1. Ludzki mózg składa się ze 100 miliardów neuronów. Każdy z nich jest w stanie stworzyć nawet 10 tysięcy połączeń z innymi komórkami nerwowymi i może mieć długość kilku metrów!
2. Mózg w prawie 80% składa się z wody. Powoduje to, że ma on konsystencję podobną do galarety, a kiedy wytnie się jego część, reszta się przesuwa.
3. Mózg stanowi 2% masy całego ciała, ale zużywa aż 20% energii, którą produkuje nasz organizm – głównie tlen. To dlatego jest tak wrażliwy na jego niedobór.
4. Ostatnie badania wykazały, że neurogeneza, czyli proces tworzenia się neuronów, zachodzi przez cały okres naszego życia. Przeczy to uznawanej do niedawna teorii, jakoby powstawały one tylko w dzieciństwie.
5. Myślenie to chemia i elektryczność. Neuroprzekaźniki wypuszczone z synaps, pobudzają chemicznie inne neurony. Impuls elektryczny przechodzi przez tak pobudzony neuron, a na swoim końcu także wypuszcza podobne neuroprzekaźniki. W taki sposób informacja jest przekazywana między neuronami, a to pozwala na prawidłowe działanie naszego mózgu.
6. Do naszego mózgu dociera około 100 megabajtów informacji na sekundę.
7. W stanie aktywności nasz mózg generuje około 25 watów energii, czyli tyle ile wystarczyłoby do rozświetlenia żarówki.
8. Obszar mózgu odpowiedzialny za matematykę i percepcję przestrzenną był u Einsteina o 35% większy niż u przeciętnego człowieka.
9. Ludzki mózg ma niezwykłe możliwości dostosowania się do odpowiedniego funkcjonowania w sytuacji, gdy jakaś jego część zostanie uszkodzona. W takim przypadku jej funkcje przejmuje inna.
10. Mózg nie czuje bólu, nie ma w nim bowiem żadnych receptorów bólowych. Możemy go jednak odczuwać poprzez inne tkanki wokół mózgu – czaszkę, skórę czy nerwy.
11. Nałogowi alkoholicy mogą mieć nawet o 20% mniej komórek nerwowych. Jednak po przejściu na abstynencję mózg jest w stanie częściowo się zregenerować.
12. Agresja i skłonności samobójcze często związane są z zaburzeniami stężenia neuroprzekaźników - z niedoborem serotoniny i glukozy a nadmiarem adrenaliny.
13. To ile mózg jest w stanie wytrzymać bez tlenu zależy od temperatury. Ludzie, którzy topili się w zimnej wodzie mogą być skutecznie reanimowani nawet po ponad 30 minutach i to bez uszkodzeń mózgu.
14. Za każdym razem, kiedy staramy się sobie coś przypomnieć lub wpadamy na jakiś pomysł, w naszym mózgu powstaje nowe połączenie.
15. Codziennie w naszej głowie pojawia się aż 70 tysięcy myśli.
Ćwiczenia mózgu poprzez pobudzanie go do pracy i stymulowanie jego aktywności, mogą w dużym stopniu uodpornić go na starzenie i chorobę Alzheimera. Nie chodzi tu tylko o rozwiązywanie skomplikowanych zadań matematycznych. Bardzo dobrze mózg do pracy pobudzają także ćwiczenia fizyczne, dzięki którym powstają nowe połączenia nerwowe.
Należy pamiętać, że mózg jest bardzo ważnym organem, niejako „miejscem dowodzenia” całego naszego organizmu. Warto więc zadbać o niego, aby cieszyć się jak najdłużej zdrowiem.
Źródło: www.fizjoinformator.pl
Napisz komentarz
Komentarze