Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 31 marca do 13 kwietnia 2025]
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Zakazany rdestowiec ostrokończysty w Stróżówce? [FOTO/VIDEO]

Podziel się
Oceń

Otrzymaliśmy zgłoszenie od zaniepokojonego czytelnika, który zaobserwował obecność inwazyjnej rośliny zwanej rdestowcem ostrokończystym.
Rdestowiec ostrokończysty na tle nieba
Rdestowiec ostrokończysty w Stróżówce

Autor: halogorlice.info

 

Rdestowiec ostrokończysty: niebezpieczna roślina, której należy unikać


Roślina ta została zauważona na wzniesieniu w pobliżu lasu, przy drodze w Stróżówce, niedaleko Bystrej. Dokładne współrzędne lokalizacji to: 49.6, 21.1. 

Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, czy zaobserwowana roślina to rzadko występujący rdestowiec ostrokończysty, czy może bardziej powszechny rdestowiec sachaliński, ponieważ oba gatunki są do siebie bardzo podobne. 

Mimo to, oba są uznawane za gatunki inwazyjne i ich uprawa oraz rozpowszechnianie są w Polsce zakazane. Rdestowiec ostrokończysty, znany również jako Reynoutria japonica, to gatunek rośliny inwazyjnej, której obecność jest problematyczna. 

Ma zdolność do szybkiego i silnego rozprzestrzeniania się. Rdestowiec ostrokończysty może osiągać wysokość nawet do 3 metrów i charakteryzuje się silnie rozgałęzioną strukturą. 
 

Nadleśniczy Konrad Barczyk opowiada nam o gatunkach inwazyjnych.
 

Gatunków inwazyjnych w naszym regionie jest sporo. Rośliny inwazyjne to dorobek globalizacji światowej i przemieszczania różnych towarów, ludzi i dóbr – tłumaczy nam Konrad Barczyk.

Wraz z tym przemieszczaniem, gatunki obce przemieszczają się biograficznie poza bariery, które dotychczas były dla nich nie do przebycia – przez łańcuchy górskie, lub przez oceany. 

W ten sposób zyskują nową niszę ekologiczną do występowania. Jeżeli warunki w tym miejscu im odpowiadają, gatunki te stają się ekspansyjne zabierając tym samym miejsce, przestrzeń, pokarm gatunkom rodzimym. Dotyczy to nie tylko roślin, ale także zwierząt. 

 

Zdrowotne właściwości


Rdestowiec ostrokończysty, mimo swojego negatywnego wpływu na rodzime ekosystemy, jest znany z niektórych pozytywnych właściwości zdrowotnych. Badania wskazują, że może on mieć działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, a także przeciwutleniające. 

Ekstrakty z tej rośliny były używane w medycynie ludowej na całym świecie do leczenia różnych schorzeń, w tym problemów z układem pokarmowym i skórnymi. Jednak ze względu na jego inwazyjny charakter, korzystanie z tych korzyści zdrowotnych w praktyce jest ograniczone i nie zaleca się rozpowszechniania tej rośliny.
 

Dlaczego jest zakazana?


Rdestowiec ostrokończysty jest zakazany w Polsce ze względu na swoją agresywność i zdolność do wypierania rodzimych gatunków roślin, co prowadzi do znacznego zaburzenia lokalnych ekosystemów. Roślina ta, introdukowana pierwotnie jako ozdobna, stała się poważnym zagrożeniem dla bioróżnorodności. Zakaz obejmuje sadzenie, obrót i posiadanie tej rośliny.

Skutki inwazyjności


Głównymi problemami związanymi z rdestowcem są jego silne korzenie, które mogą uszkadzać fundamenty budynków, drogi oraz ścieżki, a także jego zdolność do szybkiego rozmnażania, co utrudnia kontrolę nad jego rozprzestrzenianiem. Dodatkowo, roślina ta jest trudna do całkowitego usunięcia, ponieważ nawet małe fragmenty rośliny są w stanie regenerować i tworzyć nowe osobniki.

Zarządzanie i kontrola


W celu zarządzania tym gatunkiem, niezbędne jest stosowanie odpowiednich metod mechanicznych i chemicznych, które mogą obejmować regularne koszenie, stosowanie herbicydów czy fizyczne usuwanie roślin wraz z korzeniami. Wszelkie działania powinny być jednak prowadzone pod nadzorem specjalistów, aby zapewnić efektywność i minimalizować ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się rośliny.
 

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

Mieczysław 15.05.2024 06:05
Moim zdaniem gorszym problemem dla przyrody jest dzisiejsze nowoczesne rolnictwo. Lanie chemii w uprawy powoduje ginięcie tzw chwastów które jednak dla przyrody są cenne. Miałem przykład kiedy posiana łąka kwietna na polu wydała kwiat oprócz pasa kilkumetrowej szerokości graniczącego z polem sąsiada który stosował opryski. Pamiętam dawne czasy kiedy w zbożu rosły bławatki a na miedzach koniczyna. Z takich roślin korzystały pszczoły. A dziś chemia bo takie jest unijne rolnictwo.

Sceptyk 14.05.2024 19:48
Bez przesady z tą inwazyjnością, regularne koszenie znosi jedynie trawa. U siebie po 3 sezonach zwykłego koszenia nie ma po nim śladu..

Arek z Gorlic 14.05.2024 11:44
W innych miejscach w Gorlicach też występuję

ReklamaZapraszamy dzieci od 3. m.ż raz z rodzicami na naukę pływania do Szkoły Pływania Nemo - Sportowa Przygoda Wiktoria Fryczek
ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaZapraszamy na odpoczynek do Willa Promienna w Rabce-Zdroju
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaKup bilet na występ Marcina Dańca w Bieckim Centrum Kultury 13 kwietnia 2025 o godz. 19
POPULARNE
zdjęcie przedstawia mężczyzna który wita się z ludźmi Karol Nawrocki w Moszczenicy. Uczestnicy spotkania wznosili okrzyki „Tu jest Polska” [FOTO] W sobotnie przedpołudnie Moszczenica gościła Karola Nawrockiego – kandydata na urząd Prezydenta RP. Przed Dworkiem Młodzieży im. abpa Leona Wałęgi zgromadziło się wielu mieszkańców gminy, w tym liczne grono seniorów, młodzieży oraz członków lokalnego komitetu poparcia.Data dodania artykułu: 29.03.2025 12:01Liczba komentarzy artykułu: 20Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 19zdjęcie przedstawia mężczyznę pod krawatem w tle cmentarz widziany z drona Andrzej Duda przyjedzie do Gorlic na pogrzeb śp. Barbary Skrzypek Nieoczekiwane odejście Barbary Skrzypek wstrząsnęło nie tylko środowiskiem politycznym, ale i opinią publiczną. Przez ponad trzy dekady była zaufaną współpracowniczką Jarosława Kaczyńskiego, a jej śmierć wywołała wiele emocji, również wśród najwyższych przedstawicieli państwa. Prezydent Andrzej Duda, który osobiście zaangażował się w wyjaśnienie sprawy, najprawdopodobniej osobiście pojawi się na pogrzebie.Data dodania artykułu: 18.03.2025 16:05Liczba komentarzy artykułu: 25Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia zniszczony pojazd wiszący na drzewach Wypadek na DW993 na granicy Gorlic i Dominikowic [AKTUALIZACJA] Dziś (23 marca) kilka minut po godz. 13 doszło do groźnego wypadku na drodze wojewódzkiej nr 993, na granicy Gorlic i Dominikowic. Samochód osobowy wypadł z jezdni i wpadł w drzewa. Na skutek zdarzenia jedna osoba została poszkodowana.Data dodania artykułu: 23.03.2025 13:55Liczba komentarzy artykułu: 3Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 9
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 9°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama