Obchody rozpoczęły się od odśpiewania hymnu narodowego, po którym złożono kwiaty i zapalono znicze pod tablicą upamiętniającą ofiary II wojny światowej. Następnie zgromadzeni wspólnie zaśpiewali „Warszawiankę”, oddając hołd bohaterom tamtych dni.
Podczas uroczystości burmistrz Gorlic, Rafał Kukla, zwrócił uwagę na ogrom tragedii, jaka dotknęła Ziemię Gorlicką w czasie niemieckiej okupacji. Przypomniał o bolesnych doświadczeniach mieszkańców, którzy padli ofiarą brutalnych egzekucji, masowych deportacji do wywozów do obozów koncentracyjnych oraz innych okrutnych represji ze strony okupanta. Podkreślił, że wydarzenia te pozostawiły trwałe piętno na historii regionu i na lokalnej społeczności.
Burmistrz zaakcentował konieczność pielęgnowania pamięci o tych, którzy oddali życie za Ojczyznę, oraz o ofiarach wojny, aby ich poświęcenie i los nigdy nie zostały zapomniane. Uroczystość stała się również okazją do refleksji nad znaczeniem wolności i koniecznością budowania przyszłości w oparciu o wartości pokoju i wzajemnego szacunku.
Sklarczykówka, oficjalnie Dom Pamięci im. Wilhelma Macha, to budynek zlokalizowany u zbiegu ulic Legionów i Krasińskiego. Wzniesiony w latach 1932-1933 z inicjatywy Józefa Szklarczyka, podczas okupacji niemieckiej pełnił rolę siedziby Gestapo. Przez jego mury przeszło 2780 aresztowanych, z których 293 osoby zostały zamordowane. W piwnicach budynku do dziś można dostrzec napisy wyryte przez więźniów.
Dzisiejsza uroczystość była okazją do refleksji nad trudną historią miasta oraz wyrazem wdzięczności dla tych, którzy poświęcili życie w walce o wolność Ojczyzny.
Napisz komentarz
Komentarze