Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach

Szwajcarskie pieniądze, szwajcarska kontrola

Podziel się
Oceń

 Marlyline Dafflon i Dieter Zűrcher ze Szwajcarskiej Agencji Rozwoju i Współpracy przeprowadzili kontrolną wizytę w  Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach. Wizyta była okazją do spotkanie zespołu projektowego w ramach zadania „Lokalne inicjatywy na rzecz rozwoju regionalnego powiatu gorlickiego i nowosądeckiego” finansowanego ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

 

Strona polska przedstawiła rzeczywiste rezultaty działań przeprowadzonych w ramach zadania, ich wpływ na rozwój regionu oraz na jakość życia mieszkańców powiatów objętych programem.

W spotkaniu  uczestniczyli reprezentanci strony szwajcarskiej, Marlyline Dafflon i Dieter Zűrcher ze Szwajcarskiej Agencji Rozwoju i Współpracy, zaś stronę polską reprezentowali przedstawiciele wielu instytucji zaangażowanych w projekt. Wśród uczestników byli: menadżer projektu „Lokalne inicjatywy na rzecz rozwoju regionalnego powiatu gorlickiego i nowosądeckiego” Bogumiła Kowalik, dyrektor Lokalnego Punktu Konsultacyjnego Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego w Nowym Sączu Piotr Dyrek, koordynator finansowy projektu Małgorzata Słowińska, Katarzyna Wójtowicz oraz Wojciech Ślusarczyk z Powiatowego Centrum Funduszy Europejskich w Nowym Sączu, Elżbieta Tomczyk-Miczka z Małopolskiej Organizacji Turystycznej, a także Tomasz Kołodziej z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Tomasz Kwaterski reprezentujący Władzę Wdrażającą Programy Europejskie. Powiat Gorlicki reprezentowali wicestarosta Karol Górski, dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach Adam Tarsa, naczelnik wydziału rozwoju Starostwa Powiatowego w Gorlicach Marian Janusz oraz Daniel Markowicz koordynator regionalny projektu w powiecie gorlickim.

Głównym punktem spotkania była prezentacja na temat projektu oraz jego efektów w powiecie gorlickim i nowosądeckim, którą  przedstawiła menadżer projektu, Bogumiła Kowalik  z Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Całkowita wartość projektu w CHF wynosi: 7 489 928, wartość dofinansowania SPPW 6 753 818 CHF. Projekt sfinansowany jest w 90 % przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego Programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej, a w 10% przez MARR S.A. ze środków własnych. Projekt zostanie zakończony w kwietniu 2015 roku.

Celem projektu jest wzmocnienie potencjału społeczno–gospodarczego na terenie subregionu, podniesienie konkurencyjności lokalnej przedsiębiorczości, wzmocnienie kompetencji mieszkańców subregionu poprzez wykorzystanie nowoczesnych form szkolenia zawodowego i kształcenia ustawicznego, doradztwa oraz wizyt studyjnych oraz stworzenie spójnego i skutecznego systemu marketingu terytorialnego subregionu. Najważniejsze przewidywane korzyści z realizacji projektu to: zwiększenie konkurencyjności mikro, małych i średnich firm, poprawa kondycji prowadzonych działalności gospodarczych opartych na rolnictwie ekologicznym i przetwórstwie produktów ekologicznych oraz agroturystyce, zwiększenie liczby rozpoznawalnych produktów lokalnych i turystycznych subregionu, zwiększenie postaw przedsiębiorczych wśród społeczności lokalnej, zwiększenie liczby turystów odwiedzających subregion oraz poszerzenie lokalnej oferty turystycznej.

Do powiatu gorlickiego z projektu trafi około 1,2 mln franków, które są przeznaczone na: remonty i zakup maszyn dla Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach. Prowadzone są również kursy i szkolenia dotyczące m.in.: specjalistycznego spawania MAG i TIG, programowania i obsługi obrabiarek CNC, projektowania w programie AutoCad, obsługi komputera - pakiet Office, kierowcy wózka jezdniowego czy z zakresu zakładania i prowadzenia firmy. Osobną pulę stanowią środki na bezzwrotne dotacje dla przedsiębiorców, tej części projektu skorzystał miedzy innymi jeden z gorlickich pubów.

Szczególne zainteresowanie szwajcarskich gości wzbudziły dwa aspekty realizacji programu. Pierwszy z nich to osiągnięte efekty a drugi to koszty obsługi administracyjnej. Z informacji przekazanych przez pana Daniela Markowicza, koordynatora regionalnego, w powiecie gorlicki w roku 2012 z 60 przeszkolonych beneficjentów prace znalazło 7 natomiast równie istotne jest to że spora grupa uczestników szkoleń dzięki nowym umiejętnością utrzymało dotychczasową pracę. Daniel Markowski podkreślił również, że wielkim zainteresowaniem beneficjentów projektu cieszyły się szkolenia z zakresu uprawy winorośli, ale ich efekty znane będą najwcześniej pod koniec roku.

Niezwykle istotnym elementem projektu są także zadania z zakresu promocji subregionu gorlicko-nowosądeckiego. Obejmują one:

- analizę potencjału turystycznego, inwentaryzację ofert  i atrakcji turystycznych,

- analizę czynników zewnętrznych (uwarunkowania polityczne, ekonomiczne, społeczne, techniczne, środowiskowe, aspekty prawne),

- analizę czynników wewnętrznych (analiza możliwości, jakości, łańcucha powiązań, analiza zadowolenia turystów z oferty),

- wyodrębnienie wiodących marek lokalnych,

- stworzenie zintegrowanej strategii i określenie kierunków działań,

- wykreowanie wizji rozwoju turystyki subregionu, określenie produktów turystycznych,

- przygotowanie biznes planu Platformy turystycznej subregionu (nieformalnej organizacji zrzeszającej podmioty działające w branży turystycznej).

Kwestia kosztów obsługi administracyjnej projektu została również bardzo gruntownie omówiona i szwajcarscy goście wydawali się zadowoleni z uzyskanych wyjaśnień.

Goście mieli okazję zobaczyć rezultaty gruntownej modernizacji przeprowadzonej w Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach. Najnowocześniejszy sprzęt oraz zupełnie odmieniony wizerunek placówki to tylko niektóre z elementów i efektów realizowanych tam inwestycji.

Dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach Adam Tarsa przedstawił historię obiektu oraz opowiedział o efektach jego gruntownej modernizacji, która możliwa była między innymi dzięki środkom z Polsko-Szwajcarskiego Programu Współpracy.

Dyrektor podkreślił także jak ważna dla dopełnienia całego projektu jest  nowoczesna  sala audiowizualna, która powstać ma w ostatnim nie wyremontowanym pomieszczeniu placówki. – Dzięki sali audiowizualnej możliwe będzie przeprowadzanie szkoleń zarówno dla uczniów szkół prowadzonych przez powiat gorlicki, jak i osób bezrobotnych z naszego regionu. Obecnie organizując szkolenia w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy jesteśmy zmuszeni wynajmować pomieszczenia i ponosić dodatkowe koszty.  Nowoczesna sala, w której prowadzone będą kursy e-lerningowe czy różnorodne szkolenia i konferencje stanie się sercem tego miejsca i pozwoli na jego jeszcze bardziej efektywne funkcjonowanie – podkreślił dyrektor.

BP

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
ReklamaAUTO-GAZ NIKODEM GROŃ - montaż samochodowych instalacji LPG - benzyna, diesel