Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Czy ulgi na przejazdy zostaną utrzymane?

Podziel się
Oceń

Jeśli nic się nie zmieni to od nowego roku, a więc od 1 stycznia 2017, wejdą w życie przepisy ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. Mało kto pamięta, że ta ustawa została uchwalona jeszcze w 2010, ale jej konsekwencje mogą odczuć podróżujący koleją i autobusami już wkrótce.

Jednym z najważniejszych założeń ustawy jest likwidacja biletów ulgowych poza transportem o użyteczności publicznej.

W tym przypadku ulgę na zakup biletów zatrzymają tylko ci podróżni, którzy skorzystają ze środków komunikacji wybranych przez ministra, sejmik wojewódzki lub radę powiatu, przewidzianych w swoich planach transportowych.

Do tej pory przydzielenie wypłaty rekompensaty za stosowanie taryfy ulgowej dla uprzywilejowanej grupy pasażerów, przysługiwało każdemu przewoźnikowi, który zgłosił tylko odpowiednie roszczenie. Od 1 stycznia zanosi się, że upust cenowy za zakup biletu dla dziecka czy studenta będzie zależał od dobrej woli przewoźnika, czyli na zasadach komercyjnych.
 
Trudniejsza dostępność do tańszych biletów za przejazdy to ogromne wyzwanie dla rządzących, ponieważ wg szacunków z ulg na zakup biletów korzysta obecnie 15 mln Polaków.

Jeśli samorządy nie zorganizują publicznego transportu na czas, to pasażerowie pozostaną bez ulg. Powiaty staną też przed trudnym wyborem przewoźnika na zasadzie przetargu, które z doświadczenia nie są proste i nie trwają krótko.

Ustawa nie mówi wprost o odebraniu ulg konkretnej grupie społecznej wymienionej z nazwy (red. - niepełnosprawnym, studentom czy uczniom), lecz przepisy wskazują, że rekompensata za stosowanie ulg przysługuje przewoźnikowi do 31 grudnia 2016 roku. Po tej dacie uprzywilejowani będą tylko ci przewoźnicy, którzy podpiszą umowę z samorządem.

Jak dowiadujemy się w Starostwie Powiatowym w Gorlicach, koszt refundacji przejazdów ulgowych to kwota około 70 tysięcy złotych miesięcznie, i jest to kwota trafiająca do przewoźników obsługujących tylko linie zamykające się w obrębie powiatu gorlickiego. Pozostaje się nam tylko domyślać, ile budżet państwa kosztują podróżni w skali całego województwa i kraju. Nie są to więc małe pieniądze, które w perspektywie braku odpowiedniej reakcji rządzących, będą musieli wysupłać podróżni z własnego portfela.

Jaki będzie los wspomnianej ustawy, o tym zadecydują najbliższe miesiące. Na sam koniec, jako ciekawostkę, można podać jedyny pewnik wynikający z przepisów ustawy o transporcie drogowym. Na pewno ulgi na przejazdy będą utrzymane parlamentarzystom.

 

na podstawie artykułu: Od 1 stycznia 2017 znikaja bilety ulgowe na pociagi i autobusy dalekobiezne dla niepelnosprawnych / nie-pelnosprawni.pl

foto ilustracyjne: pl.wikipedia.org


Napisz komentarz
Komentarze
była sklepowa kiosku 28.04.2016 17:45
Kioski były po to by sprzedawać bilety a dziś prawie nikt już tam nic nie kupuje.

kioskowy 27.04.2016 13:41
Płacić za bilety powinni wszyscy tyle samo ale pod warunkiem jak by cena biletu była minimalna.

olo 27.04.2016 11:35
Dobra zmiana w wykonaniu pisowskiej bandy kolesi.

ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama Sądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024