Jak się nazywa ślimak bez skorupy?
Brązowy pełzający intruz to ślinik luzytański, który występuje na terenie całego kraju, a żywi się wszystkim. Głównie atakuje rośliny ogrodowe, ale także te znajdujące się na grządce, co mocno wpływa na mniejsze plony. Warto dodać, że ślimaki te osiągają do 14 cm długości i potrafią żyć nawet do 2 lat. Po raz pierwszy w Polsce ślinika luzytańskiego widziano 1987 roku na Podkarpaciu.
Ślinik luzytański jest gatunkiem inwazyjnym obcym, jednym z tych stu najbardziej inwazyjnych gatunków na świecie i powinien być tępiony bezwzględnie – powiedział lek. wet. Wojciech Wójcik.
Natomiast co ciekawe, przenosi też pasożyta, który jest nicieniem płucnym kotowatych i w związku z rozprzestrzenianiem ślinika rozprzestrzenił nam się też w całej Polsce ten nicień płucny u kotów, który jest bardzo niebezpiecznym pasożytem.
Czy preparat na ślimaki jest najlepszym rozwiązaniem?
Kupując chemiczne środki zwalczające ślimaki, koniecznie musimy uważać, ponieważ rozsypując je w ogrodzie, narażamy na niebezpieczeństwo zwierzęta domowe. O wiele lepiej jest znaleźć bezpieczną alternatywę, dzięki której pozbędziemy się nieproszonych gości, a przy okazji nie ucierpi na tym żaden pupil lub inne zwierzę leśne.
Mamy też niestety przypadki zatruć zwierząt preparatami bójczymi dla ślimaków, tymi powszechnie sprzedawanymi niebieskimi granulkami (...10 – powiedział lek. wet. Wojciech Wójcik.
Mieliśmy takie przypadki, gdzie zwierzę zjadało te niebieskie granulki i te przypadki przebiegają w tragiczny sposób, to są zatrucia, z których wielokrotnie zwierząt nie da się uratować. Pamiętajmy o tym, że stosując trutki ogólnie, jakiekolwiek, czy zwalczając gryzonie, czy zwalczając w tym przypadku ślimaki, to trujemy cały łańcuch troficzny (...). Najlepiej w ogóle nie używać takiej typowej chemii.
Jak pozbyć się ślimaków bez skorupy z ogrodu?
Naturalne pułapki mogą być o wiele skuteczniejsze, a co więcej kosztują gorsze i można zrobić je w try miga z tego, co akurat znajduje się pod ręką. Mieszanka piasku z popiołem wytworzy dla ślinika luzytańskiego barierę nie do przejścia, tak samo skutecznie zadziała żwir połączony z trocinami.
Jakich kwiatów nie lubią ślimaki? Jeśli brązowi intruzi nie odpuszczają, to warto zasadzić w swoim ogrodzie lawendę, rozmaryn, bazylię, miętę, ale także czosnek lub cebulę. Wszystkie one wydzielają mocny aromat, który działa na ślimaki bez skorupy niczym najdroższy odstraszacz. Równie dobrze na śliniki luzytańskie zadziała zapach kawy, cytrusów, cynamonu i kory dębu.
Tutaj również zdradziliśmy sposoby na ślimaki w ogródku
A tu sposób na osy
W osobnym artykule doradzamy sposoby na mrówki
Napisz komentarz
Komentarze