CZWARTEK, 20 marca 2025
Imieniny obchodzą:Aleksandra, Anatol, Klaudia oraz Aleksander, Ambroży, Bogusław, Cyriaka, Ermegarda, Eufemia, Fotyna, Hipolit, Irmegarda, Józefa, Klemens, Kutbert, Matrona, Maurycy, Nicetas, Patrycja, Rafał, Wincenty, Wulfram, Ruprecht
Dziś jest Dzień Bez MięsaPomysł zrodził się w 1985 roku w USA z inicjatywy organizacji pożytku publicznego FARM, promującej ochronę zwierząt i wegańską dietę. Organizatorzy podkreślają korzyści płynące z ograniczenia (bądź wyeliminowania) mięsa z jadłospisu, takie jak zmniejszenie ryzyka chorób serca i wylewów, a także zakażeń bakteryjnych i pasożytniczych. Do tego dochodzą względy etyczne.
Dziś jest Światowy Dzień Zdrowia Jamy UstnejWydarzenie organizowane w ponad 100 krajach przez Światową Federację Dentystyczną (FDI). W Polsce inicjatorami są Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej i Polski Czerwony Krzyż.
Dziś jest Międzynarodowy Dzień AstrologiiMiędzynarodowy Dzień Astrologii obchodzony jest w dniu równonocy marcowej, a więc 20 lub 21 marca. Z okazji święta miłośników astrologii odbywają się imprezy i wykłady z tej dziedziny. W naszym kraju obchody organizuje Polskie Stowarzyszenie Astrologiczne.
Dziś jest Międzynarodowy Dzień WróblaMiędzynarodowy Dzień Wróbla narodził się w Indiach, a jego celem jest ratowanie tych małych szarych ptaszków. Po raz pierwszy gatunek ten opisał Karol Linneusz w 1758 roku, niestety z każdym rokiem populacja wróbli się zmniejsza.
Dziś jest Dzień Języka FrancuskiegoMiędzynarodowy Dzień Języka Francuskiego ustanowiony został w rocznicę założenia Międzynarodowej Organizacji Frankofonii. W ten sposób UNESCO uhonorowało język francuski, który jest trzecim najczęściej używanym na świecie. W ramach święta w całej Polsce odbywają się liczne „francuskie” wydarzenia kulturalne.
Dziś jest Międzynarodowy Dzień SzczęściaW ten dzień warto rozejrzeć się dookoła – szczęście z pewnością jest gdzieś blisko nas, jeśli tylko potrafimy je docenić…
Dziś jest Światowy Dzień ŻabyW Światowy Dzień Żaby są organizowane różne wydarzenia, które mają przypominać, że płazy pozytywnie wpływają na ekosystem i nie wolno ich tępić, a wręcz przeciwnie niektóre gatunki są objęte ochroną całkowitą lub częściową.
Kalendarz słoneczny:- Wschód słońca: 5:36
- Zachód słońca: 17:50
- to 79 dzień roku, do końca pozostało 286 dni
Pogoda. Powiat gorlicki
Repertuar kin (20 marca):
Kino Kolory w Gorlicach:- godz. 15 – Freddy. Pudel nie z tej ziemi
- godz. 16.40 – Sto dni do matury
- godz. 18.40 – Dziewczyna z igłą
- godz. 20.45 – Przepiękne!
- Mickey 17 / Napisy - godz. 16:00, 19:30
- Wujek foliarz - godz. 12:45, 18:30, 21:15
- Elfy rozrabiają - 11:40, 16:30
- Kleks i wynalazek Filipa Golarza - godz. 18:00
- 100 dni do matury - godz. 14:30, 17:00
- Przepiękne - godz. 13:00, 17:30, 20:15
- Bridget Jones: Szalejąc za facetem / Napisy - godz. 20:30
- Misie - godz. 14:10, 19:00
- Małpa / Napisy - godz. 15:40, 20:45
- Freddy. Pudel nie z tej ziemi / Dubbing - godz. 11:50, 15:00
- Oskar, Patka i Złoto Bałtyku - godz. 13:45
Gorlice. Wydarzenia i wystawy
Zespół Jednostek Edukacyjnych Województwa Małopolskiego w Gorlicach zaprasza na Dzień Otwarty.
W najbliższy czwartek (20 marca) w Gorlickim Centrum Kultury odbędzie się spotkanie warsztatowe dotyczące projektu „GOV4PeaCE” finansowanego z Programu Interreg Europa Środkowa 2021-2027.
Podczas spotkania organizatorzy pochylą się nad rolą samorządów w zarządzaniu dziedzictwem i wyzwaniami, z jakimi się spotykają, przeanalizują dobre praktyki z zagranicznych instytucji, a także porozmawiają o modelu zarządzania, wymiarze turystycznym i edukacyjnym oraz współpracy instytucji wobec dziedzictwa wojny.
Fundacja „Wyjdź z Domu” z radością zaprasza do Pawilonu Historii Miasta na wystawę prac w ramach projektu „Razem możemy więcej”. Wydarzenie to stanowi zwieńczenie warsztatów artystycznych, w których uczestniczyli członkowie Gorlickiego Klubu Aktywności dla Osób z Niepełnosprawnościami i Ich Przyjaciół.
Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach zaprasza do Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach na wystawę Aleksandry Majki (Maykovej). Wystawa będzie prezentowana do 23 marca 2025 roku.
Muzeum Regionalnym PTTK w Gorlicach zaprasza na nową wystawę czasową. Ekspozycja zatytułowana „Cmentarze wojenne w Beskidzie Niskim i na Pogórzu w fotografii Andrzeja Piecucha” będzie pierwszym z wydarzeń upamiętniających 110. rocznicę Bitwy Gorlickiej.
Ponad 50 zdjęć ukaże różnorodność, a zarazem unikatowość żołnierskich nekropolii na naszym terenie. Obejmą one Okręgi: I – Żmigród, III – Gorlice oraz IV - Łużna.
Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów serdecznie zaprasza do Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach na wystawę Magdaleny Prokop i Ewy Przetacznik „One”.
Szymbark. Wystawy
Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach zaprasza na wystawę prac wykładowców i studentów kierunków artystyczno-projektowych katedry Edukacji Artystycznej i Sztuk Wizualnych, Wydziału Nauk Społecznych i Sztuki Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.
Biecz. Wystawy i wydarzenia
Biblioteka Biecz zachęca do oglądania wystawy „Artystyczny Biecz”, która jest przeglądem prac artystów związanych z Bieczem.
Wysowa-Zdrój. Wystawy
Centrum Produktu Turystycznego i Kulturowego Beskidu Gorlickiego oraz Gminny Ośrodek Kultury w Uściu Gorlickim zapraszają serdecznie na wystawę w Galerii Stara Remiza. Będą to prace Krzysztofa Piotrowskiego, który mieszka i maluje w Gładyszowie w gm. Uście Gorlickie. Na co dzień jego prace można zobaczyć w jego prywatnej „Galerii Pod Mostem” w Gładyszowie.
Napisz komentarz
Komentarze