Celem tych zmian jest ograniczenie szarej strefy na rynku poprzez zbieranie i przekazywanie danych o sprzedających użytkownikach do urzędu skarbowego.
Nowe regulacje obejmują obowiązki sprawozdawcze dla operatorów platform internetowych. Będą oni zobowiązani do przekazywania danych identyfikacyjnych użytkowników (w tym daty urodzenia), wynagrodzeń oraz informacji o rachunkach finansowych do organów podatkowych. Dodatkowo, operatorzy będą musieli przekazać zbiorcze raporty dotyczące transakcji przeprowadzanych przez sprzedawców.
Aby sprzedawca znalazł się w raporcie, musi spełniać określone warunki. Nowa regulacja wymienia:
- Usługi świadczone osobiście, np. przewozy, usługi transportowe, hydrauliczne, budowlane, fryzjerskie.
- Najem nieruchomości, w tym garaży, pól kempingowych, pokoi, parkingów.
- Sprzedaż towarów, przy czym kryterium to minimum 30 transakcji na łączną kwotę co najmniej 2000 euro.
Celem nowych regulacji jest przeciwdziałanie nielegalnej działalności gospodarczej i ułatwienie kontroli podatkowej. Zmiany mają ułatwić urzędom skarbowym monitorowanie i analizowanie transakcji, co ma zapobiec omijaniu obowiązków podatkowych.
Ustawa weszła w życie 1 maja 2023 r., a pierwsze raporty mają być składane począwszy od stycznia 2024 r. Zmiany te będą miały wpływ na działalność sprzedających, którzy będą musieli dostosować się do nowych przepisów.
Te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na sposób, w jaki Polacy korzystają z serwisów sprzedażowych online. Jakie jest Wasze zdanie na temat tych nowych przepisów?
Czy uważacie, że przyczynią się one do uszczelnienia systemu podatkowego, czy obawiacie się, że mogą ograniczyć wolność w handlu online?
Źródło info: Radio Zet
Napisz komentarz
Komentarze