Również w trakcie codziennej służby policjanci przestrzegają seniorów z którymi się spotykają przed niebezpieczeństwami jaki mogą ich spotkać. Jednym z głównych zagrożeń w ostatnich kilku latach, to przestępstwa związane z oszustwami na seniorach, do których dochodzi bardzo często, głównie przez kontakt telefoniczny lub z wykorzystaniem Internetu.
Przestępcy wykorzystują łatwowierność, dobroć i uczciwość seniorów, aby bez skrupułów ich oszukać i pozbawić nieraz dorobku całego życia. Tylko w 2024 roku na terenie powiatu gorlickiego doszło do 24 takich oszustw, w związku z którymi seniorzy stracili 756 tys. zł.
Gorlicka Policja ostrzega i zwraca się z apelem do seniorów, aby nie dać się nabrać i pamiętać o stosowaniu codziennie kilku prostych zasad, które mogą uchronić nas, a także naszych bliskich przed oszustwem.
- ustal z najbliższymi hasło – klucz. Każdy z nas ma wspomnienia, o których wiedzą tylko nasi najbliżsi. Imię pierwszego psa, ulubiona piosenka dziadka Władka, kolor pierwszego samochodu. Umówcie się z rodziną/przyjaciółmi/sąsiadami na takie hasło, które znacie tylko Wy, i wszyscy je zapamiętajcie. W razie rozmowy z fałszywym „wnuczkiem” szybko zweryfikujecie, czy faktycznie jest tym, za kogo się podaje.
- nie ufaj – sprawdzaj z kim rozmawiasz! Wyobraź sobie taką sytuację: dzwoni telefon, podnosisz słuchawkę. Osoba, z którą rozmawiasz przekonuje, że jest Twoim krewnym lub jego znajomym i informuje, że pilnie potrzebuje pieniędzy. Telefon dzwoni ponownie. Dzwoniąca nowa Osoba informuje Cię, że „jest policjantem lub prokuratorem” i przekonuje, że przed chwilą dzwonił oszust, a Ty musisz pomóc go zatrzymać. Zostajesz poinformowany, że potrzebne są pieniądze, które masz przekazać policjantowi. Co robisz? Natychmiast rozłącz się, odczekaj minimum 30 sekund, a jeśli masz taką możliwość zadzwoń z innego numeru na 112. Koniecznie wybierz numer na klawiaturze numerycznej, nie oddzwaniaj z listy połączeń, które wyświetlają się na telefonie. PAMIETAJ! Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!
- nie klikaj w linki, nie odpowiadaj na nieznane SMS-y! Jeśli otrzymałeś SMS-a lub maila od nieznanego nadawcy z linkiem, nigdy w go nie klikaj. Adresy fałszywych stron od oryginałów różnią się nieraz minimalnie – możemy je przeczytać kilka razy i nie zauważymy zmian. Część tych wiadomości (linków) może być próbą wyłudzenia ważnych informacji lub zainfekowania naszego telefonu lub komputera złośliwym oprogramowaniem–wirusem. Jeśli masz wątpliwości, poradź się rodziny i znajomych.
- nie podawaj żadnych numerów, loginów i haseł! Zapamiętaj! Żaden pracownik banku, policji, poczty, ZUS-u, Urzędu Skarbowego, ubezpieczyciel, lekarz, inkasent, gazownik czy ksiądz nigdy nie poprosi Cię o loginy, hasła czy numery PIN do konta. Nie ma takiego prawa. Koniec i kropka. To samo dotyczy rzekomych znajomych syna, córki czy wnuczka. Pamiętaj nigdy nie zapisuj loginów i haseł w widocznym i łatwo dostępnym miejscu, chroń je z najwyższą starannością.
- nie daj się skusić na łatwy i szybki zarobek przy inwestycjach! Coraz częściej spotkać się można z oszustwami, także na seniorach, które dotyczą inwestycji w kryptowaluty lub w znane spółki giełdowe. Schemat działania tego przestępstwa jest bardzo podobny w większości przypadków. Cyberprzestępcy wykorzystują do tego typu oszustw media społecznościowe, w których zamieszczają fałszywe reklamy dotyczące intratnych inwestycji. Oszuści zachęcają użytkowników do skorzystania właśnie z tej oferty posługując się hasłami mającymi wpłynąć na ich zachowanie.
Użytkownicy skuszeni możliwością szybkiego zarobku, bez ryzyka utraty pieniędzy decydują się na zainwestowanie swoich środków. Bardzo często osoby, poprzez to, że nie posiadają odpowiedniej wiedzy związanej z inwestowaniem w cyfrowe aktywa wpadają w pułapkę oszustów. Ponadto oszuści podając się za doradców finansowych namawiają do zainstalowania na swoim telefonie lub komputerze aplikacji pozwalającej na zdalne wykonywanie zleceń związanych z inwestycjami.
Nigdy na to nie zezwalaj. W ten sposób uzyskują dostęp do Twojego konta i bez Twojej wiedzy transferują zgromadzone przez Ciebie oszczędności na inne konta, w żadnym razie, nawet nie próbując inwestować Twoich pieniędzy.
- nowa znajomość? – super, ale bądź czujny! Na wakacjach, w sanatorium, w Domu Kultury, w kościele, w Internecie … wszędzie możemy spotkać nowych znajomych, przyjaciół czy nawet drugą połówkę. I to jest piękne! Jeśli jednak nowo poznana Osoba po kilku tygodniach czy miesiącach znajomości prosi Cię o sporą pożyczkę, spłatę długu, pieniądze na bilet, środki na podróż, pieniądze na opłacanie cennej przesyłki, zastanów się dwa razy, zanim powierzysz jej oszczędności życia, lub poradź się bliskich. Lubi? Kocha? To zrozumie i zaakceptuje odmowę.
- stwórz Listę Wsparcia – kontaktów do osób, którym ufasz. Miej zawsze pod ręką, np. w domu na kartce na lodówce, numery telefonu do najbliższych Osób, którym ufasz, w tym do swojego Dzielnicowego. W razie jakichkolwiek wątpliwości to oni Ci pomogą.
- nie wierz obcemu, że Wasza rozmowa jest poufna. Życie to nie film szpiegowski, a Ty nie jesteś tajnym agentem. Żaden urzędnik, pracownik banku, ubezpieczyciel czy policjant nigdy nie poprosi o zachowanie w tajemnicy Waszej rozmowy! To samo dotyczy rzekomych znajomych syna, córki czy wnuczka. Przeciwnie: każda prośba Nieznajomego o nieinformowanie rodziny czy bliskich o Waszej rozmowie powinna natychmiast wzbudzić Twoją czujność!
Poznaj swojego Dzielnicowego
Pobierz aplikacje „Moja Komenda” Telefon do swojego Dzielnicowego sprawdzisz dzięki aplikacji mobilnej Moja Komenda lub na stronach internetowych Twojej lub interesującej Cię jednostki Policji. Pamiętaj! Możesz zawsze zadzwonić do swojego Dzielnicowego i się poradzić, jeśli Twój niepokój wzbudzi podejrzany telefon bądź wizyta.
Dzielnicowi nie pełnią jednak służby całodobowo. W sytuacjach nagłych lub zagrażających bezpośrednio życiu i zdrowiu należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub.
- w ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas” opracowano i wdrożono do powszechnego użytku aplikację „Moja Komenda”. Jest to aplikacja bezpłatna opracowana na urządzenia mobilne bazujące na systemach operacyjnych Android oraz iOS. Aplikacja, po jej zainstalowaniu, może pracować w trybie off-line, jednak jej pełne funkcjonalności są widoczne przy zapewnieniu dostępu do sieci Internet.
Aplikacja została wyposażona w dwa tryby wyszukiwania informacji o jednostkach Policji, jak i dzielnicowych. Po włączeniu usług lokalizacyjnych w telefonie aplikacja sama odnajdzie najbliższy policyjny obiekt, wskaże trasę dojścia lub dojazdu. „Moja Komenda” umożliwia również wyszukanie po nazwie jednostki, ulicy lub kodzie pocztowym oraz podgląd siedziby jednostki w trybie „Street view”. Dane nawigacyjne oraz „Street view” aktualizowane są przez operatorów zewnętrznych.
- Wystarczy, że wprowadzisz miejscowość, nazwę ulicy i numer posesji, a aplikacja wyszuka dzielnicowego, który dba o ten rejon. Dla ułatwienia obsługi, w przypadku małych miejscowości, wystarczy wpisać samą nazwę miejscowości. Dzięki aplikacji można odnaleźć najbliższą jednostkę Policji, sprawdzić jak nazywa się dzielnicowy, uzyskać pełne dane teleadresowe i połączyć się z nim jednym kliknięciem, jak też wysłać wiadomość e-mail.
Policja apeluje. Nie czekaj, przekaż te informacje innym seniorom, osobom samotnym, a w przypadku oszustwa zgłoś zdarzenie! Jeśli Ty lub ktoś z Twoich najbliższych został oszukany zgłoś to jak najszybciej w najbliższej jednostce Policji.
Numer zgłoszeniowy Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach to: 47 83 44-215 lub ogólnopolski numer alarmowy 112.
Materiał nadesłany/KPP w Gorlicach
Napisz komentarz
Komentarze