Gdzie szukać mieszkania na wynajem w Gorlicach?
Jednym z najpopularniejszych sposobów na znalezienie interesującego mieszkania na wynajem jest skorzystanie z mediów społecznościowych. Na Facebooku znajdziesz kilka grup przeznaczonych dla mieszkańców Gorlic i okolicznych miejscowości, na których publikowane są różne ogłoszenia, także te związane z nieruchomościami. Być może wśród nich znajdziesz taką, która spełnia Twoje oczekiwania.
Przeglądaj również strony internetowe skupiające się wyłącznie na anonsach o sprzedaży lub wynajmie nieruchomości. Korzystając z filtrów, możesz w łatwy sposób znaleźć takie, które pasują do Twoich potrzeb. Innym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do lokalnego biura nieruchomości. Agenci zajmą się szukaniem odpowiedniego lokum, jednak w tym przypadku musisz liczyć się z koniecznością zapłacenia prowizji (chociaż najczęściej te koszty leżą po stronie wynajmującego).
Co powinna zawierać umowa najmu?
Umowa najmu powinna mieć formę pisemną i zostać sporządzona w dwóch egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron. Najważniejsze informacje, które powinny się w niej znaleźć to:
- data i miejsce zawarcia,
- dane osobowe wynajmującego i najemcy (imiona, nazwiska, numery PESEL, serie i numery dowodów)
- dane dotyczące nieruchomości (adres, powierzchnia, liczba pokoi, wyposażenie, stan techniczny itd.),
- obowiązki stron umowy (wysokość czynszu, kwestie opłacania rachunków, wysokość kaucji, warunki wypowiedzenia itd.).
Na umowie muszą się także znaleźć podpisy obu stron. Właściwe sporządzenie tego dokumentu ma kluczowe znaczenie, gdyż jest on podstawą do dochodzenia roszczeń w przypadku wystąpienia różnych problemów.
Czy można zameldować się w wynajmowanym mieszkaniu?
Zgodnie z ustawą z dnia 24 września 2010 roku obywatele Polski oraz cudzoziemcy, którzy przebywają na obszarze kraju, mają obowiązek zameldowania się w miejscu pobytu stałego lub czasowego. W przypadku wynajmu trwającego ponad 3 miesiące zamelduj się czasowo pod konkretnym adresem. Dzięki temu nie będzie konieczne wymeldowanie z miejsca stałego pobytu.
Pamiętaj! Polskie prawo dopuszcza możliwość jednego meldunku na pobyt stały oraz jednego na pobyt czasowy pod różnymi adresami.
Czy potrzebna jest do tego zgoda właściciela mieszkania? Okazuje się, że nie. Jeśli tylko najemca wynajmuje mieszkanie zgodnie z zawartą umową, która to potwierdza, to może bez przeszkód zameldować się na taki okres, na jaki została ona zawarta.
Dokumenty potrzebne do meldunku możesz złożyć we właściwym urzędzie gminy lub przez Internet. Drugie rozwiązanie jest z pewnością o wiele wygodniejsze.
Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania – to warto wiedzieć
Dla wielu osób oczywiste jest to, że kwestia ubezpieczenia mieszkania przeznaczonego na wynajem leży po stronie jego właściciela. Jednak także najemca może, a nawet powinien kupić taką polisę. Należy pamiętać o tym, że przepisy prawa nie wymagają ubezpieczania nieruchomości. Jednak inaczej wygląda ta kwestia w przypadku mieszkań kupionych w ramach kredytu hipotecznego. Banki narzucają obowiązek nabycia polisy jako formy zabezpieczenia.
Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania przez najemcę powinno przede wszystkim obejmować zdarzenia, w wyniku których może ucierpieć jego mienie ruchome. W takim przypadku warto zwrócić uwagę na to, czy wybrana polisa obejmuje:
kradzież zwykłą – jest to sytuacja, gdy doszło do przywłaszczenia mienia, ale na miejscu zdarzenia nie ma wyraźnych śladów włamania,
kradzież z włamaniem – to sytuacja, gdy doszło zarówno do włamania (o czym mogą świadczyć np. wyłamane zamki czy wybite szyby), jak i przywłaszczenia mienia,
OC w życiu prywatnym – odszkodowanie wypłacane w ramach takiego ubezpieczenia pokrywa szkody wyrządzone osobom trzecim np. sąsiadom w wyniku zalania.
Jeśli mieszkanie, które najmujesz, jest objęte ubezpieczeniem kupionym przez właściciela, to i tak powinieneś pomyśleć o nabyciu dodatkowej polisy. W ten sposób zabezpieczysz się przed różnymi losowymi zdarzeniami, które mogą spowodować utratę lub uszkodzenie Twojego mienia. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z wygodnej porównywarki ofert dostępnej w Internecie, dzięki której szybko i bez wychodzenia z domu znajdziesz najkorzystniejszą propozycję.
Najem mieszkania to popularne rozwiązanie, z którego korzystają nie tylko studenci, ale również osoby pracujące. Jeśli chcesz mieć pewność, że nieruchomość spełni wszystkie Twoje oczekiwania, nie decyduj się na pierwszą propozycję, którą znajdziesz. Dokładnie zapoznaj się z dostępnymi ofertami i wybierz te najciekawsze. Umów się z właścicielami mieszkań na oględziny, które pozwolą Ci ocenić stan wizualny lokali. Nie zapomnij także o skrupulatnym sprawdzeniu zapisów zawartych w umowie.
Napisz komentarz
Komentarze