Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach - REKRUTACJA - sprawdź ofertę
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Na pierwszy „ogień” pójdzie Kwiatoń

Podziel się
Oceń

W Starostwie Powiatowym w Gorlicach odbyło się spotkanie dotyczące ochrony przeciwpożarowej drewnianych zabytków architektury sakralnej wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Reklama

Pożar jest największym niebezpieczeństwem zagrażającym drewnianym obiektom sakralnym – mówił starosta Karol Górski. Ogień w bardzo krótkim czasie może zniszczyć wszystko, o czym przekonaliśmy się niedawno w Libuszy, gdzie doszczętnie spłonął dopiero co z wielkim trudem odbudowany kościół. Nasze spotkanie ma na celu rozeznanie możliwości i podjęcie działań w celu montażu systemów gaśniczych, na początek w obiektach z powiatu gorlickiego wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Mamy pięć takich świątyń – w Binarowej, Sękowej, Kwiatoniu, Owczarach i Brunarach. Dwie z nich – w Binarowej i Sękowej – już posiadają system gaśniczy FOG. Chcemy podjąć starania, aby taki system został zainstalowany także w pozostałych obiektach – mówił starosta.

Reklama

Obecny na spotkaniu Witold Król, który pełni obowiązki kierownika sądeckiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków podkreślił, że dzisiejsze spotkanie może być dobrym początkiem do wypracowania ścieżki umożliwiającej pozyskanie środków finansowych na zakup i montaż systemu gaśniczego FOG, który daje największą gwarancje na uratowanie zabytku w sytuacji pojawienia się ognia, szczególnie w nocy. Zaznaczył, że aby rozpocząć starania o dofinansowanie na ten cel z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, konieczne jest przygotowanie dokumentacji dla każdego z obiektów i tutaj pole do działania ma samorząd powiatowy oraz gminy, gdyż bez tego wsparcia parafie nie będą w stanie wygospodarować pieniędzy na ten cel. Zauważył również, że dla bezpieczeństwa wskazane by było zainstalowanie w tych obiektach monitoringu.

Natomiast Bohdan Białoń, zastępca komendanta PSP w Gorlicach zwrócił uwagę na potrzebę zainstalowania również systemu stałej łączności (kablowej i radiowej) między tymi obiektami a naszą strażnicą, aby reakcja strażaków na pożar mogła być natychmiastowa. Obiekty UNESCO mają systemy sygnalizacji pożarowej dźwiękowe i świetlne, ale one nie wystarczają i trzeba szukać skuteczniejszych form, bo w razie pożaru każda minuta jest bezcenna.

Obecni na spotkaniu zaproponowali, aby w tym roku podjąć działania w celu wykonania dokumentacji dla cerkwi w Kwiatoniu, a następnie pozyskania środków na montaż systemu FOG w tym obiekcie. Proces ten będzie kontynuowany w roku przyszłym, aby wszystkie obiekty UNESCO były jak najlepiej zabezpieczone przed ewentualnym pożarem.


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
POPULARNE
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 8°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego