Projektem „Vis Nova” wchodzimy w inteligentne technologie energetyczne – mówi starosta Mirosław Wędrychowicz. To bardzo nowatorski projekt, który ma nie tylko służyć oszczędności energii, ale także nowoczesnemu systemowi zarządzania nią. Chcemy ten system odnieść w pierwszej kolejności do naszych szkół ponadgimnazjalnych. Do programu pilotażowego wybrane zostaną jedna lub dwie szkoły. Przy współpracy ekspertów z AGH i Stowarzyszenia Gmin Polska Sieć Energie Cites, którzy już z pierwszą wizytą u nas gościli, wykonane będą analizy energetyczne. Pokażą one jakie działania należy podjąć, aby energia była wykorzystywana w sposób jak najbardziej celowy i kontrolowany. W konsekwencji taki nowoczesny system zarządzania prowadził będzie do spadku zużycia energii, a więc także kosztów utrzymania obiektu. Co istotne, modelowe rozwiązanie opracowane dla jednego z naszych obiektów będziemy mogli w przyszłości zastosować także w innych – dodaje starosta.
Vis Nova oznacza dosłownie „nową siłę”, „nową moc” – mówi inspektor wydziału rozwoju Starostwa Powiatowego w Gorlicach Daniel Markowicz. Dla nas ta „nowa siła” oznaczać będzie efektywne i innowacyjne zarządzanie energią. Niektórzy partnerzy projektu postawili na pozyskiwanie energii z biomasy, wiatru, słońca. My pragniemy zwrócić się ku nowoczesnym technologiom w zarządzaniu energią poprzez sprawdzenie i wykazanie, jak nawet niskobudżetowe inwestycje mogą się szybko zwrócić i mieć wpływ na spadek zużycia energii.
Projekt w naszym powiecie będzie realizowany przez rok. Na zadania inwestycyjne będziemy mogli przeznaczyć około 400 tys. zł. Pozwoli to m.in. na:
montaż lamp oświetleniowych energooszczędnych oraz czujników natężenia światła do sterowania oświetleniem
montaż opraw oświetleniowych wzdłuż okien na oddzielnym wyłączniku światła
opomiarowanie pionów energetycznych i stały monitoring oświetlenia
oświetlenie awaryjne, ewakuacyjne i zapasowe budynku spełniające warunki Intensywnego Systemu Ewakuacji
instalacja czujników temperatury
wykonanie instalacji alarmowej i p.poż.
inteligentny centralny system zarządzania energią wraz z centrum sterowania.
Przewidujemy także – mówi D. Markowicz – że powstanie modelowa klasopracownia, w której uczniowie będą mogli, dysponując dostępem do systemu zarządzania energią, uczyć się w sposób praktyczny, jak efektywnie dysponować energią elektryczną czy cieplną.
Nowatorski projekt realizowany jest w ramach programu Europa Centralna, a wniosek był złożony przez Zarząd Powiatu Gorlickiego w 2010 roku.
źródło: powiatgorlicki.pl
Napisz komentarz
Komentarze