Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaAUTO-GAZ Nikodem Groń - montaż i serwis samochodowych instalacji LPG - benzyna, diesel
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Orion Engineered Carbons Sp. z o.o. - Jasło, ul. 3 Maja 83 - oferta pracy
Reklama Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich znajdziesz w: Krakowie (ul. Wielicka 72B), Chrzanowie (ul. Grunwaldzka 5), Nowym Sączu (Rynek 13), Nowym Targu (al. Tysiąclecia 44) i Tarnowie (al. Solidarności 5-9).

Pałac w Lisówku popada w ruinę. Znacie jego historię?

Podziel się
Oceń

Pałac w Lisówku, położony na obrzeżach Skołyszyna, znajduje się w katastrofalnym stanie technicznym.
Pałac w Lisówku koło Skołyszyna
Pałac w Lisówku koło Skołyszyna

Autor: Nowiny24

 

Mimo monitorowania przez służby konserwatorskie, zabytek, będący własnością wielu osób prywatnych, nie jest objęty planem ratunkowym ze strony gminy, głównie z powodu zawiłości formalnoprawnych. Zabytkowy dwór z dawną gorzelnią, będący częścią zespołu folwarcznego, jest widoczny w pełnej okazałości zimą i wczesną wiosną, zanim liście zasłonią niszczejącą budowlę. 

Wpisany do rejestru zabytków w 1987 roku, pałac prawdopodobnie został wzniesiony przez Siemieńskich po 1777 roku. Jego klasycystyczne cechy architektoniczne i imponujące wymiary – około 5600 metrów sześciennych kubatury i 942 metrów kwadratowych powierzchni – podkreślają jego historyczną wartość.

Zespół folwarczny w Skołyszynie-Lisówku

Zdaniem historyków, zespół budynków folwarcznych w Skołyszynie-Lisówku jest jednym z ciekawszych zachowanych kompleksów gospodarczych w województwie podkarpackim. Powstał najprawdopodobniej w I połowie XIX wieku. Wszystkie murowane budynki, wzniesione przed połową XIX wieku, stanowią cenny materialny zapis architektoniczno-przestrzennych, politycznych, społecznych oraz gospodarczych zjawisk w regionie.

Stan techniczny i zalecenia konserwatorskie

Służby konserwatorskie przeprowadzają regularne kontrole, badania i ekspertyzy dotyczące stanu technicznego pałacu. W 2023 roku zlecono nową kartę ewidencyjną zabytku, której autorka, Anna Kozłowska-Ryś, oceniła stan techniczny jako katastrofalny. Najpilniejsze zalecenia obejmują zabezpieczenie dachu i konstrukcji drewnianych przed zawaleniem oraz wykonanie prac konserwatorskich, takich jak odtworzenie drenażu, izolacji oraz restauracja drewnianych elementów budynku.

Własność i przyszłość pałacu

Gmina Skołyszyn nie jest zainteresowana przejęciem pałacu ze względu na złożoną sytuację własnościową i priorytetowe zadania finansowe. Jednym z właścicieli pałacu jest Bogusław Kuciakowski, który wskazuje na konieczność zabezpieczenia budynku, szczególnie dachu, jako pierwszego kroku do jego renowacji. Kuciakowski opłaca prąd i gaz w swojej części pałacu, jednak brak wody spowodowany zamarznięciem rur uniemożliwia zamieszkanie.

Historyczna wartość pałacu

Pałac w Lisówku, którego historia sięga XIV wieku, przechodził przez ręce wielu właścicieli, w tym rodziny Siemieńskich, Jabłonowskich, Wodzickich i Zborowskich. Po II wojnie światowej w budynku mieściła się Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna „Odnowa”. Obecnie pałac jest w rękach prywatnych właścicieli, a jego przyszłość zależy od możliwości finansowych i organizacyjnych związanych z renowacją zabytku.

Pomimo trudności, pałac w Lisówku wciąż ma szansę na ratunek, jednak wymaga to zdecydowanych działań i współpracy między właścicielami oraz służbami konserwatorskimi.

Źródło info i foto: Nowiny24

 



Napisz komentarz

Komentarze

Y 28.05.2024 07:45
Obajtkowi niech to opchną

Mati 27.05.2024 20:58
Podkarpacie niech się martwi...zburzyć i postawić galerie to będzie lepszy pożytek

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
AKTUALNOŚCI
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers na stronie internetowej i w sklepie stacjonarnym
Reklama
POPULARNE
ReklamaWyższa Szkoła Biznesu National - Louis University w Nowym Sączu - UWOLNIJ Z NAMI SWÓJ POTENCJAŁ - studia I, II stopnia oraz podyplomowe - PRAWO - PSYCHOLOGIA - ZARZĄDZANIE - INFORMATYKA
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 3°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 12 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: JTreść komentarza: Wszyscy zadają sobie pytanie czy warsztat był ubezpieczony- a czy zadali sobie Państwo pytanie jak wyglada dosłownie walka o każdą złotówkę od ubezpieczyciela ? Rok temu moim sąsiada spalił się dom,do tej pory nie dostali pieniążków,walka toczy się już w sądzie pomimo tego,że rzeczoznawca okresie sumę odszkodowania to ubezpieczyciel csly czas się odwołuje. Sąsiedzi byli zmuszeni wziąść kredyt a w banku,żeby naprawić to co najpotrzebniejsze. Spłacanych odsetek już nikt im nie odda ,a takich sytuacji jest bardzo wieleData dodania komentarza: 21.11.2024, 11:11Źródło komentarza: Grzegorz z Ropicy Górnej potrzebuje wsparcia. Potrzebna pomoc na odbudowęAutor komentarza: AgnesTreść komentarza: Z calym sercem jestem z Panem,bardzo szkoda jak cos na co sie pracuje wiele lat nagle znika,ale z drogiej str trzeba bylo zadbac o ubezpiecenie zakladu. Zycze szczescia oby sie udaloData dodania komentarza: 21.11.2024, 05:13Źródło komentarza: Grzegorz z Ropicy Górnej potrzebuje wsparcia. Potrzebna pomoc na odbudowęAutor komentarza: MatiTreść komentarza: Jest to tragedia ale czy było płacone ubezpieczenie?? Czy jak większość nie płaci bo szkoda płacić kilka stówek na rokData dodania komentarza: 20.11.2024, 20:42Źródło komentarza: Grzegorz z Ropicy Górnej potrzebuje wsparcia. Potrzebna pomoc na odbudowęAutor komentarza: marekTreść komentarza: Chyba 38?;)Data dodania komentarza: 20.11.2024, 20:19Źródło komentarza: Prace nad zachodnią obwodnicą Gorlic. Kluczowa inwestycja dla komunikacji miejskiej
Reklama ENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.