Przeniesiona została siedziba Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury do budynku dawnego „Smakosza”, który mieści się w rynku. Dzięki temu wiele inicjatyw jest dostępnych w centrum Biecza. Nie brakowało zabaw dla dzieci w bieckim parku z wieloma atrakcjami, spektaklów teatralnych oraz konkursów. Na bieckim rynku robiło się tłumnie w trakcie imprez i koncertów.
Ciekawym pomysłem było także utworzenie w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Bieczu sekcji zainteresowań tj.: sekcja taneczna, muzyczna, teatralna, plastyczna, fotograficzna, Klub Amatorów Odkrywców Nauki. Dzięki nim dzieci i młodzież Gminy Biecz pod okiem instruktorów rozwijają swoje pasje i umiejętności. Z dużym zainteresowaniem spotkała się nowa sportowa impreza pn. „Bieg służb mundurowych i nie tylko” w której wzięło udział 89 osób także spoza terenu Gminy Biecz.
W grudniu wspólnie z Panią Ewą Wachowicz szukaliśmy smaku bieckiego piernika. W trakcie Jarmarku Bożonarodzeniowego zrobiło się gwarnie w „Bieckich Sukiennicach”, a na stoiskach lokalnych firm i rękodzielników nie zabrakło pięknych ozdób choinkowych i świątecznych smakołyków. Po raz drugi mieszkańcy spotkali się na bieckim rynku na Wigilii i wspólnie pożegnają rok w trakcie Sylwestra.
Największym wydarzeniem, które przyniosło Gminie Biecz szeroką promocję był Festiwal Muzyki Dawnej pn. „Kromer Festival”. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w dniach 13-16 sierpnia 2015 r. w Bieczu z udziałem światowej sławy artystów. Starania Biecza doceniła także Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pani prof. Małgorzata Omilanowska, która dokonała uroczystego otwarcia festiwalu. Miasto żyło w dzień i w nocy, a festiwalowy klimat udzielał się zarówno mieszkańcom jak i przyjezdnym. Festiwal stał się wspólnym sukcesem, a w jego organizację włączyły się różne organizacje i grupy lokalne, prezentując bogate lokalne dziedzictwo. Z dumą możemy dzisiaj o mówić o festiwalu, zwłaszcza że według grudniowego rankingu tygodnika Polityka, Kromer Festival jest jednym z 10 najważniejszych wydarzeń muzycznych w Polsce w 2015 roku. Przed nami teraz ogrom pracy by kolejna edycja była równie udana, a Kromer Festival na stałe wpisał się w kalendarz wiodących wydarzeń kulturalnych nie tylko Małopolski, ale także całego kraju, a Biecz stał się miejscem spotkań wielu turystów z Polski i z zagranicy.
Imprezy kulturalne to sposób na pokazanie własnego potencjału, którego w Gminie Biecz nie brakuje. Nasz ambitny plan się udał i będziemy go kontynuować w nowym roku. Imprezy to nie tylko sposób na spędzenie wolnego czasu dla mieszkańców gminy, ale także propozycja dla turystów na zagospodarowanie czasu w trakcie pobytu w gminie. Różnorodność oferty pozwoliła na udział w imprezach wielu osób o odmiennych upodobaniach. Oferta Gminy Biecz jest na tyle interesująca, że biorą w niej udział także osoby z innych zakątków Polski, co motywuje do dalszego „kulturalnego budzenia Biecza”, choć w dużym stopniu Biecz udało się już „obudzić”.
Składam podziękowania dyrektorom instytucji kultury Gminy Biecz Panu Pawłowi Jamro Dyrektorowi Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Bieczu, Pani Elżbiecie Knapik Dyrektorowi Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Bieczu, Pani Marcie Bartuś Dyrektorowi Muzeum Ziemi Bieckiej, wszystkim pracownikom instytucji kultury oraz pracownikom Urzędu Miejskiego w Bieczu za pracę na rzecz rozwoju kultury i duże zaangażowanie w realizację zadań. Słowa podziękowania kieruję również do organizacji pozarządowych i wolontariuszy, którzy zawsze chętnie włączali się w organizację wydarzeń i wspierali swoją pomocą inicjatywy kulturalne. Dziękuję także mieszkańcom, którzy docenili zaangażowanie wielu osób i aktywnie skorzystali z tej oferty. Dzięki ich obecności mogliśmy wspólnie cieszyć się z wykonanej pracy.
Burmistrz Biecza
Mirosław Wędrychowicz
Napisz komentarz
Komentarze