Każdy mieszkaniec Gorlic i okolic doskonale zna historię lokalnego przemysłu naftowego, a przede wszystkim postać Ignacego Łukasiewicza oraz jego przełomowy wynalazek – lampę naftową. Dziś jednak mało kto pamięta, że na naszym terenie działał też prawdziwy magnat naftowy, ale jego życiorys i dokonania są nieco zapomniane. Władysław Długosz to bohater tegorocznych wydarzeń w Mieście Światła.
Jakie dofinansowanie otrzymano w programie „Patriotyzm Jutra”?
W tym roku przypada dwie okrągłe rocznice ważne dla lokalnej historii, które nie przejdą bez echa. Wszystko za sprawą 170. rocznicy zapalenia pierwszej na świecie naftowej lampy ulicznej, która znajduje się na ulicy Węgierskiej w Gorlicach. To nie koniec jubileuszów związanych z naftownictwem, ponieważ 24 lipca obchodzić będziemy 160. rocznicę urodzin Władysława Długosza, czyli jednego z najbardziej „łebskich” przedsiębiorców w historii nie tylko naszego regionu, ale przede wszystkim przemysłu naftowego.
Z tego powodu Miasto Gorlice we współpracy z Gorlickim Centrum Kultury pozyskało aż 55 tysięcy złotych od Muzeum Historii Polski w Warszawie na projekt „Władysław Długosz – człowiek nafty”. Głównym celem inicjatorów jest popularyzacja i osoby tego magnata naftowego wśród lokalnych mieszkańców oraz turystów.
Co tak naprawdę wiemy o Władysławie Długoszu?
Postać Władysława Długosza jest niezwykle barwna, a jego osiągnięcia imponujące oraz inspirujące. Dzięki swojej determinacji odkrył Zagłębie Borysławskie, co stanowiło naftowy zwrot na kartach historii, dziennie wydobywano tam blisko 40 ton ropy naftowej!
Mało kto pamięta, że Długosz został też oznaczony przez cesarza austriackiego Wielką Wstęgą Orderu Korony Żelaznej oraz zyskał tytuł tajnego radcy dworu, a posiadał nawet Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. To wcale nie koniec, ponieważ Władysław Długosz był też ministrem Galicji, senatorem I kadencji sejmu II RP, posłem do Austriackiej Rady Państwa, a nawet prezesem Krajowego Towarzystwa Naftowego. Co oprócz naftownictwa zrobił dla Gorlic?
Władysław Długosz był marszałkiem Rady Powiatowej w Gorlicach, a zapamiętany został przede wszystkim jako działacz społeczny. Bardzo często był on fundatorem lokalnych domów ludowych, internatów dla dzieci i młodzieży, jak również związków mleczarskich, a dzięki Długoszowi powstał pierwszy „Dom Sokoła”, w którym mieściło się kino!
Co zaplanowano w ramach projektu „Władysław Długosz – człowiek nafty”?
Miasto Gorlice oraz Gorlickie Centrum Kultury przygotowały aż pięć znakomitych wydarzeń, które z pewnością dostarczą niezapomnianych emocji oraz sporej dawki wiedzy. Na liście zadań uwzględnionych w projekcie znalazła się Feta u Długosza, OIL CITY – galicyjska gorączka czarnego złota, lekcja o Długoszu w interaktywnej odsłonie, na balu u Długosza – larp naftowy oraz wystawa filatelistyczna – twórcom przemysłu naftowego.
Wszystkie zaplanowane wydarzenia będą nawiązywać nie tylko do naftowej lokalnej historii naszego regionu, ale także przedstawiać ją w bardzo przystępny sposób. Przykładem tego będzie zorganizowany spektakl o pierwszym gorlickim balu w II RP, ale też połączenie w LARP gry fabularnej z improwizowaną sztuką teatralną na zasadzie dramy.
Źródło info: UM w Gorlicach
Napisz komentarz
Komentarze