Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHONER, okna, drzwi, bramy, rolety, plisy, moskitiery, żaluzje, roletki dzień-noc - Gorlice, ul. Biecka 72A
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaSprawdź ofertę reklamy w promocji Black FriDay 2024 na portalu halogorlice.info
Reklama Zapraszamy na spotkanie z Mikołajem 7 grudnia i zakupy do Galerii Gorlickiej

Kontrowersje wokół wycinki jodeł na osiedlu Pod Lodownią

Podziel się
Oceń

Na jednym z miejskich osiedli, w cieniu bloków, gdzie zieleniec zwykle ogranicza się do nielicznych skrawków przyrody, doszło do zdarzenia, które wywołało nie tylko zdumienie, ale i oburzenie wśród mieszkańców.

 

Przed wejściem do jednej z klatek schodowych wycięto dwie jodły, które przez 23 lata były nie tylko zielonym oddechem dla osiedla, ale i świadkami życia wielu jego mieszkańców. Co więcej, decyzja o ich usunięciu zapadła bez konsultacji z mieszkańcami, co spotkało się z powszechnym niezrozumieniem i sprzeciwem.

Jodły, jak się okazuje, nie były przypadkowym elementem krajobrazu. Zostały posadzone przez dwójkę mieszkańców osiedla, którzy z dumą patrzyli na ich wzrost i rozwój przez ponad dwie dekady. Drzewa te nie stanowiły zagrożenia ani dla bezpieczeństwa, ani dla estetyki miejsca – ich gałęzie nie uszkadzały elewacji budynku, a rozłożysta korona dostarczała cienia w upalne dni. Co więcej, jodły były domem dla ptaków, które co roku tworzyły tam swoje gniazda, dodając osiedlowemu krajobrazowi dodatkowej warstwy życia i naturalności.

Znaczenie drzew w przestrzeniach miejskich nie ogranicza się jedynie do aspektów estetycznych. Pełnią one kluczową rolę w poprawie jakości powietrza, redukcji hałasu, a także w tworzeniu mikroklimatu sprzyjającego różnorodności biologicznej. Ich obecność na osiedlu stanowi zatem nie tylko kwestię dekoracyjną, ale przede wszystkim zdrowotną i ekologiczną.

Decyzja o wycince jodeł, podjęta bez konsultacji z mieszkańcami, którzy codziennie przechodzili obok nich, wracając do swoich domów, stanowi przykład niezrozumiałej decyzji, co wobec przywiązania ludzi do otaczającej ich przestrzeni wydaj się być nieracjonalna. To zdarzenie wywołuje pytania o zarządzenie przestrzeniami wspólnymi oraz o miejsce dialogu z mieszkańcami w planowaniu zmian w ich najbliższym otoczeniu.

Obecnie, po fakcie, mieszkańcy zastanawiają się, jakie działania mogą podjąć, aby zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości. Rozważana jest możliwość zorganizowania spotkań z przedstawicielami zarządu osiedla czy nawet uruchomienie lokalnej inicjatywy mającej na celu ochronę zielonych zakątków osiedla.

Przypadek wyciętych jodeł stanowi przestrogę dla innych wspólnot mieszkaniowych, uwydatniając znaczenie otwartej komunikacji i współdecydowania w sprawach dotyczących wspólnie zamieszkiwanych przestrzeni. Ostatecznie, harmonijne współistnienie człowieka z przyrodą w przestrzeni miejskiej zależy od dialogu, szacunku i wspólnych działań na rzecz dobra wspólnego.
 


Napisz komentarz

Komentarze

Dominik 21.03.2024 21:03
Hymn ktoś tu się nie zna na drzewach przecież to świerk a nie jodła !!!

Marcin Janik 21.03.2024 20:56
Szanowni Państwo ! Po pierwsze : nie jodły, tylko świerki - a to bardzo istotna różnica. Świerk ma bardzo płytki system korzeniowy, a w wieku 20 - 30 lat jest najbardziej narażony na wywroty i złomy... Po drugie : na osiedlach mieszkaniowych nie sadzi się drzew typowych dla siedlisk leśnych - może za wyjątkiem niektórych liściastych, ale wtedy gdy są tzw. "soliterami" - na otwartej przestrzeni, w bezpiecznej odległości od budowli i szlaków pieszych i drogowych. Po trzecie : świerki - zwłaszcza jeden z nich - stykały się z oknami bloku do II piętra - za 5 lat przerastałyby blok... Podsumowanie : Jeśli chcecie Państwo stworzyć fajne warunki dla ptaków, mieć ładne, zielone otoczenie wokół bloków - to wywierajcie wpływ na zarządców i spółdzielnie żeby na Waszych osiedlach planowały zieleń z głową i z pomocą specjalistów !!! Niestety to bardzo słabo wygląda w Gorlicach - chociaż np. na ul. Konopnickiej poza pielęgnacją drzew (zamiast ich wycinania) wiesza się budki dla ptaków i to dzieje się z udziałem Spółdzielni Mieszkaniowej. Od siebie jeszcze dodam, że kilka lat temu wystosowaliśmy (tj. Starostwo Powiatowe w Gorlicach) apel do władz spółdzielni gorlickich o dbałość i większe zaangażowanie w organizację, pielęgnację i odtwarzanie zieleni na osiedlach. Rok temu - podczas "Beskidzkiego Klimatyzatora 2023" zapraszaliśmy na otwarte wykłady nt. zieleni przyjaznej otoczeniu, ptakom i ludziom. Rozdawaliśmy również sadzonki starych odmian jabłoni, które pomiędzy blokami wyglądałyby cudnie i nie szpeciły krajobrazu. Może w tym roku powtórzymy takie przedsięwzięcie - i może coś zacznie się dziać w tej smutnej, świerkowo - tujowej rzeczywistości gorlickich osiedli... Z poważaniem - Marcin Janik - Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Gorlicach. PS. Żeby była pełna jasność sytuacji : na wycinkę świerka przy bloku nr 11 wydałem (w imieniu Starosty) zezwolenie w listopadzie 2023 r. I nie zmieniłbym dziś tej decyzji. Drugie drzewo - nie miało wg w/w zdjęć wystarczających wymiarów, by podlegać procesowi uzyskania pozwolenia zgodnie z ustawą o ochronie przyrody...

strona wuwuwu 21.03.2024 09:15
Kto wnioskował o wycinkę? Właściciel terenu. Ponieważ to nie są drzewa owocowe, to musiał otrzymać zgodę Urzędu Miasta. Redakcjo - ruszcie się w teren i zapytajcie. Chętnie poznam przed wyborami autora tego genialnego posunięcia.

vox 21.03.2024 08:53
Zrobią parking dla Przychodni

ja 21.03.2024 08:15
zdrowiuteńkie drzewa , wyciąć ale tych ze spółdzielni

Zorientowany 21.03.2024 10:46
Proszę sprawdzić kto jest zarządcą, a potem komentować. Zarządcą jest GTBS nie spółdzielnia.

Osiedlowiec 20.03.2024 23:04
Na osiedlu nie ma miejsca gdzie można usiąść w upalne dni. Tną co roku. W środku osiedla altana a przy niej dwa rachityczne drzewka bo mordowanie piłami rok w rok. Trawa golona przy ziemi a plac zabaw jak patelnia. Czy to zasada - mniej drzew, mniej liści, mniej zamiatania?

Mieszkaniec 21.03.2024 10:49
W roku 2023 spółdzielnia wycieła tylko 2 drzewa , 1 martwe a drugie chore. W tym samym czasie nasadzono kilka innych drzew. Bilans na plus , nie na minus.

Świerczek 20.03.2024 21:48
To nie jodły a świerki były! Nie zmienia to faktu że szkoda drzew.

Mieszkaniec 20.03.2024 21:39
Po co pielęgnować drzewa jak można wyciąć....

Mieszkaniec 20.03.2024 21:14
W dupach się przewraca, miasto betonu... a nie światła.

Xyz 20.03.2024 21:06
Świerki nie jodły

Xyz 20.03.2024 21:05
Świerki nie jodły

Stefek 20.03.2024 20:38
Będą betonować kolejny plac? W ramach ocieplenia klimatu i zielonego ładu?

Xyz 20.03.2024 20:37
Świerki nie jodły:)

ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486
AKTUALNOŚCI
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers na stronie internetowej i w sklepie stacjonarnym
Reklama
POPULARNE
ReklamaWyższa Szkoła Biznesu National - Louis University w Nowym Sączu - UWOLNIJ Z NAMI SWÓJ POTENCJAŁ - studia I, II stopnia oraz podyplomowe - PRAWO - PSYCHOLOGIA - ZARZĄDZANIE - INFORMATYKA
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 8°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”