Do zgarnięcia było w sumie 53 mandaty eurodeputowanych, którzy będą reprezentować Polskę w europejskich instytucjach. Wydarzenie to miało ogromne znaczenie, ponieważ wybrani wczoraj kandydaci będą mieli wpływ na przyszłość Unii Europejskiej oraz politykę realizowaną przez nią w nadchodzących latach.
Jednym z okręgów wyborczych był okręg nr 10, obejmujący między innymi powiat gorlicki. W okręgu tym rywalizacja była szczególnie zacięta, a do zdobycia było 7 mandatów. Frekwencja wyborcza w tym regionie była niska (36,7 proc.), co może tylko świadczyć o stosunkowo małym zaangażowaniu obywateli w proces demokratyczny oraz ich zainteresowaniu sprawami europejskimi.
Najwięcej osób do urn poszło na Mazowszu (46,9 proc.) w Małopolsce było to 43,2 proc. uprawnionych do głosowania. Jeśli chodzi o nasze województwo to największą frekwencję odnotowano w Krakowie (ponad 50 proc.), która była jedną z największych w Polsce.
Wyniki wyborów w okręgu nr 10 przyniosły skrajne reakcje wśród wyborców i polityków. Siedem mandatów zostało rozdzielonych pomiędzy kandydatów reprezentujących różne partie polityczne, co odzwierciedla różnorodność poglądów i preferencji wyborczych mieszkańców tego regionu. Nowo wybrani eurodeputowani z okręgu nr 10 będą mieli przed sobą ważne zadania, reprezentując interesy lokalnej społeczności na arenie międzynarodowej.
Cała Polska śledziła wyniki wyborów z wielkim zainteresowaniem, a analitycy polityczni podkreślają, że tegoroczne głosowanie może mieć znaczący wpływ na przyszły kształt polityki unijnej. Wybrani eurodeputowani będą musieli zmierzyć się z wieloma wyzwaniami, takimi jak kryzys klimatyczny, polityka migracyjna, rozwój technologiczny oraz wzmacnianie demokracji w Unii Europejskiej.
Wybory do Parlamentu Europejskiego 9 czerwca były ważnym krokiem w kierunku kształtowania przyszłości Unii Europejskiej oraz wzmocnienia pozycji Polski na arenie międzynarodowej. Nowi eurodeputowani z okręgu nr 10, jak i z całej Polski, mają teraz przed sobą pięcioletnią kadencję, podczas której będą pracować na rzecz wszystkich obywateli Unii Europejskiej.
Powiat gorlicki. Wyniki Wyborów do Parlamentu Europejskiego 2024
Powiat gorlicki znalazł się w Okręgu wyborczym nr 10, obejmujący swoim obszarem województwo małopolskie i świętokrzyskie. Mieszkańcy powiatu gorlickiego głosowali na następujących kandydatów, którzy uzyskali mandat ze swojej listy:
Z listy Prawa i Sprawiedliwości mandat europosła otrzymali:
- Beata Szydło (6 782 głosów w powiecie gorlickim)
- Arkadiusz Mularczyk (5 861 głosów)
- Dominik Tarczyński ( 3 233 głosów)
Z listy KKW Koalicja Obywatelska mandat wywalczyli:
- Bartłomiej Sienkiewicz (4 164 głosów)
- Jagna Marczułajtis-Walczak (714 głosów)
Z Komitety Wyborczego Konfederacja Wolność I Niepodległość do Europarlamentu wszedł:
- Grzegorz Braun (2 722 głosów)
Z komitetu KKW Trzecia Droga PSL-PL2050 Szymona Hołowni grono europarlamentarzystów zasili:
- Adam Jarubas (950 głosów)
Inne komitety nie wprowadziły swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego z Okręgu wyborczego nr 10, w którym głosowali mieszkańcy powiatu gorlickiego.
Jeśli chodzi o wyniki naszych gorlickich kandydatów to Beata Kalisz z KWW Bezpartyjni Samorządowcy-Normalna Polska otrzymała 443 głosy, a Robert Kukla z Koalicyjnego Komitetu Lewicy uzyskał 170 głosów. Oboje nie uzyskali mandatu europosła.
Źródło info: Państwowa Komisja Wyborcza
Napisz komentarz
Komentarze