Piernik „Kasztelan” przyniósł zakładowi i miastu dużą renomę, a jego niepowtarzalny smak do dzisiaj wspomina wiele osób. Choć początki firmy związane są z 1959 rokiem to tradycje piernikowe Biecza sięgają znacznie wcześniej. Biecz to także bogata historia aptekarstwa. W muzeum „Dom z basztą” w Bieczu mieściła się pierwsza na Podkarpaciu apteka, założona w 1557 roku przez aptekarza Marcina Bariana Rokickiego, a to niegdyś właśnie apteki wytwarzały pierniki jako lek na wiele chorób.
Piernik był zatem ciastem, który doceniano nie tylko za walory smakowe, ale także lecznicze. Zrodził się zatem pomysł, aby przywrócić biecką tradycję piernikową i odtworzyć jego wyjątkowy smak. Burmistrz Biecza we współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury, Zespołem Ekonomiczno-Administracyjnym Placówek Oświatowych w Bieczu oraz Lokalną Organizacją Turystyczną „Beskid Zielony” przygotował konkurs pn. „Szukamy smaku bieckiego piernika”.
Głównym celem konkursu jest promocja kultury Biecza i wykreowanie lokalnego produktu. Do kapituły konkursowej zaproszone zostały przede wszystkim osoby, które pracowały niegdyś w WPC Kasztelanka w Bieczu produkującej ten przysmak. Na czele Kapituły Konkursowej stoi Pani Ewa Wachowicz, producentka telewizyjna i autorka wielu książek kucharskich, ale przede wszystkim mocno wspierająca lokalne inicjatywy osoba.
Konkurs jest pierwszym krokiem działań podjętych przez Burmistrza Biecza zmierzających do uruchomienia produkcji piernika o smaku słynnego „Kasztelana”. Przepis zostanie poddany certyfikacji a piernik stanie się elementem promocji miasta i lokalnym potencjałem. Nawet dzisiaj wielu turystów pyta o ten przysmak, co oznacza, że pomimo upadłości WPC „Kaszelanka”, piernik cieszy się dużym zainteresowaniem i dobrą opinią. Wsparcie Pani Ewy Wachowicz to duże wyróżnienie i promocja dla Biecza, który dokłada wszelkich starań by stworzyć silny lokalny produkt, o dużej rozpoznawalności.
Napisz komentarz
Komentarze