Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaAUTO-GAZ Nikodem Groń - montaż i serwis samochodowych instalacji LPG - benzyna, diesel
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Z robotami za pan brat

Podziel się
Oceń

 Sześcionożny robot kroczący, ring  z  walczącymi robotami „minisumo” oraz robot utrzymujący równowagę - te tajemniczo brzmiące nazwy to tylko niektóre z prac zaprezentowanych przez przedstawicieli kół naukowych przy Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej Akademii Górniczo-Hutniczej. W Zespole Szkół Nr 1 im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach odbyły się pokazowe wykłady skierowane do uczniów klas maturalnych.

 

Dzięki porozumieniu o współpracy zawartemu pomiędzy Akademią Górniczo- Hutniczą  w Krakowie a Zespołem Szkół Nr 1 w Gorlicach uczniowie „Górki”  mogą korzystać z nowoczesnych laboratoriów i pracowni oraz brać udział w licznych wykładach, które mają pomóc im

w podjęciu decyzji o wyborze kierunku studiów.  Potencjalni studenci mają okazję przyjrzeć się z bliska uczelni  i zapoznać się z jej ofertą edukacyjną.  Przedstawiciele AGH przyjeżdżają do szkoły i prezentują różnorodne eksperymenty, łącząc  we ciekawy sposób naukę z zabawą.

Podczas ostatniej wizyty w Zespole Szkół Nr 1 im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach Mateusz Krawczyk i Daniel Lachendowicz z Koła Naukowego „PIORUN” w AGH przeprowadzili eksperymenty z  zakresu  elektrotechniki związane z generowaniem i magazynowaniem ładunku  elektrycznego  oraz  zjawisk dotyczących pola  elektrycznego.  Do generowania  ładunku  wykorzystali generator  van  der  Graaffa. Zaprezentowali ładowanie  oraz  rozładowanie kondensatora  walcowego,  zasadę  działania dzwonka  Franklina,  oddziaływanie  pola elektrycznego  na  świetlówkę. Zademonstrowali także wyładowania elektryczne.

 Eksperymenty  z  zakresu  robotyki przedstawili panowie Miłosz Mach  i Mariusz Stelmaszczuk z Koła Naukowego „INTEGRA”. Wśród prezentowanych rozwiązań będących pracami wykonanymi przez studentów znalazły się: sześcionożny robot kroczący Zebulon,  robot rysujący  (tegoroczna  praca  inżynierska), Quad-rotor  (prezentowany  bez 

zamontowanych śmigieł ze względów bezpieczeństwa),  ring  z  walczącymi robotami minisumo, oraz robot utrzymujący równowagę Lego Segway.

- Cieszy nas bardzo duże zaangażowanie uczniów. Lekcje pokazowe są dla nich doskonałym źródłem informacji, ale także sporą atrakcją. W ramach naszego partnerstwa z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie nasi uczniowie mają okazję brać  udział w wykładach na uczelni i korzystać z laboratoriów AGH, co jest niezwykle istotne w podjęciu ważnej decyzji, jaką jest wybór studiów -  mówił dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 W Gorlicach Janusz Kryca. -  Możemy pochwalić się dobrą współpracą z kilkoma uczelniami. Uczniowie bardzo często wyjeżdżają np. na zajęcia do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Są to dla nich bardzo cenne doświadczenia – dodał dyrektor. 

W zajęciach wzięli udział  przede wszystkim uczniowie klas maturalnych: II Liceum Ogólnokształcącego -  3a ( matematyczno-informatyczna), Technikum Nr 1: 4 a ( technik elektronik i technik mechatronik), 4 b (technik informatyk) oraz 3a (technik elektronik i technik mechatronik). Koordynatorem współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą jest Teresa Stradomska, nauczyciel przedmiotów informatycznych i zawodowych w ZS Nr 1 w Gorlicach. 

Paulina Kwaśniak-Karp

fot: autor

 

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama Sądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024