Fundacja Dziki Projekt. Wyjątkowy jeż i ciekawa sowa
Dzięki wsparciu wolontariuszy fundacji mogliśmy wspólnie podjąć obserwacje ciekawych i dzikich osobników, które tak na prawdę żyją w naszym bezpośrednim otoczeniu. Wolontariusze mieli niepowtarzalną okazję nabrać doświadczenia w opiece nad dzikimi zwierzętami, a to wszystko w ramach projektu Inkubator Wsparcia Dzikiej Przyrody.
Pierwszym wydarzeniem, wartym odnotowania jest wizyta wyjątkowego jeża w lecznicy. Trafił on do Gorlic z Gminy Biecz i ważył.. uwaga - 1 100 gramów, co czyni go największym i najcięższym jeżem jaki trafił do lecznicy.
Choć może się wydawać, że te małe, kolczaste stworzenia nie mogą ważyć zbyt wiele, to ten zaskoczył wszystkich swoją wagą. Jak na rozmiar i ciężar, to naprawdę imponujący wynik. Na zdjęciach można zobaczyć jak wygląda taki jeż na zdjęciu RTG.
Kolejną atrakcją była niesamowita sowa. Zdjęcie rentgenowskie pozwala spojrzeć na te ptaki z zupełnie innej perspektywy. Oczy sów zajmują znaczną część ich głowy i są naprawdę niesamowite – majestatyczne, przenikliwe i prawie ludzkie.
Na podstawie koloru oczu można nawet określić, kiedy dany gatunek sowy poluje! Sowy z żółtymi oczami, jak pójdźka, polują w dzień, te z pomarańczowymi, jak uszatka, polują o świcie i zmierzchu, a sowy z ciemnymi oczami, jak puszczyk czy płomykówka, są typowo nocnymi łowcami.
Co więcej, oczy sów są pozbawione mięśni, co oznacza, że nie mogą nimi poruszać. Aby coś dostrzec, muszą obracać całą głowę. To naprawdę niesamowite, ile możemy dowiedzieć się o tych ptakach z takiego zdjęcia.
Dzikie Lekcje dla dzieci
Od września, wraz z nowym rokiem szkolnym, powrócą także „Dzikie Lekcje”, które cieszą się niesamowitym zainteresowaniem wśród najmłodszych.
Od września będziemy spotykać się w dotychczasowej formie, ale zaprosimy również młodsze dzieci – przedszkolaki wraz z opiekunami.
Ideę naszych zajęć już znacie. Chcemy przybliżyć dzieciom świat przyrody, przekazać im szacunek do świata roślin i zwierząt oraz zarazić je naszą pasją. Zajęcia jak dotychczas będą prowadzone przez naszą edukatorkę przyrodniczą i pedagoga Gosię Cetnarowicz.
Szczegóły znajdziecie poniżej.
Dla kogo będą te zajęcia?
Czekamy na dzieci w wieku 3 - 11 lat.
Kiedy?
Przedszkolaki we wtorki lub środy od 15 do 16.30, szkolniaki we wtorki lub środy od 16:30 do 18. Edukacja domowa w poniedziałki od 12 do 13:30.
Gdzie?
W terenie, szczegóły lokalizacji będą podawane przed zajęciami (w razie złej pogody przeniesiemy się do sali).
Za ile?
Koszt jednych zajęć to 25 zł.
Już niedługo będzie można dołączyć do tej wyjątkowej przygody z Fundacją Dziki Projekt, odkrywając sekrety natury i ucząc się o życiu dzikich zwierząt. To świetna okazja, by spędzić czas na świeżym powietrzu, poznać fascynujące fakty i nawiązać przyjaźń z naturą. Fundacja czeka na Was z otwartymi ramionami.




Źródło info i foto: Fundacja Dziki Projekt
Napisz komentarz
Komentarze