Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHONER, okna, drzwi, bramy, rolety, plisy, moskitiery, żaluzje, roletki dzień-noc - Gorlice, ul. Biecka 72A
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaSprawdź ofertę reklamy w promocji Black FriDay 2024 na portalu halogorlice.info
Reklama Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich znajdziesz w: Krakowie (ul. Wielicka 72B), Chrzanowie (ul. Grunwaldzka 5), Nowym Sączu (Rynek 13), Nowym Targu (al. Tysiąclecia 44) i Tarnowie (al. Solidarności 5-9).

Jak chcemy uczcić 100-lecie bitwy pod Gorlicami?

Podziel się
Oceń

Dla niektórych to "aż cztery miesiące", inni powiedzą, że to już lada dzień. Zbliża się jedna z najważniejszych rocznic, jakie kiedykolwiek obchodzono w naszym regionie. Zapraszamy dziś do dyskusji o przygotowaniach do obchodów. Jaka atrakcja powinna Waszym zdaniem uświetnić rocznicę 100-lecia bitwy pod Gorlicami?

Wielkie obchody 100-lecia bitwy pod Gorlicami to prawdopodobnie największe wydarzenie organizatorskie, logistyczne i promocyjne, jakie można sobie wyobrazić w naszym regionie. Jak chcemy świętować doniosła rocznicę przełomu gorlickiego?

Jeśli Gorlice w swojej historii miały szansę na zabłyśnięcie, to trudno o lepszą okazję do chwycenia marketingowego byka za rogi i promocję naszego regionu, jak okrągła, setna rocznica naszej wielkiej bitwy.


Im bliżej tej ważnej daty, tym częściej pojawiają się pytania o to, zrobić, by przez ten czas Gorlice obecne były nie tylko w naszej świadomości, ale przede wszystkim w świadomości wszystkich ludzi w Polsce?


Niemożliwym jest w przeciągu najbliższych miesięcy wybudowanie imponującej infrastruktury, która stanie się nowym centrum promocji. Trzeba bazować na istniejących już miejscach. Nie powinno to jednak wykluczać dużego rozmachu imprez rocznicowych, zgodnie z zasadą "dla każdego coś miłego" - niespodzianki, zaskoczenia, możliwość skorzystania z szerokiej i ciekawej oferty pod hasłem długiego majowego weekendu w Gorlicach i okolicach!

Odnowiona Gontyna pięknie zdobi nasz teren, a odrobina uwagi poświęcona doprowadzeniu do porządku cmentarzy z czasów I Wojny Światowej powinna usatysfakcjonować potencjalnych poszukiwaczy żywej historii. Może jednak warto przygotować ciekawe przewodniki elektroniczne i drukowane, które mogłyby naprowadzić osoby podróżujące rowerami, samochodami lub pieszo na najciekawsze miejsca?


Plan długofalowy wykorzystania wielu zabytków jeszcze nie powstał. W myślach powracam pamięcią do gorlickiego Muzeum, gdzie jako mała dziewczynka widziałam wielką makietę, na której barwnymi lampkami zaznaczono zmieniającą się linię frontu. Wtedy to było coś niezwykłego. Dziś wyobrażam sobie – jak mógłby wyglądać taki pokaz świetlny linii frontu wybudowany w skali 1:1. Stojąc na szczycie gorlickiej Golgoty lub na wzgórzu cmentarnym nad osiedlem Korczaka można by objąć wzrokiem cały teren i zobaczyć, o co rzeczywiście wtedy walczono. Reflektory pulsujące różnymi barwami widoczne byłyby z daleka, a gorliczanom przypominałyby o tym, że lekcja historii może być fascynująca...

Może w przyszłości coś takiego uda się zrealizować?

Co jednak możliwe byłoby do zrealizowania już za kilka miesięcy?

Niedawno usłyszeliśmy o tym, że Gorlice zasługują na coś wielkiego z okazji setnej rocznicy bitwy. Celebracja tego zwycięstwa poprzez sztukę wysoką, do której gorliczanie nie miewają często dostępu.
Oratorium Gorlickie – tak nazwano projekt autorstwa wspaniałego kompozytora, który prawdopodobnie za równie wspaniałe i wysokie jak sama sztuka pieniądze zgodzi się znaleźć czas na skomponowanie tego dzieła. Chociaż powstanie tego utworu nie jest jeszcze potwierdzone, już pojawiły się pytania: czy warto angażować się w ten projekt?

Czy dzieło to zawojuje w przyszłości wielkie gmachy na całym świecie? Nie chodzi bynajmniej o to, że Gorlice nie zasługują na uczczenie ich chwalebnego zwycięstwa w taki sposób. Pojawia się jednak pytanie o realny, promocyjny wymiar tego dzieła. Sztuka powinna zaskakiwać, odmieniać ludzi, ale w przypadku takiego dzieła jak Oratorium Gorlickie, musi mieć też pewną nośność, a przy spodziewanych nakładach finansowych – winno być też elementem szerszej strategii promocyjnej. Czymś trwałym, charakterystycznym – znakiem firmowym Gorlic. Czy oratorium miałoby szanse spełnić te oczekiwania?

Jeśli nie oratorium, to może konkurs na najlepszy utwór muzyczny zawierający odniesienia do naszego regionu? Różne style muzyczne, różne spojrzenia na Gorlice i popularyzacja regionu przez muzykę popularną, folkową, rockową albo jazz - dlaczego by nie? Atrakcyjne nagrody powodują, że w takich zmaganiach często biorą udział zespoły z całego kraju. Odpowiednia promocja konkursu i kolejna atrakcja obchodów gotowa. Podobne inicjatywy spotykały się już z dużym zainteresowaniem - dlaczego by więc nie spróbować tego u nas?

Nie inaczej jest w przypadku konkursów literackich o zasięgu ogólnopolskim. Wydanie publikacji pokonkursowej zazwyczaj jest magnesem, który skutecznie gromadzi wokół idei przewodniej wielu zainteresowanych. Opowieści fantastyczne tematycznie związane z regionem, a do tego spotkania z lokalnymi autorami i ludźmi inspirującymi się Gorlicami w swej twórczości - kolejna ogromna działka do zagospodarowania.


O Gorlicach powstało już wiele albumów, książek, tomików wierszy. Czy zbliżające się Stulecie stanie się okazją do wydania kolejnych? Ciekawa publikacja książkowa to wielki wydatek i wielkie wyzwanie. Kreatywnych ludzi w Gorlicach nie brakuje – może więc powstanie coś unikatowego? Istnieje już wiele tekstów, broszur i książek na temat Gorlic, są one jednak albo zupełnie niedostępne mimo dużego zainteresowania gorliczan albo zupełnie nieosiągalne ze względu na wysokie ceny. Okolicznościowe, ogólnodostępne broszury tematyczne (wielotematyczne seria wydawnicza..?) mogłyby wypełnić tę niszę i stać się piękną pamiątką dla mieszkańców regionu i wszystkich gości, którzy przyjadą na obchody.

Także popularne zawody sportowe powinny gromadzić wokół obchodów 100-lecia pod Gorlicami nie tylko amatorów chcących wziąć udział w zawodach otwartych. Bieg uliczny z ciekawą obstawą osobową, zawody piłkarskie, gry i zabawy dla najmłodszych...a może coś zupełnie nowego? Speed badminton, o którym pisaliśmy niedawno można rozgrywać w bardzo atrakcyjnej formule zawodów nocnych: zawodnicy grają w ciemności, a zmagania można śledzić dzięki fluorescencyjnym elementom odzieży i świecącym w ciemności lotkom. Przeloty balonem nad naszą okolicą także mogą stać się bardzo ciekawym, a przede wszystkim widowiskowym elementem obchodów wielkiej rocznicy.

Inna opcja stworzenia wokół obchodów patriotycznych 100-lecia bitwy pod Gorlicami ciekawej i absorbującej otoczki to możliwość organizacji pikników rodzinnych połączonych np. z zawodami w grillowaniu. Czas, w jakim odbywać będą się obchody łączy w naszych myślach wielką rocznicę z tradycyjnym długim majowym weekendem i rozpoczynającym się sezonem grillowym. Zmagania kulinarne to kolejny punkt obchodów, którym mogliby być zainteresowani nie tylko mieszkańcy Gorlic i okolic, ale także osoby, które podróżują po kraju właśnie po to, by wziąć udział w zmaganiach tego typu.

Czy można chcieć czegoś więcej?

Oczywiście tak!

Pokazy, zawody, konferencje, plenerowe imprezy tematyczne, możliwość spotkania z ciekawymi ludźmi, promocja regionu - tygla Kulturowego - popularyzacja lokalnego rękodzieła, zaproszenie ogólnopolskich stacji telewizyjnych i radiowych do transmitowania tych obchodów... organizacja takich imprez zazwyczaj wymaga dużego rozmachu,by wyjątkowa rocznica mogła się stać kołem zamachowym przyszłych inwestycji na naszym terenie.

Co więc zostanie zrealizowane?

Czekamy na decyzje i zachęcamy do ogromnego rozmachu! Wiele mamy w Polsce uroczystości poważnych i smutnych. Zwycięska bitwa pod Gorlicami jest w tym względzie szczególnym przypadkiem, który powinien uwzględniać nie tylko uczczenie pamięci poległych, ale przede wszystkim powinien zachęcać do radosnego uczestniczenia w świętowaniu ważnego zdarzenia historycznego.

Niełatwe zadanie czeka naszych Samorządowców. Oczekiwania wobec obchodów będą bowiem bardzo duże, a niewykorzystane szanse na promocję nigdy już nie powrócą.

A wy jak myślicie – jak powinno wyglądać upamiętnianie wielkiej rocznicy zwycięstwa? Jaki produkt promocyjny powinien Waszym zdaniem stać się symbolem Gorlic i zbliżającej się rocznicy?

Czekamy na Wasze propozycje!

Monika Anna Kulka


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486
AKTUALNOŚCI
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers na stronie internetowej i w sklepie stacjonarnym
Reklama
POPULARNE
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 6°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 15 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: aaTreść komentarza: Dobrze że udało się to zrobić jeszcze w ramach Polskiego Ładu, bo teraz pod rządami koalicji 13 grudnia piniendzy na nic nie będzie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 12:14Źródło komentarza: Kwiatoń. Zakończyły się prace konserwatorskie w zabytkowej cerkwi [FOTO]Autor komentarza: JendrekTreść komentarza: Nie, to było wyjechanie poza oś jezdni, choć oczywiście nie wyznaczona jest oś jezdni, ale tak każdy robi, kto jedzie z góry, to już nie wiadomo który przypadek, a że droga jest za wąska, to nie malują osi, bo nie wolno.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 11:27Źródło komentarza: Gorlice. Czołowe zderzenie na ul. Korczaka. Są ranni [FOTO]Autor komentarza: JendrekTreść komentarza: że co ??? Panie @pasy, proszę nie zadawać głupich pytań, wiem że panu to penie nie raz zdarza się jeździć tamtędy całą drogę, ale tam oznakowań poziomych nie może być. Jak by był pan bardziej ogarnięty, a nie wypisywać głupoty, bo to na pewno z tego powodu zdarzył się tam wypadek, bo nie było oznakowania poziomego, a tam nie może jego być bo droga jest za wąska, To nie pierwszy a raczej bliżej setny przypadek, bo przecież nie po to jest kierownica żeby ją kręcić, tylko żeby zawsze jechać prostoData dodania komentarza: 27.11.2024, 11:25Źródło komentarza: Gorlice. Czołowe zderzenie na ul. Korczaka. Są ranni [FOTO]Autor komentarza: Więcej informacji wkrótceTreść komentarza: Po jasnego gwinta pokazywać trzy zdjęcia stojącego radiowozu. Jak wygląda każdy wie ,nawet dziecko. Proszę pokazywać zdjęcia uczestniczących pojazdów.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:50Źródło komentarza: Gorlice. Czołowe zderzenie na ul. Korczaka. Są ranni [FOTO]
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12