Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Niezwykła rzeźba i grafika w dwóch piątkowych wystawach

Podziel się
Oceń

Piątkowy wieczór 4 marca, upłynął w Galerii Sztuki "Dwory Karwacjanów" w Gorlicach pod znakiem rzeźby i grafiki. Swoje oryginalne prace rzeźbiarskie na wystawie zatytułowanej "Nastroje" przedstawiła trójka absolwnetów słynnego Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zakopanem: Stanisław Słonina, Jan Funek i Stanisław Trybała. Gospodarzem drugiej wystawy był Jarosław Jędrzejowski, specjalista w grafice i mezzotincie ( rodzaju rysunku biało-czarnego z miękkimi półtonami).

Najstarszy z rzeźbiarzy, znający osobiście Antoniego Kenara to Stanisław Słonina. Po ukończeniu zakopiańskiego liceum podjął studia w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Rzeźby ( 1956-1962).Dyplomował się u prof. Mariana Wnuka. W 1962 roku rozpoczął pracę jako nauczyciel akademicki, którą zakończył przejściem na emeryturę w 2006 r.z tytułem profesora zwyczajnego. Stanisław Słonina specjalizuje się w rzeźbie, pomniku, medalach, grafice i esejach. Za swoje wybitne osiągnięcia artystyczne otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia: Grand Prix- UNESCO w Monte Carlo (1966), Nagroda I° Ministra Kultury i Sztuki w (1981),Nagroda im. Brata Alberta w Krakowie (1985), Złoty medal za rzeźbę „Tetoriente” w Zachęcie (1989), Złoty medal Parlamentu Argentyny- za realizację pomnika Jana Pawła II w Buenos Aires (1999),Nagroda Papieskiej Rady Kultury pod nazwą „DER ARTEM AD DEUM” w Kielcach (2007),Order im św. Stanisława b.m- przyznawany przez Diecezję Warszawską (2010), Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2004) oraz Złoty medal „Za zasługi dla kultury-GLORIA ARTIS” (2015).

Jan Funek to jak wspomniano absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara i student prof. S.Słoniny i prof.G.Zemły na wydziale rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskał w 1979 roku. Tworzy w drewnie, kamieniu , betonie i brązie. Ma na swoim koncie prace, które możemy podziwiać w licznych świątyniach np. w Częstochowie, Ogrodzieńcu, Dąbrowie Górniczej, Włocławku, Skoniowie, Zawierciu, Tomaszowie Mazowieckim itp. Stworzył 6 rzeźb Jana Pawła II, Jezusa Chrystysa oraz liczne rzeźby pomnikowe. Poza granicą Polski, jego rzeźby to 3 pomniki Jana Pała II w Kabuga i Kigali w Rwandzie oraz w Goma w Kongo. Oczywiście Jan Funek nie ogranicza się tylko do tematyki sakralnej, jego prace mają jednak duchowe przesłanie. Zainicjował cykliczne Międzynarodowe warsztaty Artystyczne w Myśleniach.

Trzeci autor wystawy "Nastroje", to Stanisław Trybała, absolwent słynnego "Kenara" i warszawskiej ASP (1970-1975). Jest członkiem Związku Polskich Artystów w okręgu krakowskim. Tworzy w drewnie, kamieniu i metalu. Podobnie jak poprzednicy, wykonuje prace o tematyce religijnej, które znalazły swoje miejsce w Kościele Miłosierdzia Bożego w Kielcach, Kościele Św. Piotra i Pawła w Myszkowie, Kościele Bożego Miłosierdzia w Rzepedzi, Kościele Matki Boskiej Różańcowej w Chrzanowie i wielu innych.Prace Stanisława Trybały preznetowano na licznych wystawach w Warszawie, Krakowie, Zakopanem, Myślenicach. Za granicą także podzwiano rzexby Trybały w Szwajcarii (Fryburg 1983), Francji (Rouvroy i Auby 1990 r., Lille 1994 r.) i Austrii (Wiedeń 1993 r., 2007 r. – w Gmachu ONZ). Rzeźbiarz tworzy szczególnie w drzewie lipowym, a jego prace oddają wielkie emocje artysty.

Jarosław Jędrzejowski urodził się w 1975 roku w Dusznikach Zdrój. Ukończył wydział grafiki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu kształcąc się w pracowni prof. Haliny Pawlikowskiej i prof. Jacka Szewczyka. Dyplom otrzymał w 2001 roku. Jest takze posiadaczem wyróżnienia w konkursie AMERICAN RETAILS SYSTEM. Wśród zainteresowań artysty główne miejsce zajmuje grafika warsztatowa, rysunek oraz projekty graficzne.

Prace Jędrzejowskiego prezentowano na wystawach zbiorowych: wystawa grafiki w Brzegu Dolnym (1998), na przeglądzie grafiki w Galerii Miejskiej we Wrocławiu (1999). w tym samym roku miały miejsce także wystawy: Five Impression Gallery w Seattle w USA oraz Exlibris Wrocławski i Małe Formy Graficzne we wrocławskiej Galerii pod Plafonem. Ponadto w 2001- II Biennale Grafiki Studenckiej w Galerii Miejskiej w Poznaniu, w 2008- wystawa mezzotinty- „Warnock Gallery”- San Francisco- USA, w 2012- “Time of the Mezzotint”- Exhibition Hall of the Latvian National Museum of Art- Ryga, 2013- “Mezzotint Exhibition”- Museum of the Tianjin Academy of Fine Arts- China oraz w 2014- “Time of the Mezzotint”- Musee Hamaguchi Yozo- Tokio- Japan.

Indywidualnie Jarosław Jędrzejowski wystapił ze swoimi pracami graficznymi w Galerii Sztuki Kłodzkiego Ośrodka Kultury (2005) oraz w Muzeum w Nysie (2008). Z kolei wystawy mezzotinty prezentowano w Wyższej Szkole Zarządzania „Edukacja” we Wrocławiu (2006), MDK - Nowa Huta w ramach "Dni Kultury Japońskiej" (2007) oraz w "Willi Alina" w polanicy Zdroju (2015).

Gorąco zachęcamy do zwiedzenia obydwu wystaw. Dostępne będą do 29 marca 2016 roku.

 

Więcej szczegółów : http://www.muzeum.gorlice.pl/wydarzenia-kulturalne

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama Sądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024