Tarnowskie Centrum Usług Społecznych aktywnie poszukuje domu dla prawie rocznej dziewczynki oraz jej dwuletniego brata.
Jak podkreśla Sylwia Walaszek-Banuch, kierownik działu pieczy zastępczej w Centrum Usług Społecznych
Chłopczyk ma dwa latka i jest to pełen uroku maluch. Lubi ogromne klocki, jest bardzo ciekawy świata. Uwielbia wspinaczkę po szafach, sofach i chętnie tańczy i biega. Lubi naśladować starszych kolegów podczas zabawy. Lubi bawić się piłeczkami i wszelkimi grającymi urządzeniami. Jego siostra, dziesięciomiesięczna dziewczynka to bardzo radosna, uśmiechnięta i towarzyska osóbka. Lubi piłeczki, grające zabawki, czyli to czym na chwilę obecną nie powinna się bawić. Jest bardzo ciekawa świata i zaczyna raczkować. Ciekawość świata nie pozwala jej siedzieć w miejscu. Lubi jeść nowe rzeczy i bardzo lubi zupki.
Przypominamy, iż trwa poszukiwanie rodziny zastępczej także dla innej grupy rodzeństwa: pięcioletniej dziewczynki i jej dwóch braci, w wieku siedmiu i dwóch lat, którzy wciąż oczekują na szansę na prawdziwy dom.
W Tarnowie funkcjonuje obecnie 82 rodziny zastępcze, zapewniające opiekę 121 podopiecznym, w tym 21 dzieciom wychowywanym w siedmiu zawodowych rodzinach zastępczych. Ponad 40 dzieci znalazło swoje miejsce poza granicami miasta, z ogólnej liczby około 200 dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej na terenie Tarnowa.
Zainteresowani mogą uzyskać więcej informacji, kontaktując się bezpośrednio ze specjalistami Centrum Usług Społecznych w Tarnowie, przy ulicy Goslara 5, pod numerami telefonów: 14 688 20 50 lub 14 588 20 57.
Rodzina zastępcza, będąca formą tymczasowej opieki, przyjmuje dzieci na podstawie decyzji sądowej do momentu osiągnięcia przez nie pełnoletności lub, w przypadku kontynuowania edukacji, do 25. roku życia, za zgodą rodziny zastępczej. Tworzenie takiej rodziny nie wiąże się z nabywaniem praw rodzinnych nad dzieckiem. Status prawny dziecka pozostaje niezmieniony, a opiekunowie zastępczy nie przejmują pełni władzy rodzicielskiej.
Do tworzenia rodzin zastępczych uprawnione są zarówno małżeństwa, jak i osoby niebędące w związku małżeńskim, które spełniają określone kryteria, takie jak zapewnienie odpowiednich warunków życiowych i finansowych, nieposiadanie skazania za przestępstwo umyślne, niebycie pozbawionym władzy rodzicielskiej lub nieposiadanie władzy tej ograniczonej bądź zawieszonej. W przypadku rodzin zastępczych niezawodowych, mogą one składać się z osób niebędących krewnymi dziecka lub krewnymi niebędącymi jego bezpośrednimi przodkami lub rodzeństwem, przy czym przynajmniej jedna osoba musi dysponować stałym źródłem dochodu.
W listopadzie pisaliśmy o braku wystarczającej ilości rodzin zastępczych.
Źródło info: RDN
Napisz komentarz
Komentarze