Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaAUTO-GAZ Nikodem Groń - montaż i serwis samochodowych instalacji LPG - benzyna, diesel
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Gorlicka Jesień Muzyczna

Podziel się
Oceń

 W dniach 11 - 13 października w Gorlicach, Szymbarku i Bieczu odbyły się koncerty Gorlickiej Jesieni Muzycznej. Pierwszy koncert tegorocznego cyklu miał miejsce w gorlickim Dworze Karwacjanów w piątek 11 października o 18.00. Wystąpili tu norwescy wykonawcy – skrzypek Michael Suesmann i pianistka Signe Bakke. Muzycy zaprezentowali utwory Edvarda Griega, Eugene’a Ysaye, Johana Svendsena i Cesara Francka.



W sobotę 12 października o 17.00 w Kasztelu w Szymbarku wystąpił świetnie znany melomanom gorlickim Kwartet „Camerata”, natomiast w niedzielę 13 października o 17.00 w Kolegiacie Bożego Ciała w Bieczu usłyszeliśmy Michaela Suesmanna, Kwartet Camerata oraz kontrabasistę Jana Kotulę

MICHAEL SÜSSMANN rozpoczął naukę gry na skrzypcach w wieku 5 lat. W wieku lat 7 debiutował publicznie jako solista z orkiestrą w Bergen. Uczył się u Ernsta Glasera i Karsten Andersen. Michael Süssmann studiował w Royal Conservatoire de Musique w Brukseli pod kierunkiem Andrè Gertlera i Leona Ara. Uczelnie tę ukończył z pierwszą nagrodą. Studia kontynuował w Zurychu  w klasie Ricardo Odnopossoffa.

W roku 1977 Michael Süssmann został członkiem Kristiansand Symphony Orchestra. W tym samym czasie intensywnie uprawiał kameralistykę. W 1979 roku debiutował Oslo, uzyskując entuzjastyczne recenzje i wiele stypendiów.  W 1980 roku został koncertmistrzem Tromsø Symphony Orchestra oraz kierownikiem sekcji smyczkowej w Tromsø Music School. Kilka lat później rozpoczął karierę solistyczną, łącząc ją z praca dydaktyczną w Os Music School. W 1997 roku objął stanowisko dyrektora artystycznego Towarzystwa Muzycznego MusicaNord, które organizuje około 130 koncertów rocznie. Jest twórcą Bergen International Chamber Music Festival. Koncertuje w USA, Azji i w większości krajów Europy. Michael Süssmann gra na mistrzowskim instrumencie Michelangelo Bergonziego z Cremony.

SIGNE BAKKE studiowała w Konserwatorium Muzycznym w Bergen w klasie Jana Henrika Kaysera i w Norweskiej Akademii Muzycznej pod kierunkiem Jensa Haralda Bratlie, którą ukończyła w roku 1986. Mając lat 18 otrzymała I nagrodę na Krajowym Konkursie Młodych pianistów, a w wieku lat 23 debiutowała w Oslo. Występowała z wieloma orkiestrami, m.in. z Oslo Philharmonic Orchestra. Brała udział w Międzynarodowym Festiwalu w Bergen. Poza karierą solistyczną Signe Bakke od wielu lat prowadzi działalność jako kameralistka i akompaniatorka. Regularnie występuje jako pianistka w Troldhaugen – domu Edvarda Griega. Nagrała też płyty CD z muzyka Griega i innych kompozytorów norweskich. W marcu 2011 roku ukazała się jej płyta „Crystalline” z muzyką fortepianową Karen Tanaka. Signe Bakke jest profesorem Akademii Griega Uniwersytetu w Bergen.

KWARTET CAMERATA jest jednym z najwybitniejszych polskich zespołów kameralnych, który w czasie swojej 29-letniej działalności zdobył uznanie międzynarodowej publiczności i krytyków. Występował w renomowanych salach koncertowych Europy, Ameryki i Azji. Jest laureatem kilku międzynarodowych konkursów muzycznych (Paryż – I nagroda, Tokyo – III nagroda, Monachium – III nagroda oraz w Portsmouth specjalne wyróżnienie Yehudi Menuhina za wykonanie III Kwartetu B. Bartoka.

Kwartet Camerata nagrał 20 płyt dla takich wytwórni jak DUX, Koch International, Ricercar, Thorofon.  Płyta KWARTETU CAMERATA z muzyką Schuberta, nagrana przez firmę DUX została ogłoszona przez miesięcznik płytowy Studio "Płytą Roku 1995", a płyta firmy Ricercar, zawierająca kwartety Moniuszki i Dobrzyńskiego była nominowana do tej nagrody w 1997 roku.

Działalność Kwartetu Camerata została uhonorowana w 1991 roku przyznaniem nagrody im. St.Wyspiańskiego. Zespół był pięciokrotnie nominowany do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego "Fryderyk" (za nagrania kwartetów Schuberta, Dworzaka, Smetany, Szymanowskiego), a w roku 1999 zdobył to trofeum w kategorii muzyki kameralnej za płytę "Cztery Pory Roku" Antonio Vivaldiego.

Poza koncertami i nagraniami, zespół zajmuje się również pracą pedagogiczną i prowadzi od 20 lat zimowe kursy dla kwartetów smyczkowych w Gorlicach.

W dowód uznania otrzymał od władz miasta Gorlic symboliczne klucze do bram miasta i Mosty Starosty,  a w 2004 r. otrzymał z rąk Ministra Kultury odznaczenie „Zasłużony działacz kultury”. W marcu 2009 roku  z okazji 25 lecia pracy artystycznej artyści otrzymali medal „Gloria Artitst”.

JAN KOTULA ukończył z wyróżnieniem AM w Katowicach w klasie W. Tarnowskiego. Od 1997 jest członkiem NOSPR, od 2002 jako pierwszy kontrabasista. Współpracuje z kwartetem NOSPR Primo Allegro. Jako solista, kameralista i członek orkiestry występuje w kraju i za granicą. Ma na swoim koncie nagrania radiowe i płytowe. Zdobył II nagrodę na IV Ogólnopolskim Konkursie Kontrabasowym im. A.B. Ciechańskiego w Poznaniu (1997) i III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kontrabasowym w Markneukirchen (1999).  Jako adiunkt dr nauk muzycznych prowadzi klasę kontrabasu w Akademii Muzycznej w Katowicach.

fot: Jacek Spyra/fotogorlice.pl

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama Sądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024