Kleszcze wędrowne pojawiły się już w Polsce, a w zasadzie na Dolnym Śląsku, przez co naukowcy oraz lekarze już teraz przed nimi ostrzegają. Czym tak naprawdę są te afrykańskie pajęczaki?
Jaki kleszcz jest najgorszy?
Ten rodzaj kleszczy jest wyjątkowo niebezpieczny dla człowieka, ponieważ powoduje krwotoczną gorączkę krymsko-kongijską, a według WHO jest to choroba zaliczana do 10 najgroźniejszych schorzeń świata.
Jakie są objawy po ukąszeniu kleszcza wędrownego?
Zaczerwienienie twarzy, przekrwienie błoń śluzowych, bóle głowy i mięśni, jak również gorączka oraz wymioty należą do najpoważniejszych objawów infekcji. Statystyki wskazują na to, że na tę chorobę umiera aż 50 proc. zainfekowanych po spotkaniu z kleszczem.
Na razie, obawy odnośnie do kleszczy kończyły się na zagrożeniu zakażeniem boreliozą lub kleszczowym zapaleniem mózgu. Natomiast „nowe” kleszcze wyróżniają się większą budową ciała oraz pasiastymi odnóżami i na gwałt szukają żywiciela.
Kogo nie atakują i czego boją się kleszcze?
Mało kto wie, że kleszcze wędrowne, mimo że, egzotyczne, to nie lubią tego samego, co dobrze nam już znane gatunki. Specjaliści wskazują, że pajęczaki te mniej atakują osoby noszące jasne kolory ubrań, a także posiadające grupę krwi B.
Dostępne na rynku specyfiki ochronne na kleszcze powinny skutecznie je odstraszyć, tak samo, jak ubrania z długimi rękawami lub nogawkami, które po powrocie do domu z wypraw na łonie natury należy od razu zmienić na nowe. Kleszcze wędrowne przenoszą się zazwyczaj na dzikim ptactwie lub zwierzętach gospodarskich.
Napisz komentarz
Komentarze