Chociaż dotychczas rzadko udawało się trafiać w maturalne lektury, albo tematy podejmowane w czasie wypracowania, na forach dyskusyjnych pojawiają się próby określenia, jaka lektura będzie najbardziej prawdopodobnym przedmiotem tegorocznego wypracowania.
Specjalnie dla Was spróbowaliśmy zebrać najczęściej pojawiające się na forach propozycje i tytuły.
Tegoroczni maturzyści bardzo często podkreślają, że łatwe tematy, związane ze starożytnością lub tekstami średniowiecznymi raczej w tym roku się nie pojawią.
Mimo, że tematy te już się pojawiały na maturach próbnych oraz majowych, to nieustannie maturzyści obstawiają "Dziady" i "Pana Tadeusza". Są to ich zdaniem lektury, które znać trzeba w najdrobniejszych nawet szczegółach. Podobnie, maturzyści w czasie powtórek często uwzględniają "Wesele", szczególnie ze względu na pojawiającą się tam symbolikę i kreacje postaci. Istotny moment dziejowy i charakterystyka społeczeństwa - to te motywy, które najczęściej wskazują maturzyści, jako możliwe tropy do rozwinięcia.
Ze względu na problemy pojawiające się w ubiegłych latach, obecnie coraz większą popularność na forach zyskują te lektury, które jeszcze się nie pojawiały.
Z tego też względu, szczególnie dużo uwagi w czasie ostatnich powtórek materiału, uczniowie poświęcają "Ferdydurke" i "Dżumie".
Poza "Lalką", która także jest jednym z klasyków, maturzyści uważają, że centralnym punktem w wypracowaniu może być problematyka współczesna, związana z Holocaustem i literaturą XX wieku.
Pojawiającymi się tu tytułami są też często "Inny świat", "Zdążyć przed Panem Bogiem" oraz "Tango" Mrożka.
Wielu podkreśla, że nie kalkuluje i nie zwraca uwagi na różne typy: powtarzają wszystkie omówione lektury z równa uwagą. Ci, którym pozostało niewiele czasu, a czas wykorzystywali na szlifowanie wiedzy z zakresu innych przedmiotów chętnie jednak szukają podobnych punktów oparcia i wskazówek.
Czy oczekiwania maturzystów się spełnią, czy też CKE znów wszystkich zaskoczy?
Czekamy na Wasze typy!
Monika Anna Kulka
Napisz komentarz
Komentarze