Dobiega końca kolejna kadencja samorządowa lat 2018-2024 – mówi Mirosław Wędrychowicz, Burmistrz Biecza.
O wszystkich naszych bieckich sukcesach oraz trudnościach informowaliśmy Państwa na bieżąco, czy to podczas sesji, czy też bezpośrednich zebrań wiejskich, strażackich, szkolnych, poprzez publikacje na stronie internetowej i w setkach indywidualnych spotkań i rozmów.
Obejmując końcem 2014 roku z Państwa woli funkcję Burmistrza Biecza wraz z Radą Miejską wyznaczyliśmy sobie ambitne cele: inwestycje w kluczowych obszarach decydujących o poziomie życia Mieszkańców, spłata zadłużenia i wyjście ze sfery tzw. długów „parabankowych”.
Pomimo wielu trudności ze zbilansowaniem zadań bieżących, dzięki wytężonej pracy i determinacji, skutecznym pozyskiwaniu środków finansowych krajowych i europejskich, konstruktywnej współpracy z Radą Miejską, minione dwie kadencje to czas rozwoju w każdej sferze działalności Gminy.
Osiągnęliśmy też mnóstwo sukcesów na wielu płaszczyznach. Zapraszam do przeczytania listy najważniejszych osiągnięć Gminy Biecz w ubiegłych latach.
Budowa infrastruktury poprawiającej jakość życia:
- zmodernizowane ponad 100 km dróg,
- wybudowane 3 mosty, stabilizacja 3 osuwisk
- budowa 60 km sieci wodno-kanalizacyjnej,
- rozbudowa oczyszczalni ścieków,
- modernizacja ujęć wody „Załawie” i „Wapniska” wraz z budową 450m3 zbiorników na wodę,
- budowa 16 km chodników i ścieżek pieszo - rowerowych,
- dokumentacje projektowe przebudowy dróg: „Pasternik” w Libuszy i „Zielona ulica” w Binarowej, budowy ścieżek pieszo-rowerowych w Bieczu, Binarowej i Strzeszynie, budowy ronda i ul. Polnej w Bieczu, kompleksowe remonty i budowa dróg w Racławicach i w Rożnowicach.
Termomodernizacje i remonty 26 budynków gminnych: szkoły, remizy OSP, domy ludowe, ośrodki zdrowia; rozbudowa Biblioteki i Urzędu Miejskiego.
Utworzenie węzła przesiadkowego z zajezdnią autobusową i parkingiem, modernizacja budynku dworca kolejowego wraz z remontem mieszkań komunalnych, przywrócenie komunikacji autobusowej: MZK, PGZK Jasiel.
Rewitalizacja terenów zdegradowanych; utworzenie miejsca do promocji i sprzedaży produktów lokalnych wraz z obiektem warsztatowym i sceną, budowa targowiska – Biecki Jarmark Kultury.
Rozwój opieki nad dziećmi; budowa żłobka i 3 przedszkoli, utworzenie 9 świetlic (placówki wsparcia dziennego); pozyskanie środków na budowę 3 żłobków.
Wyprowadzenie Gminy z „toksycznego” zadłużenia w instytucji pozabankowej.
Wykreowanie wydarzenia artystycznego rangi ogólnopolskiej: Kromer Festival Biecz.
Poprawa bezpieczeństwa i ochrona środowiska; zakup i pozyskanie 21 samochodów (w tym 8 nowych) oraz specjalistycznego wyposażenia dla OSP; dotacje dla Mieszkańców na wymianę pieców i montaż instalacji fotowoltaicznych, solarnych oraz pomp ciepła.
Rozwój infrastruktury rekreacyjnej: budowa 10. placów zabaw, doposażenie bieckiej promenady: altany, plac zabaw, siłownia plenerowa, ścieżka, eedukacji ekologicznej, oświetlenie. Zakup działek na poszerzenie strefy aktywnego wypoczynku.
Stworzenie spójnej oferty dla seniorów, osób niepełnosprawnych i ich rodzin: 2 ośrodki wsparcia dziennego, 5 klubów Senior+, środowiskowy dom samopomocy z opieką wytchnieniową, warsztaty terapii zajęciowej, ośrodek wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, mieszkania chronione i wspomagane; pozyskanie funduszy na budowę centrum opiekuńczo-mieszkalnego.
Nowe mieszkania, współpraca z:
- JSM – budowa 30 mieszkań,
- SIM Tarnów – projekt budowy 20 mieszkań,
- podmioty komercyjne – koncepcja budowy 80 mieszkań wraz powierzchnią usługową.
Pozyskanie funduszy zewnętrznych i udzielanie dotacji ze środków własnych na renowacje wszystkich zabytkowych obiektów sakralnych i Szpitala św. Ducha. Pozyskane środków na modernizację i nadanie nowej funkcji dla budynku „starej” szkoły w Binarowej.
Gospodarka nieruchomościami:
- regulacje własnościowe dróg - pozyskanie 110 ha gruntów
- zakup działek przy szkołach w Strzeszynie i Libuszy - ok. 0.6 ha
- zakup działek na poszerzenie Cmentarza Komunalnego w Bieczu - ok. 1 ha.
Zakończenie procedury scaleniowej na dwóch obiektach : Racławice, Rożnowice oraz przygotowanie dokumentacji projektowych na budowę i remonty dróg w tych miejscowościach.
Zadanie realizuje powiat.
Mirosław Wędrychowicz - 63 lata, wdowiec, trójka dzieci: Anna, Piotr i Julia. Wykształcenie wyższe-magister fizyki. Ukończył podyplomowe studia w zakresie organizacji
i zarządzania w Warszawie oraz polsko-austriackie studia w zakresie kierowania zmianą, andragogiki i coachingu.
W latach 1989-2005 dyrektor szkół: Grudna Kępska, Libusza. Był Radnym Rady Powiatu Gorlickiego w latach 1998-2014, a w latach 2005-2014 Starostą Gorlickim. Burmistrz Biecza w latach 2014-2024. Jest współzałożycielem Stowarzyszenia na Rzecz Pomocy Rodzinie Nadzieja w Bieczu.
Stowarzyszenie prowadzi: sieć świetlic dla dzieci i młodzieży na terenie Gminy Biecz, Ośrodek Wsparcia dla Osób z zaburzeniami psychicznymi w Gorlicach z filią w Bobowej, Warsztat Terapii Zajęciowej w Bieczu, Środowiskowy Dom Samopomocy w Bieczu z filią w Gorlicach i z hostelem, dwa Ośrodki Wsparcia dla Seniorów w Libuszy, pięć Klubów Senior+ w: Grudnej Kępskiej, Binarowej, Rożnowicach, Bieczu i w Racławicach.
sfinansowano przez KWW MRS Ziemi Gorlickiej
Napisz komentarz
Komentarze