Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 31 marca do 13 kwietnia 2025]
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Myślistwo jako element tradycji - TAK. Epatowanie zdjęciami martwych zwierząt - NIE!

Podziel się
Oceń

Myślistwo towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów i nie sposób tego faktu podważyć. Polowania zawsze były częścią ludzkiej egzystencji – od czasów, gdy były niezbędne do przetrwania, aż po dzisiejsze formy zarządzania populacjami zwierząt. Można dyskutować nad etycznymi i ekologicznymi aspektami łowiectwa, ale nie zmienia to faktu, że ono było, jest i zapewne będzie obecne w naszym świecie.
zdjęcie przedstawia lisa leżącego na stole operacyjnym
Lis który trafił pod opiekę Fundacji Dziki Projekt ostatecznie został poddany eutanazji.

Autor: Fundacja Dziki Projekt

 

Kiedy odstrzał poprzedzony jest wnikliwą analizą i przeprowadzany zgodnie z zasadami sztuki łowieckiej, trudno mieć wobec niego większe zastrzeżenia. Kontrola liczebności niektórych gatunków jest w wielu przypadkach konieczna, choć powinno się ją prowadzić z rozwagą, tak aby nie zaburzyć ekosystemu. 

To jednak, co budzi kontrowersje i coraz większy sprzeciw społeczny, to sposób, w jaki niektórzy myśliwi podchodzą do swoich działań – epatowanie krwawymi trofeami i publikowanie zdjęć martwych zwierząt w mediach społecznościowych.

Niestety w ostatnich dniach koła łowieckie, działające na terenie powiatu gorlickiego zorganizowały akcję odstrzału drapieżników, która została zwieńczona spotkaniem z osobami znanymi z lokalnych samorządów. Czy pozowanie do zdjęć w tle martwych zwierząt to naprawdę powód do dumy i chwały?
 

Polowania a cierpienie zwierząt

Polowania, mimo całej swojej tradycji, nie zawsze kończą się natychmiastową śmiercią zwierzyny. Istnieje realne ryzyko postrzału, który nie zabija od razu, lecz skazuje zwierzę na długie i bolesne konanie. 

Takie przypadki niestety nie są odosobnione. Dowodem na to jest historia lisa, którym zajęli się wolontariusze Fundacji Dziki Projekt. Na filmie widać moment odłowienia lisa na jednym z pól w Beskidzie Niskim. Kolejne są slajdy zdjęć RTG na których widać oderwane kończyny.

 

 

O całej akcji opowiada weterynarz Wojciech Wójcik z Fundacji Dziki Projekt.
 

Zwierzę zostało znalezione z przestrzelonymi i oderwanymi dwoma kończynami, co oznacza, że zanim je odłowiliśmy, to przez kilka, kilkanaście dni było skazane na kolosalne cierpienie – mówi Wojciech Wójcik.

Lisa nierzadko nazywany „szkodnikiem”. Lis, który z winy człowieka, wymagał interwencji i pomocy, bo „jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą”. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę (art. 1 Ustawy o ochronie zwierząt). Ustawowy obowiązek? Empatia?

Niezależnie jak to nazwiemy, faktem jest, że ten konkretny lis, będąc ofiarą postrzału, nie dostał żadnej z tych rzeczy. Po około dwóch tygodniach poruszania się na praktycznie oderwanych kończynach, trafił do nas. Decyzja o skróceniu cierpienia i eutanazji zapadła szybko, ale zdecydowanie za późno.


To wydarzenie pokazuje, że w wielu przypadkach brak jest konsekwencji w humanitarnym podejściu do polowań. Jeśli zwierzę zostaje postrzelone, ale nie zabite, myśliwy ma obowiązek podjąć działania, by jak najszybciej skrócić jego cierpienie. 

Właśnie w takich przypadkach ogromną rolę odgrywają psy myśliwskie, które powinny pomóc w odnalezieniu rannej zwierzyny, aby mogła zostać szybko i skutecznie dostrzelona. W przypadku wspomnianego lisa to się jednak nie stało – przez kilka dni borykał się z bólem i nie miał szansy na szybką śmierć, co stawia pod znakiem zapytania etyczność niektórych praktyk myśliwskich.
 

Polowanie tak, ale bez epatowania

O ile sama postawa myśliwych nie powinna nikogo dziwić, bo polowania są częścią gospodarki łowieckiej, o tyle ich zachowanie po dokonanym odstrzale jest tematem do poważnej dyskusji. Fotografowanie ułożonych w rzędach lisów, a następnie publikowanie tych zdjęć jako swoistego trofeum, jest działaniem nie tylko zbędnym, ale i niesmacznym.

Z punktu widzenia etyki myśliwskiej powinno się unikać czynności, które mogą budzić niesmak i sprzeciw społeczeństwa. Chwalenie się w mediach społecznościowych „osiągnięciem” w postaci odstrzału kilkudziesięciu lisów może budzić pytania o prawdziwe intencje takich działań – czy chodzi tu rzeczywiście o ochronę przyrody, czy może raczej o budowanie prestiżu w myśliwskim środowisku?

Polowania będą istniały, bo człowiek od wieków kształtuje środowisko i zarządza jego zasobami, ale to, jak się do nich podchodzi, powinno się zmieniać. Współczesny myśliwy to nie średniowieczny łowca, który zdobycz traktuje jako trofeum do pokazania innym. Dziś oczekuje się od myślistwa większej odpowiedzialności, zarówno wobec zwierząt, jak i społeczeństwa, które w dużej mierze patrzy na tego typu zachowania coraz bardziej krytycznie.

 


Napisz komentarz

Komentarze

Woj 13.02.2025 08:41
Ilu ludzi zginęło na drogach w zderzeniu ze zwierzętami? Rolnictwo jest likwidowane. Pola zarastają, zwierzęta się w tych warunkach mnożą. Sarny i lisy gonią między domami. Trzeba regulować liczebność gatunków i od tego są myśliwi. Redakcji, pozwól czytelnikom coś czasem napisać, to tylko oglądalność zyskacie. Pozwolę sobie także na pytanie. Czy fundacja coś redakcji za tę publikację zapłaciła, czy tylko kopiujecie z jej newslettera? Jaki jest wkład intelektualny redakcji w powstanie tego tekstu?

łowczy głupoty 13.02.2025 14:34
Wyreguluj sobie liczebność włosów na głowie i poziom szarego płynu mózgowego.

zik 13.02.2025 08:35
a jeśli lis kradnie mi kurę i umiera ona w męczarniach podczas zagryzania to jest ok? a jeśli kuna niszczy mi instalacje w samochodzie albo ocieplenie poddasza na które pracowałem kilka miesiecy to tez jest ok?... ludzie opamiętajcie sie!!!

bocian 13.02.2025 07:34
dzisiaj dopiero wieczorem ma padać i 5 stopni na plusie będzie jutro śnieg.

Ekolog 12.02.2025 23:14
Brak słów 😥

Elektra 12.02.2025 19:22
Aktualnie nie ma żadnych komentarzy. Bądź pierwszy, dodaj swój komentarz. Jakbyście nie usuwali komentarzy to by były. Nawet za czasów komuny nie było takiej cenzury. Ostatni raz wchodzę na ten portalik.

Mati 12.02.2025 18:58
Na G24 jest artykuł z tego morderstwa 187 lisów , są foty i nazwiska tych zadowolonych strzelających , normalnie rzeź i impreza z tego powodu , tu się próbuje ratować lisa a tamci albo uśmierca na miejscu albo jak ten gdzieś kona

Niki 12.02.2025 18:24
Stare dziady z dubeltowkami tłuką zwierzynę i bawią się przy tym pozując do zdjęć. TO HAŃBA !!!!

Diana 12.02.2025 18:19
"Dziś oczekuje się od myślistwa większej odpowiedzialności, zarówno wobec zwierząt, jak i społeczeństwa, które w dużej mierze patrzy na tego typu zachowania coraz bardziej krytycznie." - ciekawe czy tak samo krytycznie, patrzy rolnik któremu lisy podkradają kury. Zając, na którego w naszym regionie już praktycznie się nie poluje, a i tak jego populacja nie może się odbudować z uwagi na drapieżnictwo oraz wypadki komunikacyjne? Powiatowe polowania na drapieżniki, organizowane nie tylko na terenie naszego powiatu, to pewnego rodzaju motywacja dla myśliwych do pozyskiwania drapieżników (głównie lisa i kuny). Myśliwi nie mają żadnego interesu w pozyskiwaniu tych drapieżników. Jedynym celem odstrzału jest redukcja populacji w celu ochrony innych gatunków. Dlatego czasem warto się zastanowić czy aby na pewno myśliwi nie są potrzebni. Oczywiście jak w każdej społeczności znajdzie się "czarna owca", która polowania traktuje niezbyt etycznie, dlatego tak ważne jest promowanie tradycji łowieckich i zasad etyki. Przedstawiony na zdjęciach pokot jest formą oddania szacunku dla upolowanej zwierzyny co stanowi ważny element tradycji łowieckiej, a nie jest "chwaleniem się". Podczas pokotu odgrywane są dla zwierzyny sygnały myśliwskie które również są podziękowaniem za obfite łowy. Trzeba również jasno powiedzieć, że raz dotknięta ręka człowieka populacja nie może już zostać pozostawiona sama sobie gdyż, mogło by się to dla nas wszystkich źle skonczyć nadmiernym rozmnażaniem danego gatunku. Ale na ten temat można by pisać całe artykuły.

x 13.02.2025 07:57
ale bzdury, widac od razu kto pisze

Diana 14.02.2025 19:29
Nawet podpisane jest, brawo za spostrzegawczość 👏

łowczy głupoty 13.02.2025 14:38
co to znaczy "Myśliwi nie mają żadnego interesu..." ?????????? Podobno (powtarza to każdy myśliwy) mają misję i nie jest to żaden intratny sposób na życie tylko obowiązek - są zmęczeni nawet... Czy ktoś każe im być myśliwymi ???????

Diana 14.02.2025 19:27
No niektórym się wydaje, że myśliwy jest myśliwym bo na tym zarabia. A niestety musi zapłacić składki członkowskie, kupić broń, kupić amunicję, dojechać do łowiska poświęcić czas. I żaden myśliwy nie narzeka, a niestety wiele osób twierdzi że robią to dla zysku. Ale gdzie ten zysk....?

Elektra 12.02.2025 17:47
Czy fundacja Dziki projekt popiera mordowanie zwierząt ? O tym mi nic nie wiadomo , bo jeśli popierają myślistwo nigdy już im nie pomogę finansowo . Proszę o odpowiedz szanownej redakcji.

ReklamaZapraszamy dzieci od 3. m.ż raz z rodzicami na naukę pływania do Szkoły Pływania Nemo - Sportowa Przygoda Wiktoria Fryczek
ReklamaPitaya Catering - dieta modułowa, dieta wegetariańska, dieta domowa
ReklamaZapraszamy na odpoczynek do Willa Promienna w Rabce-Zdroju
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaKup bilet na występ Marcina Dańca w Bieckim Centrum Kultury 13 kwietnia 2025 o godz. 19
POPULARNE
zdjęcie przedstawia mężczyzna który wita się z ludźmi Karol Nawrocki w Moszczenicy. Uczestnicy spotkania wznosili okrzyki „Tu jest Polska” [FOTO] W sobotnie przedpołudnie Moszczenica gościła Karola Nawrockiego – kandydata na urząd Prezydenta RP. Przed Dworkiem Młodzieży im. abpa Leona Wałęgi zgromadziło się wielu mieszkańców gminy, w tym liczne grono seniorów, młodzieży oraz członków lokalnego komitetu poparcia.Data dodania artykułu: 29.03.2025 12:01Liczba komentarzy artykułu: 20Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 19zdjęcie przedstawia mężczyznę pod krawatem w tle cmentarz widziany z drona Andrzej Duda przyjedzie do Gorlic na pogrzeb śp. Barbary Skrzypek Nieoczekiwane odejście Barbary Skrzypek wstrząsnęło nie tylko środowiskiem politycznym, ale i opinią publiczną. Przez ponad trzy dekady była zaufaną współpracowniczką Jarosława Kaczyńskiego, a jej śmierć wywołała wiele emocji, również wśród najwyższych przedstawicieli państwa. Prezydent Andrzej Duda, który osobiście zaangażował się w wyjaśnienie sprawy, najprawdopodobniej osobiście pojawi się na pogrzebie.Data dodania artykułu: 18.03.2025 16:05Liczba komentarzy artykułu: 25Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia zniszczony pojazd wiszący na drzewach Wypadek na DW993 na granicy Gorlic i Dominikowic [AKTUALIZACJA] Dziś (23 marca) kilka minut po godz. 13 doszło do groźnego wypadku na drodze wojewódzkiej nr 993, na granicy Gorlic i Dominikowic. Samochód osobowy wypadł z jezdni i wpadł w drzewa. Na skutek zdarzenia jedna osoba została poszkodowana.Data dodania artykułu: 23.03.2025 13:55Liczba komentarzy artykułu: 3Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 9
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 9°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama