Wystawa, przygotowana z wielkim szacunkiem i wdzięcznością za jego twórczość, stanowiła okazję do przybliżenia dorobku jednego z najważniejszych przedstawicieli polskiej sztuki współczesnej.
Stanisław Marek Tabisz (1956–2021) był polskim malarzem, grafikiem, scenografem, pedagogiem i krytykiem sztuki. Jego obrazy i rysunki, należące do nurtu surrealistycznego, wyróżniają się wizjonerskimi pejzażami, przenikniętymi atmosferą baśni, snu i magii. Cechą charakterystyczną jego prac są magiczne pejzaże, w których pojawiają się chimery, przeskalowane owady i mityczne jednorożce. Rysunki Profesora Tabisza podejmowały wątki zwierzęce, figuralne oraz portretowe, często rozrastające się w obszerne cykle.
Profesor Tabisz ukończył studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a jego talent rozwijał się pod okiem znakomitych pedagogów, takich jak doc. Z. Kowalewski, prof. T. Brzozowski oraz prof. J. Joniak. Jako pedagog i działacz artystyczny przez wiele lat wpływał na kształt polskiej sceny artystycznej. W latach 2012–2020 pełnił funkcję dziekana Wydziału Malarstwa, a następnie rektora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Był również Prezesem Okręgu Krakowskiego ZPAP oraz inicjatorem Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza przyznawanej za najlepsze wystawy prezentowane w Krakowie.
Wystawa w Gorlicach to nie tylko okazja do obejrzenia prac, ale także moment refleksji nad twórczością i dziedzictwem Profesora Tabisza. Jego wizjonerskie spojrzenie na sztukę, w połączeniu z głęboką wrażliwością i wyobraźnią, pozostawiło trwały ślad w polskiej kulturze. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających przez najbliższe tygodnie, dając wszystkim zainteresowanym możliwość obcowania z dziełami wybitnego artysty.
Źródło info i foto: Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach
Napisz komentarz
Komentarze