Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaAUTO-GAZ Nikodem Groń - montaż i serwis samochodowych instalacji LPG - benzyna, diesel
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 9 do 23 września 2024]

Pałac w Lisówku popada w ruinę. Znacie jego historię?

Podziel się
Oceń

Pałac w Lisówku, położony na obrzeżach Skołyszyna, znajduje się w katastrofalnym stanie technicznym.
Pałac w Lisówku koło Skołyszyna
Pałac w Lisówku koło Skołyszyna

Autor: Nowiny24

 

Mimo monitorowania przez służby konserwatorskie, zabytek, będący własnością wielu osób prywatnych, nie jest objęty planem ratunkowym ze strony gminy, głównie z powodu zawiłości formalnoprawnych. Zabytkowy dwór z dawną gorzelnią, będący częścią zespołu folwarcznego, jest widoczny w pełnej okazałości zimą i wczesną wiosną, zanim liście zasłonią niszczejącą budowlę. 

Wpisany do rejestru zabytków w 1987 roku, pałac prawdopodobnie został wzniesiony przez Siemieńskich po 1777 roku. Jego klasycystyczne cechy architektoniczne i imponujące wymiary – około 5600 metrów sześciennych kubatury i 942 metrów kwadratowych powierzchni – podkreślają jego historyczną wartość.

Zespół folwarczny w Skołyszynie-Lisówku

Zdaniem historyków, zespół budynków folwarcznych w Skołyszynie-Lisówku jest jednym z ciekawszych zachowanych kompleksów gospodarczych w województwie podkarpackim. Powstał najprawdopodobniej w I połowie XIX wieku. Wszystkie murowane budynki, wzniesione przed połową XIX wieku, stanowią cenny materialny zapis architektoniczno-przestrzennych, politycznych, społecznych oraz gospodarczych zjawisk w regionie.

Stan techniczny i zalecenia konserwatorskie

Służby konserwatorskie przeprowadzają regularne kontrole, badania i ekspertyzy dotyczące stanu technicznego pałacu. W 2023 roku zlecono nową kartę ewidencyjną zabytku, której autorka, Anna Kozłowska-Ryś, oceniła stan techniczny jako katastrofalny. Najpilniejsze zalecenia obejmują zabezpieczenie dachu i konstrukcji drewnianych przed zawaleniem oraz wykonanie prac konserwatorskich, takich jak odtworzenie drenażu, izolacji oraz restauracja drewnianych elementów budynku.

Własność i przyszłość pałacu

Gmina Skołyszyn nie jest zainteresowana przejęciem pałacu ze względu na złożoną sytuację własnościową i priorytetowe zadania finansowe. Jednym z właścicieli pałacu jest Bogusław Kuciakowski, który wskazuje na konieczność zabezpieczenia budynku, szczególnie dachu, jako pierwszego kroku do jego renowacji. Kuciakowski opłaca prąd i gaz w swojej części pałacu, jednak brak wody spowodowany zamarznięciem rur uniemożliwia zamieszkanie.

Historyczna wartość pałacu

Pałac w Lisówku, którego historia sięga XIV wieku, przechodził przez ręce wielu właścicieli, w tym rodziny Siemieńskich, Jabłonowskich, Wodzickich i Zborowskich. Po II wojnie światowej w budynku mieściła się Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna „Odnowa”. Obecnie pałac jest w rękach prywatnych właścicieli, a jego przyszłość zależy od możliwości finansowych i organizacyjnych związanych z renowacją zabytku.

Pomimo trudności, pałac w Lisówku wciąż ma szansę na ratunek, jednak wymaga to zdecydowanych działań i współpracy między właścicielami oraz służbami konserwatorskimi.

Źródło info i foto: Nowiny24

 



Napisz komentarz
Komentarze
Y 28.05.2024 07:45
Obajtkowi niech to opchną

Mati 27.05.2024 20:58
Podkarpacie niech się martwi...zburzyć i postawić galerie to będzie lepszy pożytek

ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaAkademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Jaśle - studiuj administrację blisko siebie - studia licencjackie i magisterskie, podyplomowe, on-line - zapisz się teraz i skorzystaj z aktualnych promocji
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama Sądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024