Jest to moment, gdy miliony osób na całym świecie łączą się w jednym celu, demonstrując troskę o przyszłość Ziemi przez symboliczne gesty, takie jak wyłączenie świateł na godzinę. W 2024 roku, WWF Polska poświęca tę akcję rzekom - nieocenionym skarbie żyjących ekosystemów, które są teraz w krytycznym stanie.
Rzeka, to więcej niż woda
Rzeka to żywy organizm, który odgrywa kluczową rolę w ekosystemie. Nie jest to tylko woda płynąca w korycie, ale cały świat roślin, zwierząt oraz mikroorganizmów, które są zależne od zdrowych, czystych i swobodnie płynących rzek. Rzeki są także miejscem rekreacji dla ludzi, stanowią ważne korytarze ekologiczne oraz są częścią naszego kulturowego dziedzictwa.
Dramat polskich rzek
Polskie rzeki cierpią. Zabudowa hydrotechniczna, antropogeniczne zanieczyszczenia, w tym zasolenie wód pochodzące z kopalń, doprowadziły do tego, że w dobrym stanie ekologicznym znajduje się zaledwie 1,1% rzek w Polsce. Katastrofa ekologiczna, jaka dotknęła Odrę w 2022 roku, gdzie zginęło ponad 215 milionów organizmów wodnych, jest drastycznym przykładem potrzeby natychmiastowych działań na rzecz ochrony naszych wodnych ekosystemów.
Godzina dla Ziemi 2024
23 marca 2024 roku, o godzinie 20.30, w całej Polsce zostaną wygaszone światła. Jest to gest solidarności i wsparcia dla działań na rzecz ochrony naszych rzek.
WWF Polska apeluje o:
- Przywrócenie gospodarki wodnej do kompetencji ministra ds. środowiska.
- Odtworzenie zdegradowanych ekosystemów, w szczególności Odry.
- Kompleksowe rozwiązania problemu zanieczyszczeń, w tym zasolenia wód rzecznych.
- Renaturyzację i przywrócenie rzek do ich naturalnego stanu.
- Stworzenie sieci stałego monitoringu jakości wody z dostępem do wyników dla publiczności.
Dołącz do Nas!
Wszyscy jesteśmy zaproszeni do wzięcia udziału w Godzinie dla Ziemi, by pokazać, że nasze rzeki są ważne i potrzebne są natychmiastowe działania na ich rzecz. Więcej informacji, w tym jak włączyć się w akcję, znajduje się na stronie godzinadlaziemi.pl. Razem możemy dokonać zmiany i zapewnić przyszłe pokoleniom zdrowe i żywe rzeki.
Źródło info i foto: UM Gorlice/WWF
Napisz komentarz
Komentarze