Badanie mammograficzne dla większości pań jest bezbolesne, a nawet jeżeli jego wynik jest alarmujący, to raka piersi można leczyć. Najlepiej wtedy, kiedy zostanie wykryty we wczesnym stadium choroby. Liczy się dosłownie każda minuta.
Nie każda widoczna zmiana musi oznaczać nowotwór, ale zawsze wymaga badania lekarskiego. Tylko wtedy mamy pewność, że nic złego się nie dzieje. Nie można lekceważyć żadnych symptomów. Jeżeli badanie wykaże niepokojący wynik, mamy czas, aby rozpocząć skuteczne leczenie. Wystarczy poprosić o pomoc, to żaden wstyd! – apeluje Dorota Sepko, prezes Stowarzyszenia Moja Mammografia.
Profilaktyczne badania to najlepszy sposób, aby cieszyć się zdrowym życiem. Z finansowanej przez NFZ mammografii skorzystać mogą kobiety w wieku od 45 do 74 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie były na tym badaniu. Co najmniej 7,5 tysiąca Polek nie wie, że choruje na raka. Wiele z nich zgłasza się do lekarza zdecydowanie za późno. Dlatego tak ważna jest świadomość społeczna na temat profilaktyki raka piersi.
To nasza misja – chcemy, aby wszystkie panie pamiętały o regularnych badaniach profilaktycznych, o mammografii, która powinna być wpisana w ich harmonogram przynajmniej raz na dwa lata. Z rakiem można walczyć, ale im szybciej, tym lepiej. Nasze mammobusy zaopatrzone są w nowoczesny i bardzo dokładny sprzęt cyfrowy. Warto się badać, bo warto żyć. To naszym zdaniem najlepsza zachęta – przekonuje Andrzej Stencel, prezes Geneva Trust spółka z o.o.
Wynik badania uzyskujemy po mniej więcej dwóch tygodniach od wizyty. Panie otrzymują go online. Jeśli lekarz zauważy na wykonanych zdjęciach coś niepokojącego, to pacjentka wraz z wynikiem otrzymuje zalecenia, co powinna zrobić i gdzie należy się zgłosić.
Aby skorzystać z mammografii, wcześniej należy się zarejestrować, a na miejsce wziąć dowód potwierdzający tożsamość ze zdjęciem. W mammobusie do dyspozycji kobiet jest komfortowa poczekalnia oraz przebieralnia. Do badania nie trzeba się wcześniej przygotowywać. Na miejscu pomocą służy technik elektroradiologii, który przeprowadza wywiad lekarski, a następnie wykonuje mammografię.
Sprawdź, kiedy nasz mammobus będzie u Ciebie:
- 8 sierpnia 2024, Gorlice, przy OSiR, ul. Sportowa 9
- 8 sierpnia 2024, Biecz, parking przy Budynku OSP, ul. Kazimierza Wielkiego 15
9 sierpnia 2024, Nowy Sącz, przy sklepie Kaufland, ul. Bulwar Narwiku 22
Aby się zapisać, należy zadzwonić pod numer 58 767 34 44 lub wypełnić formularz online na stronie https://www.genevatrust.pl/site/rejestracja.php. Listę innych miejsc, do których przyjadą mammobusy, można znaleźć na stronie internetowej NFZ: https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/programy-profilaktyczne/mammobusy/.
Po wykryciu choroby trzeba działać natychmiast. Zdrowie mamy tylko jedno, a wspólnie możemy przeciwdziałać rakowi piersi i chronić zdrowie kobiet!
Źródło info: Geneva Trust
Napisz komentarz
Komentarze