Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers wejdź na stronę internetową lub odwiedź sklep stacjonarny
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Problematyka społeczna tematem spotkania

Podziel się
Oceń

Seniorskie pary, centra aktywności seniora i lokalne centrum wolontariatu – to tylko niektóre pomysły omawiane podczas spotkania organizacji i instytucji zajmujących się pomocą społeczną w Gorlicach. Spotkanie zostało zorganizowane przez Pełnomocnika Burmistrza Gorlic ds. społecznych Łukasza Igielskiego.  Wzięli w nim udział przedstawiciele instytucji i organizacji społecznych zajmujących się szeroko rozumianą problematyka społeczną.

Otwierając spotkanie, burmistrz Witold Kochan mówił o niełatwej sytuacji społecznej naszego miasta (duży odsetek osób korzystających z opieki społecznej, stosunkowo wysokie bezrobocie, niekorzystna sytuacja demograficzna) i swoimi oczekiwaniami wobec swojego pełnomocnika ds. społecznych. Pełnomocnik ma przede wszystkim zadbać o skoordynowanie prowadzonych w Gorlicach działań mających na celu poprawę położenia osób starszych, niesamodzielnych, niepełnosprawnych i ubogich. Dlatego niezwykle ważna jest jego ścisła współpraca w tym zakresie zarówno z instytucjami administracji publicznej, jak i z licznymi organizacjami pozarządowymi, które prowadzą działalność na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Pełnomocnik ds. społecznych Łukasz Igielski przedstawił założenia kilku programów, których realizacji możemy spodziewać się już w najbliższych miesiącach.

Wśród nich znalazł się program „Seniorskie pary – sami dla siebie” kierowany do starszych mieszkańców naszego miasta. Program propaguje ideę samopomocy, a jego realizacja opiera się na doprowadzeniu do sytuacji, w której jedna starsza osoba przychodzi z pomocą drugiej – bardziej tej pomocy potrzebującej. Chodzi tu głównie o codzienne dotrzymywanie towarzystwa, robienie drobnych zakupów, wykupywanie recept, pomoc przy porządkach czy wspólną realizację zainteresowań. Pierwszym krokiem do wdrożenia programu będzie stworzenie banku informacji o osobach zainteresowanych tą formą pomocy.

Centra aktywności seniora mają opierać się na funkcjonowaniu specjalnie wyznaczonych miejsc wszechstronnej aktywizacji osób starszych. W tych miejscach seniorzy mogliby na co dzień uczestniczyć w spotkaniach edukacyjnych, wspólnie spędzać czas.

Powstanie lokalnego centrum wolontariatu to idea, którą na terenie powiatu gorlickiego propaguje dr Urszula Filipowicz, prezes Stowarzyszenia Oświatowego Wsi Kwiatonowice. We współpracy z pełnomocnikiem burmistrza planuje jak najszybciej stworzyć centrum, do zadań którego należałoby m.in. zintegrowanie działań w zakresie prowadzonej obecnie w różnych miejscach aktywności wolontaryjnej, zbieranie informacji o osobach potrzebujących pomocy, organizowanie zasobów ludzkich i materialnych niezbędnych do prowadzenia tego typu działalności, prowadzeni punktu informacyjnego i pomocy prawnej dla rodzin opiekujących się osobami przewlekle chorymi.

Podczas spotkania przewodniczący Rady Miasta Gorlice Bogdan Musiał przedstawił program II Dnia Osób Niepełnosprawnych „Spotkanie z Godnością” – dorocznej imprezy promującej aktywność osób niepełnosprawnych. W tegorocznym święcie uczestniczyć będzie 14 jednostek prowadzących działalność w zakresie pomocy społecznej. Podopieczni warsztatów terapii zajęciowej, ośrodków wsparcia, stowarzyszeń czy domów pomocy społecznej zaprezentują swój dorobek podczas imprezy plenerowej , która odbędzie się 5 maja o 11.00 na placu przy ulicy Mickiewicza, nad rzeka Ropą.

źródło: gorlice.pl

foto: gizycko.pl


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaBudżet Obywatelski - GŁOSUJ 15 maja - 14 czerwca
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama
Reklama