieniać miejsce zamieszkania. Ignacy, ojciec dziewczynki i jej brata Pawła, w każdym nowym miejscu buduje skrytki, w których ukrywają się dzieci.
- Na przekór wszystkim przeżywają akcję wyłapywania żydowskich dzieci z getta lwowskiego i zostają prawie jedynymi – opowiada Michał Nogaś.
To jednak nie koniec niezwykłego szczęścia w nieszczęściu, jakie miała rodzina bohaterki. Gdy dorośli zdali sobie sprawę, że getto zostanie zniszczone, postanowili przenieść się z rodzinami do kanałów. Spędzają w nich 14 długich miesięcy w ekstremalnie trudnych warunkach. Pomaga im polski kanalarz Leopold Socha oraz jego koledzy. Dzięki nim, pomimo braku wody i jedzenia, chorób, szczurów, wszy, część z ukrywających się Żydów przeżywa.
O mierze tego cudu świadczy fakt, że ze 150 tys. Żydów zamieszkujących przed wojną Lwów, do końca wojny doczekało zaledwie kilkadziesiąt osób. A spośród rodzin, na które składały się rodzice i dzieci, w komplecie przeżywają tylko trzy. W tym rodzina Chigerów.
Aby wysłuchać recenzji Michała Nogasia, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj".
Więcej książkowych recenzji znajdziecie Państwo na blogu Michała Nogasia.
Audycji "Trójkowy znak jakości" można słuchać w każdy piątek około godz. 7.40.
źródło: www.polskieradio.pl/trojka
Napisz komentarz
Komentarze