Po powitaniu zebranych, przez przewodniczącego Grzegorza Nosala, zatwierdzono protokół z poprzedniej sesji. Następnie zaprezentowano nowy projekt - studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Biecz, który skupił dużą uwagę radnych oraz burmistrza, Mirosława Wędrychowicza.
Wyżej wymieniony projekt został dokładnie przedstawiony na poszczególnych mapkach. Dotyczy on m.in. wyznaczenia nowych terenów pod budynki jednorodzinne, przedstawienie zakresu stref aktywności gospodarczej, ukazaniu terenów zagrożonych, podatnych na osuwiska czy powodzie. Projekt obejmuje miejscowości takie jak: Biecz, Bugaj, Binarowa, Rożnowice, Strzeszyn, Libusza, Grudna Kępska, Sitnica, Korczyna.
Ze wszystkich składanych wniosków pozytywnie przyjęto aż 75%. Pozostałe odrzucono ze względu na występujące na danych działkach zagrożenia. Zadbano o to, by strefy wyznaczone pod budownictwo domów jednorodzinnych były ulokowane w ciągu dróg, tak by nie było problemu z dojazdem do działki. Dodatkowo we wszystkich tych terenach dopuszczono możliwość prowadzenia usług.
W projekcie wyznaczono 6 stref aktywności gospodarczej, z czego 3 duże tereny znajdują się na terenie miasta Biecz, pozostałe zlokalizowane są w Libuszy, Strzeszynie, Grudnej Kępskiej oraz na Korczynie. Takie strefy to nowe miejsca dla rozwoju firm, za czym pójdą, miejmy nadzieją, nowe miejsca pracy. Zwrócono także dużą uwagę na poszerzenie cmentarza w Rożnowicach.
Kolejnym punktem były sprawozdania z Komisji Rady Miejskiej za 2015 rok, po czym radni przeszli do uchwalania ustaw. Uchwały dotyczyły m.in.
- zmian w budżecie Gminy Biecz w 2016 roku,
- udzieleniu Powiatowi Gorlickiemu pomocy finansowej z przeznaczeniem na dofinansowanie kosztów uczestnictwa osób niepełnosprawnych w rehabilitacji prowadzonej w warsztatach terapii zajęciowej,
- uchwalenia Strategii Rozwoju Lokalnego Gminy Biecz w perspektywie do 2025 roku,
- zawarcia przez Gminę Biecz umowy partnerskiej z Wojewodą Małopolskim w sprawie realizacji projektu pn: „Rewaloryzacja wybranych cmentarzy z I wojny światowej, położonych na terenie Gorlic, Limanowej oraz powiatów gorlickiego, limanowskiego i nowosądeckiego jako zespołu dziedzictwa o znaczeniu międzynarodowym”. Tym projektem zostaną objęte 4 cmentarze, przy klasztorze w Bieczu, w Binarowej, Racławicach oraz w Libuszy.
Kolejna uchwała wywołała wśród zebranych ożywioną dyskusję pomieszaną z obawami o przyszłość edukacji wczesnoszkolnej. Dotyczyła ona określenia kryteriów postępowania rekrutacyjnego do klas pierwszych szkół podstawowych. Wokół uchwały rozgorzała dyskusja na temat przyszłej sytuacji w pierwszych klasach szkół podstawowych oraz w przedszkolach. Obecnie w Gminie Biecz jest 54 dzieci, które mają 6 lat. Rodzice do 31 marca mają czas na podjęcie decyzji w sprawie dalszej edukacji dzieci.
Stwierdzono, że obecna sytuacja jest dramatyczna, ponieważ liczba dzieci rozkłada się na 11 miejscowości w gminie, co może powodować destabilizację w pierwszej oraz drugiej klasie.. Sytuacja w przedszkolach jest też jedną wielką niewiadomą. Zmiany w szkolnictwie mogą mieć wpływ na zmianę liczby zatrudnionych nauczycieli oraz na budżet. Taka sytuacja może mieć wpływ na powstanie tzw. pustych klas. Zebrani zobowiązali się do pełnej mobilizacji, by jak najlepiej rozwiązać tą sytuację.
Następnym punktem spotkania była propozycja przystąpienia do realizacji projektu pn: "Krok w przyszłość-aktywizacja osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w Gminie Biecz." Projekt przez 3 lata miałby objąć 180 osób, które uczestniczyłyby w szkoleniach oraz kursach, dzięki czemu podnieśliby swoje kwalifikacje oraz zwiększyły szanse na znalezienie pracy. Akcja ta skierowana będzie do podopiecznych MOPS-u. Przy tej okazji padło też wiele głosów o małej efektywnoś
Kolejnymi podjętymi uchwałami były m.in.:
- przystąpienie Gminy Biecz do realizacji projektu pn: „Małopolska liderem e-usług w administracji”,
- wyrażenie zgody na nieodpłatne przekazanie na rzecz Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Bieczu nieruchomości niezabudowanej, położonej w Bieczu stanowiącej działkę ewidencyjną nr 291 o pow.0,0149 ha,
- powołanie doraźnej Komisji Statutowej Rady Miejskiej w Bieczu, w składzie: Przewodniczący Komisji - Konrad Mierzwa, Zastępca Przewodniczącego Komisji - Kamila Kosiba oraz członkowie Komisji Piotr Sendecki, Maciej Rybczyk oraz Marian Tumidajewicz.
- przystąpienie do realizacji projektu pn. "Program poprawy czystości zlewni rzeki Wisłoki - Etap III", jednak jest tutaj zagrożenie, że gmina nie będzie miała funduszy na wkład własny.
Następnie radni przedstawiali swoje interpelacje, a dotyczyły one m.in.: budowy przystanku wraz z zadaszeniem w Grudnej Kępskiej, ustawienia kontenerów do zbioru odpadów, zakupu oraz zamontowania wiaty przystanku w Rożnowicach, wykonania wodociągu przy ul. Załawie, zlikwidowania słupków z chodnika na ul, Tumidajewicza, pomocy księdzu z Rożnowic, gdzie poprzez odśnieżanie zniszczono elewację organistówki.
Burmistrz, Mirosław Wędrychowicz poprosił radnych, by przyczynili się do rozpromowania oraz zachęcenia mieszkańców do udziału w projekcie "RYŚ".
Ostatnim punktem były sprawy różne, po czym nastąpiło zakończenie kilkugodzinnej sesji.
Napisz komentarz
Komentarze