W ciągu tego czasu, dzięki usługom punktu, mieszkańcy złożyli 482 wnioski, co zaowocowało zawarciem 380 umów. O przebiegu i powodzeniu tego programu rozmawiamy z Kamilą Załęską, Eko-doradcą w Urzędzie Miejskim w Gorlicach.
W ubiegłym roku zrealizowano 204 inwestycje na łączną kwotę ponad 4,5 miliona złotych – informuje Kamila Załęska.
To bardzo duży sukces naszego punktu konsultacyjnego. Pomagamy skutecznie mieszkańcom i większość wniosków kończy się dofinansowaniem. To ewidentnie dowód na to, że budynki na terenie miasta się termomodernizują na dużą skalę i widać to praktycznie na każdej ulicy Gorlic.
Mamy dużo zapytań o te inwestycje i o zasady działania programu „Czyste Powietrze”. W październiku ubiegłego roku na terenie miasta rozmieściliśmy 5 bilbordów z informacją na temat programu. Ich nietypowość wpłynęła na pewno na zainteresowanie nimi, a rozwiewamy tam wszystkie zapytania i mity programu.
Najwięcej emocji budzą pytania o wysokość pułapu, jakiego nie można przekroczyć, by dostać dofinansowanie.
Dochód, który dopuszcza do skorzystania z programu, czyli mniej więcej 40-procentowej dotacji, to jest 135 tys. zł rocznie. Przez tych prawie 5 lat trwania programu i setek zapytań mieszkańców, zdarzyły mi się może 3 osoby, które przekraczały ten pułap.
Chcę państwa uczulić, że od początku maja 2024 roku, czyli już niebawem, wchodzi zakaz użytkowania kotłów poniżej klasy trzeciej, czyli klasa druga pierwsza i wszystkie kotły, które nie mają żadnej normy, wszystkie piece kuchnie, piece kaflowe, kominki z płaszczem wodnym, które stanowią źródło ogrzewania, od 1 maja 2024 nie mogą być użytkowane, biorąc pod uwagę bazę emisyjności budynków.
Wiemy, że na terenie samego miasta Gorlice, takich urządzeń jest ponad 500 sztuk. W tak krótkim czasie może być problem ze znalezieniem wykonawców, którzy uporają się z tym problemem, więc prawdopodobnie modernizacja tych urządzeń będzie trwała do końca roku.
Po szczegóły programu zapraszam do punktu konsultacyjnego w Urzędzie Miasta w Gorlicach do pokoju numer 7 B.
Program „Czyste Powietrze” oferuje szerokie możliwości wsparcia finansowego, które są dostępne dla:
- właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych lub budynków z maksymalnie dwoma lokalami mieszkalnymi,
- osób, których roczne dochody nie przekraczają 135 tysięcy złotych,
- tych, którzy planują wymianę nieekologicznego ogrzewania lub już posiadają ekologiczne źródła ciepła.
Zainteresowani mogą liczyć na minimum 40% dofinansowania kwalifikowanych kosztów netto, a maksymalne wsparcie może pokryć nawet 100% tych wydatków.
Aby dowiedzieć się więcej o programie i sprawdzić, czy również można skorzystać z dotacji, zachęcamy do kontaktu z Eko-doradcą: telefonicznie pod numerami 18 35 51 233 lub 572 908 868, mailowo na adres [email protected], bądź osobiście w Urzędzie Miejskim w Gorlicach, pokój 7 B.
Źródło info i foto: UM Gorlice
Napisz komentarz
Komentarze