Tematem audycji była odpowiedzialna pomoc dzikim zwierzętom – nie ta podyktowana impulsem, lecz świadoma i przemyślana i właśnie temu poświęcił swoją działalność – zarówno praktyczną, prowadząc azyl i centrum rehabilitacji w sercu Beskidu Niskiego, jak i edukacyjną, dzieląc się wiedzą podczas spotkań, warsztatów i wystąpień.
Zanim pokochamy przyrodę, musimy ją najpierw dobrze poznać – mówił dr Wójcik.
Właśnie ta idea przyświeca mojej działalności w Beskidzie Niskim, gdzie powstało unikatowe centrum rehabilitacji i azyl dla dzikich zwierząt.
Gość audycji podkreślał, jak łatwo jest wpaść w pułapkę zbyt emocjonalnego podejścia do dzikiej przyrody.
Domem dzikich zwierząt jest przyroda, więc nie można na siłę oswajać zwierząt i wyciągać ich z naturalnego środowiska – zaznaczał.
Czasami nadmierna chęć pomocy zwierzętom wcale im nie pomaga, a wręcz szkodzi. Nie wolno przekraczać tych granic ich wolności, bo to zawsze jest ze szkodą dla dzikich zwierząt.
Choć Fundacja działa głównie w terenach leśnych, dr Wójcik przypomina, że kontakt z dziką naturą mamy znacznie bliżej, niż się wydaje.
W Gorlicach mamy piękny park miejski. Często tam prowadzę zajęcia dla dzieciaków – opowiadał.
Mamy tam m.in. puszczyki uralskie czy orliki krzykliwe. Można tam zobaczyć nawet zimorodka i wcale nie trzeba jechać na jakąś daleką wyprawę. Są także żbiki.
Te obserwacje stają się dla dzieci i dorosłych niezwykłą lekcją.
Dzikie zwierzęta cały czas są dla mnie zagadką, one są po prostu przepiękne. Ludzie niestety przestali rozumieć dziką przyrodę, a jeżeli jej nie rozumiemy, to także nie potrafimy jej chronić – dodał z przekonaniem.
Podczas audycji wiele miejsca poświęcono także edukacji ekologicznej. Dr Wójcik zaznaczył, jak ważne jest odejście od antropocentrycznego podziału przyrody.
Ludzie podzielili zwierzęta na pożyteczne i szkodliwe, a rośliny – na użytkowe i chwasty. Jednak generalnie wcale tak nie jest, bo każde zwierzę i roślina jest równie ważne dla ekosystemu – tłumaczył.
Każde zwierzę jest wyjątkowe. Żeby przyroda była spójna, stabilna i zdrowa, muszą w niej istnieć wszystkie zwierzęta i rośliny. O każde z tych zwierząt i roślin trzeba dbać, aby nie wyginęły.
Dla Wojciecha Wójcika udział w programie Katarzyny Stoparczyk był także osobistym przeżyciem.
Wychowałem się na Trójce i już sama możliwość wejścia za jej szklane drzwi była czymś niesamowitym – przyznał.
Dziękuję Katarzynie Stoparczyk i Julce za wspaniałą rozmowę! Naprawdę warto było spędzić 2 dni w podróży. Niech nasza przyrodnicza „propaganda" niesie się w świat, kto wie, może uda się go zmienić.
Źródło info i foto: Facebook Wojciech Wójcik/Polskie Radio Program Trzeci
Napisz komentarz
Komentarze