Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Stop przemocy domowej – „Niebieska Karta”, nowe procedury

Podziel się
Oceń

Zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy domowej – nowe definicje i procedury.
Dwie dłonie położone na szybie. Symbolizujące uderzenie, złość
Nowe procedury – „Niebieskiej Karty”

Autor: ilustracyjne

 

Weszły w życie nowelizacje ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej, wprowadzające zasadnicze zmiany w terminologii oraz procedurach interwencyjnych. Termin „przemoc w rodzinie” został zastąpiony przez „przemoc domową”, co ma na celu lepsze oddanie zakresu i natury tego zjawiska.

Zgodnie z nowymi przepisami, uruchomienie procedury „Niebieskiej Karty” nie wymaga już zgody osób dotkniętych przemocą domową ani osób przemoc stosujących. Procedura może zostać wszczęta zarówno na podstawie podejrzeń wykrytych przez funkcjonariuszy publicznych w trakcie wykonywania czynności służbowych, jak i zgłoszeń dokonywanych przez świadków przemocy.

Wprowadzono rozszerzoną definicję przemocy domowej, obejmującą zarówno jednorazowe, jak i powtarzające się działania lub zaniechania, które naruszają prawa osobiste ofiar. Przemoc może przyjmować różne formy, od fizycznej agresji po ograniczenia ekonomiczne i izolację społeczną.

Celem procedury „Niebieskiej Karty” jest zapewnienie bezpieczeństwa i wsparcia dla ofiar, umożliwiając im dostęp do pomocy różnych instytucji bez konieczności samodzielnego szukania wsparcia. Procedura obejmuje działania takie jak weryfikacja sytuacji, interwencje kryzysowe, pomoc prawną i psychologiczną, a także długoterminowe monitorowanie sytuacji.

Formularz „Niebieska Karta – A”, który inicjuje procedurę, jest przekazywany do zespołu interdyscyplinarnego, który podejmuje odpowiednie kroki w celu zabezpieczenia ofiary i zaprzestania przemocy. Procedura ta jest zakończona, gdy przemoc faktycznie ustaje, lub gdy stwierdzi się, że dalsze działania nie są już konieczne.

Przepisy przewidują różne formy przemocy domowej, takie jak przemoc fizyczna, psychiczna, seksualna, ekonomiczna, czy też cyberprzemoc. Ważne jest, by osoby doświadczające przemocy wiedziały, że istnieje wiele instytucji gotowych do udzielenia pomocy i wsparcia.

Dostęp do pomocy i informacji możliwy jest przez różnorodne kanały, w tym przez „Niebieską Linię”, centra wsparcia, oraz punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. Pamiętaj, że prawo stoi po stronie ofiar przemocy domowej i zapewnia różne formy ochrony oraz wsparcia.

Więcej szczegółowych informacji znajdziecie >>>Procedura Niebieskiej Karty - poradnik.


O co chodzi z Niebieską Kartą?


Niebieska karta to procedura stosowana w Polsce, mająca na celu interwencję i pomoc w przypadkach przemocy domowej. Procedura ta jest uruchamiana przez policję lub innych uprawnionych funkcjonariuszy, gdy istnieje podejrzenie występowania przemocy w rodzinie. 

Niebieska Karta składa się z dokumentacji przypadków przemocy, w tym zebranych zeznań i obserwacji, co ma na celu zabezpieczenie dowodów i monitorowanie sytuacji. W ramach procedury, ofiary przemocy mogą otrzymać wsparcie psychologiczne, prawne, a także pomoc socjalną. Procedura ta ma również na celu edukację i terapię dla osób stosujących przemoc, w celu zmiany ich zachowań i zapobiegania dalszym aktom agresji.


Co grozi osobie, która ma Niebieską Kartę?


Niebieska Karta, w kontekście przemocy domowej w Polsce, sama w sobie nie jest narzędziem karnym i nie nakłada bezpośrednich konsekwencji prawnych na osobę, której dotyczy. Jej głównym celem jest zainicjowanie procesu pomocy i ochrony ofiar przemocy, jak również interwencji wobec osoby stosującej przemoc, by zapobiegać jej dalszemu występowaniu.

Osoba, wobec której uruchomiona została procedura Niebieskiej Karty, może zostać objęta różnymi formami interwencji, takimi jak obligatoryjne konsultacje, monitoring i regularne wizyty, zalecenia prawne lub edukacja i terapia.

W przypadku, gdy osoba kontynuuje stosowanie przemocy pomimo interwencji, możliwe są bardziej bezpośrednie konsekwencje prawne, w tym postępowanie karne, które może skutkować różnego rodzaju sankcjami, w tym karami pozbawienia wolności.
 

Źródło info: Starostwo Powiatowe w Gorlicach

 


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”