Najczęściej – miejscem takim będzie poddasze domu, które z uwagi na konstrukcję budynku, instalację dachu – szczególnie narażone jest na wszelkiego rodzaju straty cieplne. Jeżeli natomiast zdecydujemy się ocieplić poddasze w swoim domu, powinniśmy przede wszystkim zastanowić się, przy pomocy jakiego materiału dociepleniowego przeprowadzić niezbędne prace remontowo-budowlane.
Spośród wielu dostępnych na rynku materiałów, szczególnie popularne bywają izolacje termiczne wykonywane z wełny mineralnej lub pianki poliuretanowej PUR. O ile też pierwszy z wymienionych materiałów stosowany był powszechnie w domostwach przez wiele lat, o tyle jednak postęp nauki materiałoznawstwa sprawił, że zaczął on ustępować ostatnimi czasy miejsca piance poliuretanowej, która daje o wiele większe możliwości wykorzystania jej w budownictwie, przynosząc przy tym lepsze efekty w postaci ocieplania poddasza pianką, budynku lub konkretnego pomieszczenia.
Nie może więc dziwić, że materiał ten znajduje coraz powszechniejsze zastosowanie, będąc najczęściej wybieranym materiałem dociepleniowym – tak przez osoby fizyczne, poszukujące prostych i skutecznych rozwiązań do indywidualnych domostw, jak też deweloperów oraz przedsiębiorców, wykorzystujących jak najbardziej kompleksowe i nowoczesne metody budowlane i remontowe.
Ocieplenie poddasza w domu
Pianka otwartokomórkowa PUR charakteryzuje się współczynnikiem przewodnictwa ciepła w granicach 0,035-0,04 W/mK (dla porównania – w zależności od jej rodzaju, współczynnik przewodnictwa ciepła wełny izolacyjnej wynosi od 0,025 do 0,04 W/mK). Wykonanie izolacje przy jej wykorzystaniu jest bardzo szybkie i proste. Użycie metody natryskowej pozwala wykonać do 250 metrów kwadratowych izolacji dziennie (przy założeniu 8-godzinnego czasu pracy), co kilkukrotnie przewyższa możliwe do wykonania izolacje z wełny izolacyjnej. Wszystko to sprawia, że możemy ocieplić poddasze w swoim domu w naprawdę szybki sposób.
Pianka poliuretanowa, po jej aplikacji, momentalnie zwiększa swoją objętość, dzięki czemu szczelnie wypełnia każdą szczelinę, uniemożliwiając powstawanie tak zwanych mostków termicznych, działających niekorzystnie na izolacje. Pianka poliuretanowa jest materiałem całkowicie obojętnym chemicznie, dlatego też nie wywołuje uczulenia u ludzi (także u alergików), ani też nie pyli. Nie wydziela toksycznych substancji i oparów, nie posiada też zapachu. Wykorzystywana jest powszechnie w przemyśle spożywczym, mogąc mieć bezpośredni kontakt z żywnością. Jest ona także obojętna dla roślin w otoczeniu (toteż można ją stosować także w pomieszczeniach mieszkalnych), a nadto zapobiega powstawaniu i rozwojowi grzybów, bakterii oraz innych drobnoustrojów.
Napisz komentarz
Komentarze