Środa Popielcowa – początek Wielkiego Postu
Środa Popielcowa to wyjątkowy dzień w kalendarzu liturgicznym, który rozpoczyna okres Wielkiego Postu, czyli czterdziestodniowej pokuty i duchowego przygotowania do Wielkanocy. Wierni gromadzą się w kościołach, aby przyjąć na swoje głowy popiół – symbol przemijalności i wezwania do nawrócenia.
To moment refleksji nad własnym życiem, grzechami oraz okazja do podjęcia postanowień, które mają pomóc w duchowym wzroście.
O co chodzi w Środzie Popielcowej?
Środa Popielcowa to dzień, w którym katolicy rozpoczynają czas pokuty, wyrzeczeń i przygotowania na święta Zmartwychwstania Pańskiego. Najważniejszym momentem tego dnia jest obrzęd posypania głowy popiołem, który przypomina o ludzkiej kruchości i konieczności nawrócenia.
Kościół zachęca do refleksji, postu i modlitwy, aby wierni mogli lepiej przeżywać Wielki Post.
Czy trzeba iść do kościoła w Środę Popielcową?
Obecność na Mszy św. w Środę Popielcową nie jest obowiązkowa, ponieważ nie jest to święto nakazane, jednak Kościół gorąco do tego zachęca. Wierni uczestniczą w liturgii i przyjmują popiół na znak pokuty oraz gotowości do duchowej przemiany.
To symboliczny początek drogi nawrócenia, który prowadzi do głębszego przeżywania tajemnicy Wielkanocy.
Co Biblia mówi o Środzie Popielcowej?
Środa Popielcowa jako konkretne święto nie jest wymieniona w Biblii, ale jej przesłanie opiera się na licznych fragmentach Pisma Świętego. W Księdze Joela (Jl 2,12-13) Bóg wzywa: „Nawróćcie się do Mnie całym swym sercem, przez post i płacz, i lament”, podkreślając wagę duchowej przemiany.
Również Jezus w Ewangelii według św. Mateusza (Mt 6,16-18) zachęca do postu, modlitwy i jałmużny, które są fundamentem Wielkiego Postu.
Czy Popielec to post?
Tak, Środa Popielcowa jest dniem postu ścisłego, co oznacza, że osoby między 18. a 60. rokiem życia powinny ograniczyć się do jednego pełnego posiłku i dwóch lekkich.
Dodatkowo wszyscy wierni powyżej 14. roku życia zobowiązani są do powstrzymania się od spożywania mięsa. Post ten ma pomóc w skupieniu się na duchowym aspekcie Wielkiego Postu i przygotowaniu serca na spotkanie z Bogiem.
Msze św. z posypaniem głowy popiołem w Gorlicach
Bazylika Mniejsza w Gorlicach
🕒 godz. 15:30
🕒 godz. 16:30
🕒 godz. 18
Parafia pw. Św. Jadwigi Królowej
🕓 godz. 16 – Msza św. z nauką ogólną
🕔 godz. 17:10 – Koronka do Bożego Miłosierdzia
🕠 godz. 17:30 – Nowenna do Matki Bożej
🕕 godz. 18 – Msza św. z nauką ogólną
🕗 godz. 20 – Msza św. z nauką ogólną
Parafia pw. Andrzeja Boboli
🕓 godz. 16
🕕 godz. 18
Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gorlicach-Gliniku
🕓 godz. 16
🕕 godz. 18
🔹 Wyjątkowo nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 17:30.
Źródło info: strony internetowe gorlickich parafii
Napisz komentarz
Komentarze