Natalia Pacana-Roman z Wydziału Oświaty, Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Gorlicach, podkreśliła, że spotkanie miało charakter warsztatowy i transgraniczny.
Zaprosiliśmy tutaj do Gorlickiego Centrum Kultury, do miasta Gorlice, przedstawicieli instytucji, które zajmują się zarządzaniem dziedzictwem I wojny światowej – powiedziała Natalia Pacana-Roman.
Celem spotkania jest przedstawienie głównych założeń projektu oraz zaangażowanie uczestników jako interesariuszy.
Podczas spotkania omówiono koncepcję Europejskiego Muzeum I Wojny Światowej, które ma powstać w Gorlicach. Natalia Pacana-Roman zaznaczyła, że muzeum ma traktować historię I wojny światowej w sposób ogólnoeuropejski, nie tylko w kontekście miasta Gorlice i ziemi gorlickiej. Wstępna lokalizacja muzeum to teren niedaleko cmentarza wojennego nr 91, najważniejszego miejsca związanego z I wojną światową w regionie.
Spotkanie stanowiło również okazję do dyskusji na temat zarządzania dziedzictwem, problemów związanych z opieką nad obiektami oraz działań, które należy podjąć, aby efektywnie wykorzystać historyczne zasoby. W efekcie projektu planowane jest opracowanie modelu zarządzania dziedzictwem I wojny światowej na terenie pogranicza polsko-słowackiego.
Warto dodać, że w dniach 7-8 marca 2025 roku w Stężnicy odbyło się spotkanie ekspertów, samorządowców i pasjonatów historii z Polski i Słowacji, poświęcone transgranicznemu dziedzictwu I wojny światowej. Wydarzenie to podkreśliło znaczenie współpracy międzynarodowej w kontekście ochrony i promocji wspólnego dziedzictwa.
Projekt GOV4PeaCE, realizowany przez Miasto Gorlice, ma na celu nie tylko stworzenie muzeum, ale także wdrożenie modelu zarządzania dziedzictwem I wojny światowej oraz utworzenie europejskiego szlaku pokoju, na wzór istniejącego już na pograniczu Słowenii i Włoch szlaku „Walk of Peace”. Działania te mają na celu efektywne wykorzystanie historycznych zasobów regionu i ich promocję na arenie międzynarodowej.



.jpg)

Źródło info: własne/UM w Gorlicach
Napisz komentarz
Komentarze