Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż "Osiedle Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 31 marca do 13 kwietnia 2025]
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Dzieje społeczności żydowskiej w powiecie gorlickim

Podziel się
Oceń

Dziś, w godzinach popołudniowych, odbyło się spotkanie autorskie na temat publikacji pt. "Dzieje społeczności żydowskiej powiatu gorlickiego podczas okupacji niemieckiej 1939-1945" autorstwa Michała Kalisza oraz Elżbiety Rączy. Organizatorami spotkania było Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Gorlickiej oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, przy współpracy Powiatu Gorlickiego.

 

Jak zaznaczył starosta Karol Górski:


Jest to książka szczególnie istotna dla młodych (...), książka, która przyczyni się do poznawania kultury żydowskiej w tych trudnych czasach, w czasie Holocaustu


Autorka Elżbieta Rączy w swoim wystąpieniu zaznaczyła, że napisanie takiej książki nie było łatwe, przede wszystkim ze względu na rozproszenie dokumentacji z tamtego okresu lub jej braku, wynikającego ze sprzeczności pojawiających się w protokołach.

Jak zaczęła się eksterminacja Żydów?

Początkowo wydawano tylko zarządzenia antyżydowskie, później nakazano Żydom oddanie ich majątku, noszenie opasek z białą Gwiazdą Dawida, aż w końcu całkowicie ograniczono ich wolność poprzez getta. W 1942 roku rozpoczęły się deportacje ludności żydowskiej z terenów powiatu gorlickiego, początkowo nie szukali oni pomocy wśród Polaków, ponieważ poprzez propagandę niemiecką, bali się strony aryjskiej.

Wciąż nie wiadomo dokładnie ilu Żydów z powiatu gorlickiego zginęło, szacunkowo uważa się, że w 1942 roku mieszkało tu 7 tysięcy Żydów, a w spisie z 1945 roku widniało już tylko 81 osób.

Współautor publikacji Michał Kalisz pisząc książkę opierał się głównie na relacjach świadków, a udało mu się dotrzeć do prawie 50 osób. Prawdopodobnie 250 osób było zaangażowanych w pomoc dla Żydów, niestety 15 z nich zginęło z rąk okupantów, należy pamiętać, że groziła za to kara śmierci.

Na terenach powiatu gorlickiego można odnaleźć wiele przykładów takiej pomocy. Jednym z nich jest rodzina Kosibów z przedmieścia Biecza, która pomagała osobom znajdującym się w tamtejszym getcie, poprzez wyrabianie odpowiednich metryk, wskazywanie drogi ucieczki czy dostarczanie żywności. Pomogli m.in. Izaakowi Goetze, który w chwili likwidacji getta ukrył się w murach, a później otrzymał schronienie od rodziny Kosibów.

Zdarzały się także przypadki zamordowania Polaków za pomoc Żydom, przez nierozwagę ukrywanych. Takim przykładem jest rodzina Radzików z Łużnej, którą podczas tortur stosowanych przez okupantów, wydał jeden z uciekinierów. Kolejnym przypadkiem jest Franciszek Belniak z Głębokiej, który przez nieszczęsną pocztówkę, jaką przekazał ukrywanym Żydom, został rozstrzelany.

Na wyróżnienie zasługują także postacie takie jak Jan Benisz z AK, ks. Jan Patrzyk z Lipinek, ks. Stanisław Warchałowski z Bobowej oraz Siostry Służebniczki z Dominikowic. Największe wsparcie dostarczały jednak Bataliony Chłopskie oraz Armia Krajowa.

Wśród 250 bohaterów z powiatu gorlickiego, 18 otrzymało nagrodę Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata.

Spotkanie wywołało dyskusję wśród osób z publiczności, które także opowiadały o znanych im przypadkach pomocy dla ludności żydowskiej.

 

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaZapraszamy dzieci od 3. m.ż raz z rodzicami na naukę pływania do Szkoły Pływania Nemo - Sportowa Przygoda Wiktoria Fryczek
ReklamaPitaya Catering - dieta modułowa, dieta wegetariańska, dieta domowa
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaKup bilet na występ Marcina Dańca w Bieckim Centrum Kultury 13 kwietnia 2025 o godz. 19
POPULARNE
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 18°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 11 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: MatiTreść komentarza: Ktoś wie co to jest arena Gorlice? I lepiej do krosna jechać na Chylińską na lotniskoData dodania komentarza: 3.04.2025, 16:09Źródło komentarza: To będzie niezapomniana majówka w Mieście Światła – Dni Gorlic 2025 [PROGRAM]Autor komentarza: ZoTreść komentarza: Prawie wszystko już było , jest co roku jak zjazd samochodów pokaz laserów a rockowy czwartek szkoda że nie w parku bo bym poszła ja w tym roku podziękuję widziałam prawie wszystko w poprzednich latachData dodania komentarza: 3.04.2025, 13:18Źródło komentarza: To będzie niezapomniana majówka w Mieście Światła – Dni Gorlic 2025 [PROGRAM]Autor komentarza: PlakatTreść komentarza: Świetnie że choć w te dni w Gorlicach coś się dzieje, od lat poziom utrzymany na solidnym poziomie. "Festiwal Światła" i "Bitwa w Sękowej" to już pozycje obowiązkowe i show. Jednak żeby nie było do końca za kolorowo to plakat promujący wydarzenie to kompletna porażka - wygląda jak by był projektowany przez amatora w paincie. To już drugi rok z fatalnym projektem graficznym promujący najważniejsze wydarzenie w mieście. Szkoda bo takie wydarzenie zasługuje na coś lepszego niż biała strona z kolorowym prostym tekstem.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 11:07Źródło komentarza: To będzie niezapomniana majówka w Mieście Światła – Dni Gorlic 2025 [PROGRAM]Autor komentarza: JaTreść komentarza: Jak skoro zawieszka, że do sprzedania wisi jeszcze na bramie?Data dodania komentarza: 3.04.2025, 10:29Źródło komentarza: Pałac w Zagórzanach będzie przekształcony w luksusowy hotel SPA [PRIMA APRILIS]
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego