Wydarzenia rozpoczęły się Mszą św. w Bazylice Mniejszej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, po której uczestnicy przemaszerowali pod Krzyż Katyński na Cmentarzu Parafialnym. W podniosłym klimacie, przy dźwięku werbli, złożono wieńce i kwiaty, oddając hołd ofiarom represji.
17 września 1939 roku, w trakcie trwania II wojny światowej, Związek Radziecki, realizując tajne ustalenia paktu Ribbentrop-Mołotow, dokonał inwazji na Polskę od wschodu. W wyniku tego Polska, walcząca już z agresją Niemiec, znalazła się w tragicznym położeniu, otoczona z obu stron. Sowiecka inwazja doprowadziła do masowych represji, deportacji na Syberię oraz zbrodni na polskich elitach, w tym zbrodni katyńskiej.
W czasie inwazji Związku Radzieckiego na Polskę 17 września 1939 roku, Gorlice, jak wiele innych miejscowości na południu kraju, znajdowały się w stanie niepewności i chaosu. Miasto, położone na terenach okupowanych wcześniej przez wojska niemieckie, nie zostało bezpośrednio dotknięte sowiecką agresją. Jednak na tych terenach już od pierwszych dni wojny mieszkańcy doświadczali tragicznych skutków działań wojennych – zarówno od strony niemieckiej, jak i późniejszych represji ze strony ZSRR.
Mieszkańcy Gorlic byli świadkami ucieczki żołnierzy oraz cywilów, a także wielu prób oporu wobec wrogich działań. Po agresji sowieckiej rozpoczęły się masowe deportacje w głąb Związku Radzieckiego, dotykając także lokalnych rodzin, które straciły swoich bliskich na Syberii.
Napisz komentarz
Komentarze