Była to doskonała okazja do rodzinnego spędzenia czasu oraz rozmów z przedstawicielami fundacji i zaproszonymi specjalistami. Wspólnie zgłębialiśmy tajemnice ptasiego świata, a uczestnicy wydarzeń wielokrotnie podkreślali, że mimo wieloletniego zamieszkiwania w Gorlicach, nie zdawali sobie sprawy z bogactwa gatunkowego, które ich otacza.
W ramach projektu zostały zrealizowane różnorodne akcje.
Początkiem czerwca odbył się spacer ornitologiczny po parku miejskim w Gorlicach. Uczestnicy wzięli udział w wędrówce z przewodnikiem, który pomagał w identyfikacji lokalnych gatunków ptaków i opowiadał o ich zwyczajach oraz siedliskach.
Tydzień temu, na polanie miejskiego parku odbyły się warsztaty budowania budek lęgowych, były to zajęcia praktyczne, podczas których mieszkańcy mogli nauczyć się, jak samodzielnie skonstruować budki lęgowe dla różnych gatunków ptaków, co przyczyni się do zwiększenia miejsc lęgowych w okolicy.
Kilka dni temu wspólne zabezpieczaliśmy wiatę przystankową przeciwko kolizjom ptaków W ramach tej akcji uczestnicy zamontowali specjalne oznaczenia na przeszklonej konstrukcji, aby zapobiec kolizjom ptaków z przezroczystymi powierzchniami.
Kino Kolory w Gorlicach wyświetliło film przyrodniczy wraz z wykładem o ogrodach przyjaznych naturze. Po projekcji filmu dotyczącego przyrody odbył się wykład, który edukował mieszkańców, jak przekształcić swoje ogrody w miejsca przyjazne dla ptaków i innych zwierząt.
Kilka tygodni temu zorganizowaliśmy spacer śladami zimorodka korytem rzeki Sękówka. Uczestnicy spacerowali wzdłuż rzeki w okolicy. śledząc miejsca bytowania zimorodka, co pozwoliło na bezpośrednie obcowanie z tymi pięknymi ptakami w ich naturalnym środowisku.
W zimie zamontowaliśmy budki dla jerzyków na os. Młodych w Gorlicach, co nie tylko zwiększa liczbę miejsc lęgowych, ale również pomaga w kontrolowaniu populacji komarów, którymi jerzyki się żywią.
Inicjatywa „Zobacz ptaka za kulisami skrzydlatego świata” jest to świetna akcja edukacyjną i integracyjna formą spędzania czasu, która zbliżyła mieszkańców Gorlic do natury i uwrażliwiła ich na potrzeby dzikiej przyrody.
Sfinansowano ze środków Fundacji ORLEN w ramach projektu „Zobacz ptaka za kulisami skrzydlatego świata”
Napisz komentarz
Komentarze