Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Ten owad może narobić zamieszania. Czym jest drzewotocz japoński?

Podziel się
Oceń

W naszych lasach pojawił się nowy owad rodem z Azji, czy drzewotocz japoński jest zagrożeniem dla człowieka? Leśnicy już wiedzą.
Tak wygląda nowy gatunek inwazyjny drzewotocz japoński.
Czy drzewotocz japoński jest groźny dla ludzi?

Autor: Nadleśnictwo Krasiczyn/Lasy Państwowe

 

Jeśli uważasz, że komary i muchy to jedyni nieproszeni goście, to jesteś w ogromnym błędzie, a leśnicy z Nadleśnictwa Krasiczyn znaleźli u siebie ciekawy okaz nowego szkodnika. Na pierwszy rzut oka łatwo pomylić go z chrząszczem, ponieważ wygląda niezwykle podobnie, ale tak naprawdę jest kornikiem!

Zauważony, a teraz bliżej badany owad przez Zespół Ochrony Lasu w Krakowie to tak naprawdę drzewotocz japoński. Warto dodać, że w Nadleśnictwie Krasiczyn został on dostrzeżony po raz pierwszy w Europie, co wcale nie jest powodem do dumy. Mimo że, nie jest zbyt duży, to może narobić sporo szkód, a głównie upodobał sobie drzewa, jak również gustuje w młodych sadzonkach oraz potrafi znakomicie zaszyć się w szczelinach chodników.

 

 

Czy drzewotocz japoński jest zagrożeniem?

Z pewnością wielu może mieć wobec tego nowego owada spore obawy, ale nie stanowi on najmniejszego zagrożenia dla człowieka, co wcale nie oznacza, że jest bezpieczny. Leśnicy wskazują na to, że drzewotocz japoński jest gatunkiem inwazyjnym, który wypiera gatunki rodzime i wykołuje wiele szkód w ekosystemie. Ten nieproszony owad upodobał sobie tereny nizinne, ale też górskie, a szczególnie drzewa, w których uwielbia drążyć.  

Obecnie jednostki specjalne, czyli aż 9 Zespołów Ochrony Lasu monitorują drzewotocza japońskiego, ale też dokładanie przyglądają się uszkodzonym drzewom, co pozwoli uzyskać sporą wiedzę na temat tego nieznanego dotąd w Europie osobnika. Na razie w naszym regionie nie udokumentowano obecności drzewotocza japońskiego. 

 

 

 Tutaj pisaliśmy o groźnej roślinie porastającej nasz powiat

Widziałeś? Koniecznie powiadom służby i nie dotykaj [FOTO] (halogorlice.info)

 

 

 Źródło info: Nadleśnictwo Krasiczyn/Lasy Państwowe 

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
ReklamaBudżet Obywatelski MAŁOPOLSKA - złóż wniosek - 1-31 października 2024
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama Wyższa Szkoła Biznesu National - Louis University w Nowym Sączu - UWOLNIJ Z NAMI SWÓJ POTENCJAŁ - studia I, II stopnia oraz podyplomowe - PRAWO - PSYCHOLOGIA - ZARZĄDZANIE - INFORMATYKA