Wystawa powstała w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin Wisławy Szymborskiej, która stała się inspiracją dla 13 współczesnych artystów sztuk wizualnych z Włoch oraz 14 twórców z Polski, związanych ze środowiskami artystycznymi Krakowa, Tarnowa, Rzeszowa, Dębicy i Lubaczowa. Artyści ci podjęli wyzwanie skonfrontowania swojej twórczości z poezją Noblistki, poszukując wspólnych obszarów do interpretacji oraz twórczego dialogu.
Jak zauważa Teresa M. Żebrowska, poezja Wisławy Szymborskiej przemawia do nas językiem znajomym, zapraszając do przestrzeni swobodnych interpretacji, które pozostawiają miejsce na indywidualne opinie i refleksje. Adam Zagajewski podkreślał, że poezja Szymborskiej jest „niezmiernie czuła na wszelkie sąsiedztwa i słyszy się w niej wrażliwość na wszystkie inne głosy”. To właśnie ta wrażliwość połączyła artystów z różnych krajów w jednemu celu – oddania hołdu Noblistce w formie twórczych prac.
Podczas wernisażu obecna była dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów, Katarzyna Szepieniec, która powitała gości oraz współorganizatora wystawy, Leszka Żebrowskiego z Galerii Labirynt w Krakowie. Wisława Szymborska była znana i ceniona również we Włoszech, a to właśnie tam narodził się pomysł zorganizowania wystawy obrazów inspirowanych jej poezją.
W wystawie udział biorą artyści tacy jak Alessandra Bisi, Enzo Briscese, Cinzia Fantozzi, Cristina Gentile, Daniela Gilardoni, Andia Keshmiri, Giulia Lungo, Gabriella Maldifassi, Monica Mastellone, Raffaella Pinna, Paola Scialpi, Maria Luisa Simone De Grada, Vittorio Tonon, Paola Valori, a także polscy twórcy: Jacek Balicki, Aleksandra Zuba – Benn, Magdalena Cywicka, Dariusz Grabowski, Aurelia Mandziuk, Jerzy Plucha, Marek Pokrywka, Maria Luisa Pyrlik, Antonina Janus – Szybist, Anna Śliwińska, Jolanta Więcław, Grzegorz Wnęk, Joanna Zemanek oraz Teresa M. Żebrowska.
Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia tej ciekawej wystawy, która stanowi most pomiędzy światem poezji a sztuki wizualnej, oddając ducha twórczości Wisławy Szymborskiej i otwierając nowe przestrzenie do refleksji i interpretacji.
Pełna galeria zdjęć w wydarzenia poniżej.
Napisz komentarz
Komentarze