Czy warto jeść ogórki?
Z pewnością nikt nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości, a każdy przynajmniej raz sam próbował swoich sił w ich hodowli, co przynosiło mniej lub bardziej smaczne efekty. Co takiego zawierają te „zielone garniturki”?
Mało kto wie, że ogórek pochodzi z rodziny dyniowatych i liczy sobie aż 50 różnych gatunków, ale poza tym ma bardzo wiele do zaoferowania dla naszego zdrowia. Ogórki zawierają w sobie kukurbitacyne, która zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór, ale też można znaleźć w nich błonnik, potas oraz magnez obniżające ciśnienie krwi. Te zielone warzywa mają również niski indeks glikemiczny, a to oznacza, że sprawdzą się idealnie dla diabetyków.
Czy ogórki są źródłem młodości? Oczywiście, że tak, a to za sprawą polifenolu, który chroni komórki nerwowe przed starzeniem się oraz pozytywnie wpływa na procesy myślowe, jak również zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera.
Czym pryskać ogórki na mączniaka?
Na początek, przed samą uprawą i wysianiem ogórka warto pomyśleć nad odpowiednim dla niego towarzystwem, czyli sąsiedztwem w warzywniku. Mączniak będzie omijał krzaki ogórka szerokim łukiem, jeśli obok posadzisz cebulę, czosnek lub bazylię.
Wszystkie te „odstraszacze” wydzielają charakterystyczny aromat odpędzający szkodniki.
Jeśli już mączniak lub inna zaraza zaatakuje plony, to nie należy załamywać rąk, a jak najszybciej zabrać się do pracy. Wiele osób od razu postawi na chemiczne preparaty, ale lepiej ich unikać i wybrać te naturalne na oprysk.
Idealne na oprysk ogórków przeciw mączniakowi sprawdzi się mieszanka 100 g drożdży piekarskich na 10 ciepłej litrów wody. Co więcej, ten przepis jest całkowicie bezpieczny i można go również stosować, kiedy krzaki ogórka są zdrowe, a dzięki temu zminimalizuje się ryzyko wystąpienia choroby lub szkodników.
Tutaj podajemy sprawdzony przepis na ogórki
Napisz komentarz
Komentarze