Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaAUTO-GAZ Nikodem Groń - montaż i serwis samochodowych instalacji LPG - benzyna, diesel
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 9 do 23 września 2024]

Wielkie zmiany w lekcjach religii w szkołach – czas na dyskusję [ANKIETA]

Podziel się
Oceń

Od 1 września 2024 roku czekają nas istotne zmiany w sposobie prowadzenia lekcji religii w polskich szkołach. Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadza nowe przepisy, które mają na celu przekształcenie dotychczasowego modelu nauczania tego przedmiotu. Kolejne zmiany zapowiadane są na 1 września 2025 roku. Temat ten budzi wiele emocji, a w kościołach już teraz zachęca się wiernych do aktywnego uczestnictwa w debacie na ten temat.
dzieci podnoszące ręce, w tle nauczyciel, widok od tyłu
Religia w szkole przed zmianami, które wprowadza Ministerstwo Edukacji w latach 2024-25.

Autor: ilustracyjne/halogorlice.info

 

Co z lekcjami religii w 2024?

Nowe regulacje wprowadzają kilka kluczowych modyfikacji. Na pierwszy plas wysuwa się łączenie uczniów z różnych klas na lekcjach religii, zamiast dotychczasowego modelu, gdzie zajęcia odbywały się oddzielnie dla każdej klasy, teraz uczniowie z różnych klas mogą uczestniczyć w tych samych lekcjach religii. Czy to poprawi efektywność nauczania, czy może wpłynie na jego jakość?

Kolejną wytyczną jest zmiana godzin lekcji, religia ma być umieszczana jedynie na początku lub końcu planu zajęć. Z jednej strony może to ułatwić organizację dnia szkolnego, z drugiej zaś, może sugerować, że religia jest mniej istotna niż inne przedmioty.

Dyskusję wywołuje kolejna z propozycji, a mianowicie przepis, że stopień z religii znajdzie się poza średnią ocen, co oznacza, że ocena z religii nie będzie już wliczana do średniej ocen uczniów. To rozwiązanie może budzić kontrowersje – czy religia traci na znaczeniu w porównaniu z innymi przedmiotami, czy może jest to krok ku większej obiektywności w ocenianiu?

Reakcje środowisk religijnych

Środowiska katolickie wyrażają swoje zaniepokojenie tymi zmianami. W kościołach parafialnych podczas ogłoszeń można usłyszeć komunikaty zachęcające do wsparcia inicjatywy „TAK dla religii w szkole”. 

Akcja protestacyjna, organizowana przez katolickie tygodniki, ma na celu obronę lekcji religii w szkołach. Biskup Jan Wątroba apeluje do wiernych, szczególnie do rodziców, o aktywne włączenie się w tę inicjatywę poprzez podpisanie protestu dostępnego na stronie internetowej: www.lekcjereligiiwszkole.pl.

Dziś (25 sierpnia) we wszystkich gorlickich kościołach podczas ogłoszeń duszpasterskich publikowany jest apel o następującej treści:

W obliczu zmian wprowadzanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, które mogą wpłynąć na obecność lekcji religii w szkołach, proszę o wsparcie inicjatywy „TAK dla religii w szkole” – czytamy na stronie Diecezji Rzeszowskiej.

 Nowe przepisy umożliwiają łączenie uczniów z różnych klas na lekcjach religii oraz umieszczają te zajęcia jedynie na początku lub końcu planu zajęć, a stopień z religii nie będzie wliczany do średniej ocen. 

W odpowiedzi na te zmiany, katolickie tygodniki organizują akcję protestacyjną, mającą na celu obronę lekcji religii w naszych szkołach. 

Biskup Jan Wątroba zachęca wszystkich wiernych, a zwłaszcza Rodziców, do przyłączenia się do tej akcji poprzez podpisanie protestu, który można znaleźć na stronie internetowej: www.lekcjereligiiwszkole.pl. Niech nasz wspólny głos w obronie wartości chrześcijańskich będzie słyszalny! Prosimy o czynne włączenie się w tę inicjatywę.

Ile godzin religii od 1 września 2024?

Minister edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024, że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. 

Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych. Zmiany te mają wejść od 1 września 2025.
 

Co te zmiany oznaczają dla przyszłości edukacji religijnej w Polsce?

Zmiany, których wprowadzenie szykuje Ministerstwo mogą mieć daleko idące konsekwencje dla edukacji religijnej w Polsce. Z jednej strony, proponowane modyfikacje mogą być postrzegane jako sposób na lepsze dostosowanie lekcji religii do realiów szkolnych, umożliwiając bardziej elastyczne podejście do nauczania. Z drugiej strony, niektórzy obawiają się, że może to prowadzić do marginalizacji tego przedmiotu.

Zaproszenie do dyskusji

Propozycja zmian, jak to zawsze bywa w momencie ich wprowadzania, rodzi wiele pytań. 

Czy nowe regulacje wpłyną pozytywnie na jakość nauczania religii w szkołach? Czy może doprowadzą do jej stopniowej marginalizacji? Jakie stanowisko powinni zająć rodzice, uczniowie i nauczyciele? A może te zmiany są krokiem w dobrym kierunku, otwierając drogę do nowoczesnego, bardziej dostosowanego do potrzeb uczniów podejścia do nauki religii?

Zapraszamy naszych Czytelników do zabrania głosu w tej ważnej sprawie. Zachęcamy do dyskusji i dzielenia się swoimi opiniami. Wasz głos jest ważny, co myślicie na ten temat? Czy zmiany idą w dobrym kierunku, czy może potrzeba dalszych debat i konsultacji społecznych? Zapraszamy do komentowania i aktywnego udziału w tej ważnej dyskusji.

Pod naszym artykułem jest też ankieta, w której możesz oddać swój głos. Jest ona czynna do końca 1 września 2024.


Źródło info: Diecezja Rzeszowska

 

Ankieta: Czy jesteś za zmianami proponowanymi przez Ministerstwo Edukacji w temacie lekcji religii w szkołach?
TAK
52%   (228 głosów)
NIE
45%   (197 głosów)
NIE MAM ZDANIA
3%   (11 głosów)

Napisz komentarz
Komentarze
Ccc 28.08.2024 08:37
Powiem tak. Jestem osobą wierząca ale księża mają za dużo pieniędzy i nie dbają o swoich parafian bo głównie żyją z wypłaty dawniej żyją z ofiar i ludzi szanowali

ŁM 28.08.2024 07:05
po co komu religia w szkole - umówmy się - nie ma tam jakiejś skomplikowanej wiedzy, którą trzeba przekazywać latami - równie dobrze moglibyśmy wrócić do lekcji religii w domach katechetycznych w niedziele po kościele czy coś w tym stylu..

T 28.08.2024 08:44
Choćby po to, żeby rodzicom było wygodniej, dzieciom bezpieczniej a szkoła żyła. Nad samym funkcjonowaniem religii można się zastanawiać (jak i każdego innego przedmiotu). Szkoła ma służyć ludziom, dla ludzi istnieje.

T 27.08.2024 10:59
Religia poza szkołą to poważne i bezsensowne utrudnienie dla rodziców i dzieci. Realizacja lekcji religii w szkole obecnie to pomyłka - religia stała się pierwszą ofiarą ogólnie złego systemu edukacji, czego szkodliwość widzą i nauczyciele, i rodzice, i uczniowie i katecheci.

Woj11 27.08.2024 09:31
Proszę nie porównywać czasów, kiedy lekce religii były w szkołach z teraźniejszością. To było 40 lat temu. Wtedy obydwoje rodzice mieli pracę na miejscu. Było bez porównania więcej szkół, teraz likwiduje się je na potęgę, a dzieci dojeżdżają coraz dalej. Rodzice mają coraz mniej czasu dla dzieci. Czyli lekcje religii w salkach, to kolejne miejsce do którego dziecko będzie dowożone samochodem. Oszczędźmy im tego. Wszędzie samochodem. Religa w szkołach to duże ułatwienie dla rodziców. Powinniśmy to doceniać. Religia ma podstawowe znaczenie w życiu ludzi na całym świecie. Tylko w zaściankowej Europie niektórzy sądzą, że laickość ma być lekiem na wszystko.

Agula 26.08.2024 23:53
Uczylam się religii w salkach katechetycznych i przynajmniej mialam wyrazny podzial -miedzy religia a szkola.Uważam że raczej to mi pomagalo-oczywiscie religioznawstwa nie bylo ,ale o to zadbalam sama....starajac sie czytac o różnych religiach..I oczywiscie jako pierwsza przeczytalam Biblie...Prawde mowiac niektorymi fragmentami do tej pory jestem zniesmaczona...

~~~~ja 27.08.2024 09:49
Czemu ten podział służył? Jedyna różnica to, że trzeba było spacerować na lekcje i tyle a poza tym jaką różnicę robi czy w szkole czy nie? Komu to przeszkadza? Tak naprawdę nikomu (przecież te lekcje nie są obowiązkowe) ale ma jeden cel to, że trzeba dodatkowo przespacerować się na lekcje ma ZNIECHĘCIĆ osoby, które do tej pory nie miały problemu z chodzeniem na lekcje! W dodatku młodsze dzieci, które trzeba odprowadzać do szkoły będzie trzeba dodatkowo odprowadzać na lekcje (dawniej przynajmniej nie trzeba było tego robić wszyscy chodzili sami) tak ten uśmiechnięty rząd utrudnia dostęp do lekcji religii!

edmund 26.08.2024 08:59
Wielki lament biskupów bo pracę straci kilka tysięcy katechetów w całej Polsce. Jakoś nie mogę sobie przypomnieć takiego lamentu jak zwalniano ludzi z pracy w Gliniku ,Rafinerii, PKS czy innych zakładach pracy naszego regionu i zwalano to wszystko na zmiany ustrojowe. Lekcje religii powinny tak jak kiedyś odbywać sie na plebanii lub specjalnie do tego wybudowanych kiedys salach katechetycznych przy kościołach a większosc parafi w tym regionie takie posiada które dodatkowo stoją kompletnie nie wykorzystane.

Dość wyzysku 26.08.2024 08:09
Co to wogóle ma być!? Religia do kościoła, i dość płacenia pensji za naukę o wierze.

T 27.08.2024 11:03
Jak twojemu dziecku każą wierzyć, że pochodzi od małpy, to też płacisz i jeszcze się cieszysz.

Hania 27.08.2024 18:21
a od czego ludzie pochodza

T 28.08.2024 08:51
To jet właśnie kwestia wiary. Ja bazuję na Księdze Rodzaju, inni na teorii ewolucji, aczkolwiek ja mam łatwiej, bo wiadomo Kto stworzył człowieka - ewolucjoniści nadal tego nie wiedzą (co sprowadza sprawę do pramałpy).

Czytelniczka 26.08.2024 00:44
Pani Nowacka nie przeuczyła nigdy w żadnej szkole nawet jednego roku szkolnego - nie ma kompetencji do zajmowania tak ważnego stanowiska jak kierowanie Ministerstwem Edukacji Narodowej. Jej poglądy mają wyraźne zacięcie komunistyczne i stąd tak lekką ręką pozbywa się religii ze szkół (ręką odzianą w białą rękawiczkę, bo robi to krok po kroku). Co sądzę na temat tych zmian? Rugowanie religii ze szkół oraz deprecjonowanie znaczenia tego przedmiotu to jawna dyskryminacja osób wierzących (dzieci, młodzieży i rodziców, nauczycieli religii), a także zorganizowana akcja "hodowania" nowych wyborców partii typu PO, Lewica, etc. Każdy, kto myśli, że bez wartości chrześcijańskich uda się zbudować lepszy świat jest w głębokim błędzie... A rodzice, którzy tak ochoczo przyklaskują propozycjom pani "Ministry" kiedyś będą tego żałować, jak ich własne dzieci - pozbawione głębszych wartości - pobłądzą, a po latach nie będą miały ochoty utrzymywać z rodzicami relacji (bo im się to nie będzie "kalkulować").

Dex 26.08.2024 09:20
Czarnek zapewne od dzieciństwa pracował w szkolnictwie…. Tak, że jego kompetencje do kierowania MEN-em były wystarczające.mA tak na marginesie- co to są te „głębsze wartości”? Kolega pytał ?.

~~~~ja 27.08.2024 09:39
@Dex Za Czarnka przynajmniej podręczniki historii pisali historycy z IPN a nie jak teraz POlitycy i UWAGA Niemcy! Tak wygląda teraz edukacja! To samo z religią niewielki odsetek lewaków chce rządzić gdzie mają odbywać się lekcje religii a ja się pytam czy nagle KONKORDAT (na ironię podpisany przez Kwaśniewskiego z SLD) stał się nie ważny? Oczywiście, że nie tylko teraz lewactwo walczy z Kościołem, bo przeszkadza w szerzeniu ich chorych ideologii dokładnie tak jak komuniści, bo w sumie to komuniści!

Hania 27.08.2024 18:23
jak tam tv trwam co tam w nim slychac

Dex 25.08.2024 14:32
Plebanie obecnie są tak „wypasione”, że nie ma żadnych przeszkód aby zajęcia z religii odbywały się właśnie tam. Poza tym Kosciół jako instytucja jest tak bogaty, więc zapewne będzie go stać na przeprowadzenie tych zajęć. Skoro było ich stać na takie lekcje w latach PRL-u, to teraz tym bardziej jest to zasadne.

T 27.08.2024 11:05
Można i tak, tylko, że jest to równoczesne "zwijanie" funkcji szkół. Przy katastrofalnym niżu demograficznym, przyspieszy to likwidację placówek oświatowych.

Marek 25.08.2024 12:49
Gdzie byli ksieża jak były wybory? Nawet nie zachęcali do pójscia na głosowanie! Teraz płacz?! Macie lewackie rządy, jak nie potrafiliście zapobiec powrotowi Tuska!

Katolik 25.08.2024 12:27
Religia w szkołach i dla dzieci jest bardzo ważną lekcja. Nie rozumiem dlaczego pani minister takie zmiany chce zrobić. Jestem matka 5 dzieci i zawsze uczestniczyły w każdej lekcji religii. Protestuje przeciwko zmianami naszej pani minister!!!

JA 27.08.2024 12:44
Nic się nie stanie jak 4000zł. przejdzie się na lekcje religii na plebanie

Gorliczanin 25.08.2024 11:38
Lekcje religii w jednej z miejskich szkół i tak nic nie wnosiły. Dzieci miały same prowadzić sobie zajęcia poprzez czytanie, lub poprostu robiły co chciały. Chciałbym też wiedzieć co się dzieje z księdzem który uczył w MZS nr5? Został przeniesiony i w innym miejscu będzie traktował dzieci tak samo jak tutaj?

Gorliczanka 25.08.2024 11:33
Lekcje religii prowadzone w szkole powinny zdecydowanie zmienić swój format i skupić się na ogólnym edukowaniu w zakresie duchowości i etyki. Dzieci powinny być uczone tego, że na świecie są również inne religie, a co za tym idzie również i wyznawcy innych religii. Dajmy im szansę poznania świata i możliwość refleksji nad własnymi przekonaniami, bo gdzie mają się tego najwcześniej nauczyć, jeśli nie w szkole.

dodo 25.08.2024 14:54
ble ble ble

ReklamaENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.
ReklamaAkademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - aplikuj na studia
ReklamaAkademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Jaśle - studiuj administrację blisko siebie - studia licencjackie i magisterskie, podyplomowe, on-line - zapisz się teraz i skorzystaj z aktualnych promocji
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12