Zespół Jednostek Edukacyjnych Województwa Małopolskiego - MEDYK w Gorlicach – szkoła z misją
Zespół Jednostek Edukacyjnych Województwa Małopolskiego, czyli popularny „Medyk”, przyjął swoich gości 20 marca w duchu troski o drugiego człowieka. W prezentacjach zawodów pojawiły się kierunki związane z opieką zdrowotną i rehabilitacją.
Technik masażysta, terapeuta zajęciowy czy opiekun medyczny to zawody, które uczą empatii, precyzji i wiedzy medycznej. Technik usług kosmetycznych oraz asystent osoby niepełnosprawnej pokazują, że piękno i pomoc mogą iść w parze. Przyszli uczniowie mieli okazję zobaczyć profesjonalne sale ćwiczeniowe, specjalistyczny sprzęt i poznać realia pracy w branży medycznej i usługowej. Dziękujemy wszystkim opiekunom sal za miłe przyjęcie.
Zespół Szkół Technicznych w Gorlicach – technika przyszłości
Zespół Szkół Technicznych pokazał się z dynamicznej i nowoczesnej strony. Wśród kierunków znalazły się zawody poszukiwane na rynku pracy: technik spawalnictwa, transportu drogowego, elektryk, informatyk czy operator obrabiarek skrawających. Nie zabrakło też miejsca dla pasjonatów motoryzacji (technik pojazdów samochodowych, mechanik) oraz fryzjerstwa – zarówno w technikum, jak i szkole branżowej.
Podczas prezentacji uczniowie mogli zobaczyć wiele pokazów, stanowiska informatyczne i efektowne metamorfozy fryzur wykonywane przez uczennice. W pamięć zapadła nam także rozmowa z przemiłą Anią, która z pasją opowiadała o codzienności nauki w ZST.
Zespół Szkół nr 1 w Gorlicach – szkoła wielu możliwości
Zespół Szkół nr 1 zaprezentował niezwykle szeroką ofertę kształcenia. W liceum uczniowie mogą wybrać profil politechniczny, językowo-biznesowy, promedyczny, menadżersko-ekonomiczny, psychologiczny i społeczno-prawny – każdy z nich dostosowany do konkretnych pasji i planów zawodowych.
W technikum natomiast uczniowie mogą zdobyć zawód m.in. informatyka, programisty, grafika czy mechatronika. Dużą popularnością cieszył się kierunek technik reklamy oraz technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.
Prezentacje prowadzone były z humorem i zaangażowaniem – szczególne podziękowania kierujemy do Zuzi z klasy 2, która nie tylko oprowadziła nas po szkole, ale też z pasją opowiadała o każdym profilu.
Zespół Szkół Ekonomicznych w Gorlicach – ekonomia, turystyka i hotelarstwo
Zespół Szkół Ekonomicznych pokazał, jak fascynujący może być świat liczb, organizacji i podróży. Technik ekonomista i technik rachunkowości przygotowują do pracy w finansach i bankowości, natomiast technik hotelarstwa i organizacji turystyki – w branży hotelarskiej i turystycznej, także za granicą.
Technik spedytor i technik handlowiec to kierunki dla osób, które nie boją się wyzwań logistycznych i kontaktu z klientem.
Szkoła zaskoczyła nas nowoczesnym zapleczem i przyjazną atmosferą. Martyna z klasy 2 była świetną przewodniczką – dziękujemy za profesjonalizm i uśmiech!
I Liceum Ogólnokształcące im. Marcina Kromera w Gorliach – nauka z klasą
Pierwsze Liceum Ogólnokształcące im. Marcina Kromera to szkoła z wieloletnią tradycją, która potrafi doskonale łączyć klasykę z nowoczesnością. Wśród profili znalazły się: politechniczny, ekonomiczno-turystyczny, społeczno-prawny, biomedyczny oraz psychologiczno-społeczny.
Każdy z nich przygotowuje nie tylko do matury, ale i do konkretnych studiów. Podczas prezentacji uczniowie mogli poznać zasady rekrutacji, zajrzeć do sal lekcyjnych i porozmawiać z nauczycielami.
Szczególnie miło będziemy wspominać Janka – ucznia szkoły, który w inteligentny i ciepły sposób zaprezentował szkolne realia i zachęcał do wyboru Kromera.
Zespół Szkół Zawodowych w Gorlicach – fach w ręku i głowie
Zespół Szkół Zawodowych im. Kazimierza Pułaskiego w Gorlicach zaprezentował najbogatszą ofertę w zakresie nauki zawodów praktycznych. W technikum dostępne są takie kierunki jak technik budownictwa (ze specjalizacją w architekturze wnętrz), technik geodeta, technik budowy dróg (nowość!), technik żywienia i usług gastronomicznych (ze specjalizacją dietetyk) czy technik usług kelnerskich (specjalizacja barman).
W szkole branżowej uczniowie mogą zdobyć zawód cukiernika, kucharza, murarza-tynkarza, kelnera lub wybrać tryb wielozawodowy, oferujący elastyczne praktyki i kursy zawodowe. Od roku 2026/2027 planowane jest także uruchomienie kierunku technik aranżacji wnętrz. Całości dopełnia Branżowa Szkoła II Stopnia z ofertą kontynuacji kształcenia dla absolwentów pierwszego stopnia.
Po szkole oprowadzała nas Kasia, której entuzjazm i zaangażowanie były najlepszą reklamą tej placówki.
Wyzwania demografii, walka o ucznia
Warto dodać, że tegoroczne Dni Otwarte miały nie tylko charakter promocyjny, ale również strategiczny. W obliczu pogłębiającego się niżu demograficznego i coraz mniejszej liczby uczniów kończących szkoły podstawowe, każda rekrutacja nabiera szczególnego znaczenia. To już nie tylko prezentacja oferty edukacyjnej, ale realna walka o przyszłość szkół średnich – o ich przetrwanie, rozwój i utrzymanie zatrudnienia kadry nauczycielskiej.
Dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie angażują się dziś w promocję swoich szkół bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Każdy potencjalny uczeń staje się „na wagę złota”, a sposób prezentacji kierunków, atmosfery i możliwości, jakie daje dana placówka, może przesądzić o tym, gdzie absolwent podstawówki zdecyduje się kontynuować naukę. Szkoły zdają sobie sprawę, że decyzje podejmowane w tych dniach wpłyną nie tylko na losy uczniów, ale również na kształt lokalnej oświaty w najbliższych latach.
W tym kontekście Dni Otwarte stają się nie tylko wydarzeniem informacyjnym, ale ważnym punktem w kalendarzu każdej szkoły, która pragnie przyciągnąć młodzież i odpowiedzieć na ich indywidualne potrzeby, zainteresowania oraz marzenia zawodowe.
Wspólna przyszłość zaczyna się dziś
Wszystkim szkołom dziękujemy za zaproszenie, otwartość i wspaniałe prezentacje. Szczególne ukłony kierujemy do uczniów, którzy z zaangażowaniem opowiadali o swojej codzienności: Zuzi z ZS nr 1, Martynie z ZSE, Jankowi z I LO, Kasi z ZSZ oraz Ani z ZST.
Ten dzień pokazał, że w Gorlicach nie brakuje możliwości edukacyjnych – teraz wszystko w rękach młodych ludzi, którzy zdecydują, jaką ścieżką zawodową chcą podążyć.
Napisz komentarz
Komentarze