Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHONER, okna, drzwi, bramy, rolety, plisy, moskitiery, żaluzje, roletki dzień-noc - Gorlice, ul. Biecka 72A
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Orion Engineered Carbons Sp. z o.o. - Jasło, ul. 3 Maja 83 - oferta pracy
Reklama Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich znajdziesz w: Krakowie (ul. Wielicka 72B), Chrzanowie (ul. Grunwaldzka 5), Nowym Sączu (Rynek 13), Nowym Targu (al. Tysiąclecia 44) i Tarnowie (al. Solidarności 5-9).

Stop przemocy domowej – „Niebieska Karta”, nowe procedury

Podziel się
Oceń

Zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy domowej – nowe definicje i procedury.
Dwie dłonie położone na szybie. Symbolizujące uderzenie, złość
Nowe procedury – „Niebieskiej Karty”

Autor: ilustracyjne

 

Weszły w życie nowelizacje ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej, wprowadzające zasadnicze zmiany w terminologii oraz procedurach interwencyjnych. Termin „przemoc w rodzinie” został zastąpiony przez „przemoc domową”, co ma na celu lepsze oddanie zakresu i natury tego zjawiska.

Zgodnie z nowymi przepisami, uruchomienie procedury „Niebieskiej Karty” nie wymaga już zgody osób dotkniętych przemocą domową ani osób przemoc stosujących. Procedura może zostać wszczęta zarówno na podstawie podejrzeń wykrytych przez funkcjonariuszy publicznych w trakcie wykonywania czynności służbowych, jak i zgłoszeń dokonywanych przez świadków przemocy.

Wprowadzono rozszerzoną definicję przemocy domowej, obejmującą zarówno jednorazowe, jak i powtarzające się działania lub zaniechania, które naruszają prawa osobiste ofiar. Przemoc może przyjmować różne formy, od fizycznej agresji po ograniczenia ekonomiczne i izolację społeczną.

Celem procedury „Niebieskiej Karty” jest zapewnienie bezpieczeństwa i wsparcia dla ofiar, umożliwiając im dostęp do pomocy różnych instytucji bez konieczności samodzielnego szukania wsparcia. Procedura obejmuje działania takie jak weryfikacja sytuacji, interwencje kryzysowe, pomoc prawną i psychologiczną, a także długoterminowe monitorowanie sytuacji.

Formularz „Niebieska Karta – A”, który inicjuje procedurę, jest przekazywany do zespołu interdyscyplinarnego, który podejmuje odpowiednie kroki w celu zabezpieczenia ofiary i zaprzestania przemocy. Procedura ta jest zakończona, gdy przemoc faktycznie ustaje, lub gdy stwierdzi się, że dalsze działania nie są już konieczne.

Przepisy przewidują różne formy przemocy domowej, takie jak przemoc fizyczna, psychiczna, seksualna, ekonomiczna, czy też cyberprzemoc. Ważne jest, by osoby doświadczające przemocy wiedziały, że istnieje wiele instytucji gotowych do udzielenia pomocy i wsparcia.

Dostęp do pomocy i informacji możliwy jest przez różnorodne kanały, w tym przez „Niebieską Linię”, centra wsparcia, oraz punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. Pamiętaj, że prawo stoi po stronie ofiar przemocy domowej i zapewnia różne formy ochrony oraz wsparcia.

Więcej szczegółowych informacji znajdziecie >>>Procedura Niebieskiej Karty - poradnik.


O co chodzi z Niebieską Kartą?


Niebieska karta to procedura stosowana w Polsce, mająca na celu interwencję i pomoc w przypadkach przemocy domowej. Procedura ta jest uruchamiana przez policję lub innych uprawnionych funkcjonariuszy, gdy istnieje podejrzenie występowania przemocy w rodzinie. 

Niebieska Karta składa się z dokumentacji przypadków przemocy, w tym zebranych zeznań i obserwacji, co ma na celu zabezpieczenie dowodów i monitorowanie sytuacji. W ramach procedury, ofiary przemocy mogą otrzymać wsparcie psychologiczne, prawne, a także pomoc socjalną. Procedura ta ma również na celu edukację i terapię dla osób stosujących przemoc, w celu zmiany ich zachowań i zapobiegania dalszym aktom agresji.


Co grozi osobie, która ma Niebieską Kartę?


Niebieska Karta, w kontekście przemocy domowej w Polsce, sama w sobie nie jest narzędziem karnym i nie nakłada bezpośrednich konsekwencji prawnych na osobę, której dotyczy. Jej głównym celem jest zainicjowanie procesu pomocy i ochrony ofiar przemocy, jak również interwencji wobec osoby stosującej przemoc, by zapobiegać jej dalszemu występowaniu.

Osoba, wobec której uruchomiona została procedura Niebieskiej Karty, może zostać objęta różnymi formami interwencji, takimi jak obligatoryjne konsultacje, monitoring i regularne wizyty, zalecenia prawne lub edukacja i terapia.

W przypadku, gdy osoba kontynuuje stosowanie przemocy pomimo interwencji, możliwe są bardziej bezpośrednie konsekwencje prawne, w tym postępowanie karne, które może skutkować różnego rodzaju sankcjami, w tym karami pozbawienia wolności.
 

Źródło info: Starostwo Powiatowe w Gorlicach

 


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
AKTUALNOŚCI
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers na stronie internetowej i w sklepie stacjonarnym
Reklama
POPULARNE
ReklamaWyższa Szkoła Biznesu National - Louis University w Nowym Sączu - UWOLNIJ Z NAMI SWÓJ POTENCJAŁ - studia I, II stopnia oraz podyplomowe - PRAWO - PSYCHOLOGIA - ZARZĄDZANIE - INFORMATYKA
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 0°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 10 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Woj1Treść komentarza: Tylko nie na górze cmentarnej. Masakra: góra do wykarczowania, korki na Korczaka jeszcze większe, ścieżki rowerowe pod spychacz. W rynku zróbcie, w budynku szkoły, parkingi nad rzeką, może rynek trochę ożyje. Gorliczanie powinni wypowiedzieć się zanim powstanie betonowy kloc z ekranami (teraz taka moda) dla dziatwy kolonijnej na 15 minut oglądania za 25 mln zł. Wójcino ratuj Gorlice! Wybuduj takie muzeum w Sękowej szybciej niż w Gorlicach. Tam jest dość miejsca.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 14:33Źródło komentarza: Europejskie Muzeum I Wojny Światowej w Gorlicach. Inspirujące spotkanie ekspertów [FOTO]Autor komentarza: JTreść komentarza: Wszyscy zadają sobie pytanie czy warsztat był ubezpieczony- a czy zadali sobie Państwo pytanie jak wyglada dosłownie walka o każdą złotówkę od ubezpieczyciela ? Rok temu moim sąsiada spalił się dom,do tej pory nie dostali pieniążków,walka toczy się już w sądzie pomimo tego,że rzeczoznawca okresie sumę odszkodowania to ubezpieczyciel csly czas się odwołuje. Sąsiedzi byli zmuszeni wziąść kredyt a w banku,żeby naprawić to co najpotrzebniejsze. Spłacanych odsetek już nikt im nie odda ,a takich sytuacji jest bardzo wieleData dodania komentarza: 21.11.2024, 11:11Źródło komentarza: Grzegorz z Ropicy Górnej potrzebuje wsparcia. Potrzebna pomoc na odbudowęAutor komentarza: AgnesTreść komentarza: Z calym sercem jestem z Panem,bardzo szkoda jak cos na co sie pracuje wiele lat nagle znika,ale z drogiej str trzeba bylo zadbac o ubezpiecenie zakladu. Zycze szczescia oby sie udaloData dodania komentarza: 21.11.2024, 05:13Źródło komentarza: Grzegorz z Ropicy Górnej potrzebuje wsparcia. Potrzebna pomoc na odbudowęAutor komentarza: MatiTreść komentarza: Jest to tragedia ale czy było płacone ubezpieczenie?? Czy jak większość nie płaci bo szkoda płacić kilka stówek na rokData dodania komentarza: 20.11.2024, 20:42Źródło komentarza: Grzegorz z Ropicy Górnej potrzebuje wsparcia. Potrzebna pomoc na odbudowę
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12